Lovšinovi predlagajo poravnavo

Damijana Žišt Damijana Žišt
23.11.2018 20:22

Tožilstvo je zaradi ustavne odločbe, da zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora ne more veljati retroaktivno, umaknilo tožbo zoper Andreja Lovšina, a se ta z umikom ne strinja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Večera

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je včeraj nadaljevala pravda med nekdanjim predsednikom uprave Intereurope Andrejem Lovšinom in Republiko Slovenijo. Lovšin se zagovarja zaradi tožbe po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI). Z Lovšinom sta se na zatožni klopi znašli še njegovi mama Marija in hči Lucija, saj naj bi bil na njiju prepisal nekaj premoženja, ki naj bi bilo po mnenju specializiranega državnega tožilstva (SDT) pridobljeno nezakonito.
Zaradi ustavne odločbe v zvezi z ZOPNI je SDT umaknilo tožbo zoper Lovšinove, vendar se z umikom Lovšinovi niso strinjali. SDT je moralo umakniti tožbo, ker so ustavni sodniki julija letos v odločbi navedli, da zakon ne more veljati retroaktivno, torej za odvzem domnevno nezakonitega premoženja, ki naj bi ga tožene stranke pridobile pred veljavnostjo ZOPNI, ki je začel veljati 29. novembra 2011, uporabljati pa se je začel maja 2012. ZOPNI velja za najmočnejše orodje države v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji, torej kaznivim dejanjem, ki jih je po oceni tožilstva težko dokazati zaradi njihove zapletenosti, mednarodnega elementa in tehnologij. Lovšinovi naj bi si bili po mnenju SDT premoženje nezakonito pridobili pred veljavnostjo ZOPNI.
Vendar pa se včerajšnji narok ni opravil, ker obstaja možnost, da se bosta tožilstvo in tožene stranke poravnali. Kakšen je bil predlog odvetnikov Lovšinovih tožilstvu, ni znano, saj so poravnalni naroki zaprti za javnost. Vsekakor pa mora tožilstvo predlog preučiti in sporočiti sodišču in Lovšinovim ter njihovi obrambi svoje stališče.
SDT je Lovšinovim očitalo, da so si nezakonito pridobili za 1,6 milijona evrov premoženja. Poleg 85 kvadratnih metrov velikega apartmaja v nekdanjem Aparthotelu Jadranka na eminentni lokaciji v Portorožu ter 49.650 vrednostnih papirjev Intereurope v lasti Andreja Lovšina želi tožilstvo Lovšinovi hčeri Luciji odvzeti 35 kvadratnih metrov veliko stanovanje, prav tako v Jadranki, stanovanje na Železni cesti v Ljubljani s parkirnim mestom in avtomobil VW Eos, medtem ko od Marije Lovšin terja 35 kvadratnih metrov velik apartma v Jadranki. Poleg naštetega tožilci trdijo, da je nezakonitega izvora tudi za 899.951 evrov drugega Lovšinovega premoženja, v glavnem naj bi šlo za gotovino, ki jo je Lovšin menda že porabil.
Sicer pa je SDT zaradi julijske ustavne odločbe glede ZOPNi umaknilo devet tožb o odvzemu premoženja nezakonitega izvora in eno pritožbo, med njimi zoper prvaka SDS Janeza Janšo, dediče pokojnega vidnega člana SDS Jožeta Zagožna, pritožbo na višje sodišče glede sodbe po ZOPNI zoper Franca Kanglerja, ki mu je sodišče na prvi stopnji dalo prav, da je vse njegovo premoženje zakonito in še nekatere druge. Tožene stranke, zoper katere je bil umik tožbe po ZOPNI, se z umikom lahko strinjajo ali tudi ne. V primeru, da se ne, mora sodišče nadaljevati z naroki, tako kot v primeru Lovšinovih, in zadeve zaključiti. SDT je do zdaj vložilo 24 tožb zoper 55 fizičnih oseb in osem pravnih oseb, skupna vrednost tožbenih zahtevkov pa je 30,564 milijona evrov. (dž)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta