Nekdanja pariška veleposlanica vse zanika

Veronika Stabej je zanikala očitke o zlorabi uradnega položaja, poneverbi in neupravičeni uporabi tujega premoženja med službovanjem na veleposlaništvu v Parizu. Zato bo sledilo klasično sojenje. Kdaj, še ni znano.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Veronika Stabej se brani, da je že leta 2015 poravnala vse zahtevane zneske.
Luka Cjuha/Dnevnik

Zaradi obtožb o zlorabi uradnega položaja in uradnih pravic, poneverbi in neupravičeni uporabi tujega premoženja je danes na zatožno klop sedla nekdanja veleposlanica v Parizu Veronika Stabej. "Ne priznavam," je odgovorila na vprašanje sodnice Ane Klampfer Binder o navedbah iz obtožnice. Da bo tako, je bilo jasno že od vsega začetka. Že ob vložitvi kazenske ovadbe maja 2016, ki ji je očitala nezakonito ravnanje med službovanjem v Franciji, je zavrnila očitke in izjavila, da je svoje delo opravljala "profesionalno, z veliko odgovornostjo ter v dobrobit države". In ko je sodnica povprašala tožilko Heleno Zobec Dolanc, ali ima kaznovalni predlog za primer priznanja krivde, je vmes posegel obtoženkin zagovornik Janez Koščak, češ da ji na to vprašanje niti ni treba odgovarjati.
Zobec Dolančeva obtožnice ni predstavila, odvetnik je namreč menil, da s Stabejevo vse podrobnosti že poznata. Tožilstvo ji je očitalo zlorabo položaja zaradi pet tisoč evrov odškodnine, ki jih je leta 2012 dobila od stanovalcev nad rezidenco v Parizu. Ti so namreč opravljali obnovitvena dela in takrat naj bi se bil del vode izlil v rezidenco, zaradi česar veleposlanica dlje časa ni mogla uporabljati kopalnice. Kot je zunanje ministrstvo ugotovilo v kasnejšem rednem nadzoru nad delovanjem veleposlaništva, bi teh pet tisočakov morala navesti v poročilu ali bilanci, ki jo veleposlaniki oddajo ob koncu leta. Šlo naj bi torej za denar, ki je pripadal državi. Tožilstvo naj bi ji očitalo tudi preveč obračunano kilometrino, parkirnino in nakupe, s čimer naj bi bila v približno štirih letih državo oškodovala za 769 evrov. Prav tako je leta 2014 ravnala domnevno nezakonito, ko je določene izdatke plačala s službeno kartico (spornih je okoli 230 evrov). Njen odvetnik o tem pravi, da je pomotoma zamenjala (na videz identični) službeno in za osebno kartico. Takoj ko je to ugotovila, je denar vrnila.
Tožilstvo je že v obtožnici predlagalo ponovno zaslišanje določenih prič na glavni obravnavi, medtem ko je Koščak danes dejal, da se obrambi to ne zdi potrebno: dovolj naj bi bilo branje zapisnikov o dosedanjih zaslišanjih. Nato je sodnici predal več dokumentov in predlagal, da jih vloži v sodni spis. Med drugim potrdilo, da Stabejeva leta 2015 ni bila predčasno odpoklicana z mesta veleposlanice. Takrat je namreč v javnost prišel podatek, da vlada z 31. avgustom napoveduje njen odpoklic. V resnici je, tako Koščak, oddelala poln petletni mandat. Sodnici je predal tudi dokument oziroma potrdilo, da je v istem letu na zunanjem ministrstvu celo napredovala. Vložil je tudi listino, datirano decembra lani, da ministrstvo do obtoženke nima nobenih finančnih zahtev in da je že leta 2015 poravnala vse zahtevane zneske. Torej še preden je bila spomladi 2016 kazensko ovadena. Policija je sicer ni začela preiskovati na podlagi prijave zunanjega ministrstva, pač pa anonimne ovadbe. Veronika Stabej je še vedno zaposlena na zunanjem ministrstvu.
Kdaj se bo sojenje začelo, še ni znano.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta