Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je danes nadaljeval predobravnavni narok v aferi preskakovanje čakalnih vrst v ljubljanskem UKC. Na zatožno klop je sedel direktor operative pri Fraport Sloveniji (nekdanji Aerodrom Ljubljana) Robert Gradišar, ki ni priznal očitka dajanja daril. Enako se je za nedolžno izrekla obtožena družba Glasstech, ki jo zastopa Simona Zornada. Omenjeni pravni osebi tožilstvo očita pomoč pri dajanju daril.
Sodba Požarju jutri
V obtožnici se je poleg njiju znašlo še devet obtožencev in ena pravna oseba. Do sedaj krivde niso priznali prvoobtoženi Uroš Smiljić, Sašo Žaljec, Stanko Raner, Franc Frelih, Aleš Miletić in družba Diggit, ki jo zastopa Rok Miklič. Priložnost glede izreka krivde pa bodo prihodnji mesec imeli Tomaž Malovrh, Rado Janša in Ivan Miklič. Glavni v korupcijski aferi je po prepričanju tožilstva Uroš Smiljić, nekdanji skladiščnik v UKC. Po obtožbi je odigral vlogo posrednika med bolniki oziroma njihovimi svojci na eni strani in zdravniki na drugi strani. Pri tem naj bi bolnikom priskrbel hitrejšo zdravstveno obravnavo, v zameno pa prejel podkupnino - od gotovine, omarice, kokošjega mesa, jajc do poleta s policijskim helikopterjem.
Edini, ki se je do zdaj pokesal greha, je Iztok Požar. Ta je priznal, da je dal Smiljiću 20 tisoč evrov, da bi njegova partnerica, ki je zbolela za rakom, prišla na onkološkem inštitutu hitreje na vrsto za operacijo. Tožilka Bojana Podgorelec je zanj predlagala kazen deset mesecev zapora in se strinjala, da jo namesto v zaporu odsluži z delom v splošno korist. Predlagala je tudi izrek stranske denarne kazni. Ali bo sodišče predlogu sledilo, bo znano v četrtek.
Postopek tudi zoper policiste
V telefonske prisluhe sta se novembra 2016 zaradi preskakovanja čakalnih vrst ujela tudi nekdanji direktor Uprave za policijske specialnosti Robert Sušanj in vodja oddelka pilotov v Letalski policijski enoti Damjan Bregar. Vsebina njunih pogovorov s Smiljićem naj bi bila kazala na korupcijo, zato je generalni direktor policije po izbruhu afere za oba izdal sklep o prepovedi opravljanja dela. Sušanj se je po tem, ko mu je delovno razmerje v Policiji prenehalo, upokojil. Zaradi odpovedi je sicer sprožil delovni spor, a ga izgubil, Bregar pa se za tožbo ni odločil. Oba sta pristala v predkazenskem postopku, specializirano tožilstvo je zoper njiju in še nekatere iz letalske enote policije novembra lani na sodišče vložilo zahtevo za uvedbo preiskave, je potrdila Mojca Gruden, vodja posebnega oddelka na specializiranem tožilstvu. (dž)
Iz spisa bi izločila vse
Je pa danes odvetnica pravne osebe Glasstech Jasna Simčič predlagala izločitev ovadbe, ki jo je zoper Smiljića podal Požar, in izločitev vseh dokazov, ki so bili pridobljeni na tej osnovi. Kot argument je navedla, da Požar ni bil ustrezno poučen, da je tudi on osumljen v tej zadevi. Naj spomnimo, da je enak predlog dal Smiljićev zagovornik Peter Žnidaršič na prvem predobravnavnem naroku.
Gradišarju pa obtožnica očita, da je Smiljiću obljubil nedovoljeno korist v zameno za ureditev zdravniškega pregleda pri zdravniku Radu Janši mimo uradnega čakalnega seznama. Smiljić se je dejansko dogovoril z zdravnikom, da je ta Gradišarja večkrat pregledal. Nato pa je obtoženi Smiljiću po zadnjem opravljenem pregledu v mesecu juliju 2016 obljubil, da bo njegovemu družinskemu prijatelju kot darilo za rojstni dan omogočil ogled letališča. Obljubo je izpeljal čez dva meseca. Zagovornik Gradišarja odvetnik Rudi Potrpin je predlagal zaslišanje štirih zaposlenih na letališču, ki naj bi pojasnili, da gre za popolnoma običajno prakso ogleda letališča. "Storitev je bila običajna gostoljubnost, ki jo letališče nudi," je dejal. V podkrepitev je poleg Gradišarjevih sodelavcev predlagal zaslišanje upokojenca, navdušenega nad letalstvom, ki si je tudi brezplačno ogledal letališče. Glede odvetnikovega predloga je tožilka dejala, da Gradišarju ne očita zlorabe položaja, ampak da je za protiuslugo omogočil določeno korist obtoženčevemu prijatelju.