Po trojnem umoru v Gerečji vasi poskušal storiti samomor, nato klical v Ormož, da bi se ozdravil alkoholizma. Gre za obrambno taktiko obtoženega?

Vesna Lovrec
14.06.2021 06:00
Pet mesecev po strahovitem zločinu v Gerečji vasi, kjer je Silvo Drevenšek za božič umoril svojo bivšo partnerico in njena starša, je tožilstvo proti njemu vložilo obtožnico zaradi trojnega umora. Obtožnica je že pravnomočna, Drevenšku pa grozi kazen dosmrtnega zapora.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V slovo družini, ki je umrla v strahovitem zločinu, so v Gerečji vasi decembra prižigali sveče in ugasnili novoletno razsvetljavo. Foto: Igor NAPAST
Igor Napast

Sodna preiskava brutalnega zločina, ki se je lani za božič zgodil v Gerečji vasi, je končana. Tožilstvo je zoper krvnika priljubljene družine vložilo obtožnico 21. maja. Kot je Večeru potrdila predsednica ptujskega okrožnega sodišča Albina Hrnec Pečnik, je obtožni akt 2. junija postal pravnomočen. Trojnega umora je obtožen 35-letni Silvo Drevenšek, za kar mu grozi celo dosmrtna zaporna kazen. Kdaj bo sedel na zatožno klop, še ni znano, saj sodišče še ni določilo datuma za predobravnavni narok.

Klical v Ormož, da bi se ozdravil alkoholizma

Kaj je trojnega morilca gnalo v zločin, se ve. Ni se mogel sprijazniti s tem, da ga je 35-letna partnerica Mojca L., s katero ima nekajletnega otroka, dokončno zapustila. Po razpadu njune večletne zveze se je večkrat sprl z njo zaradi delitve skupnega premoženja in stikov z otrokom, je o Drevenškovem motivu po tragediji v Gerečji vasi izjavil šef kriminalistov na mariborski policijski upravi Beno Meglič. Mojci L. je obtoženi vzel življenje v novogradnji, v katero sta se z otrokom preselila leto pred zločinom. Ko jo je zabodel z nožem, je odšel še preko ceste v hišo njenih staršev. Pred hišo je naletel na Mojčino 58-letno mater Jožico L. in zabodel tudi njo, nakar je v hiši poiskal še glavo družine, 61-letnega tasta Branka L., in vpričo svojega sina vzel življenje še njemu. Po morilskem pohodu je sedel v avto in se odpeljal proti gasilskemu domu, kjer je nepovabljen planil v hišo domačina in si v njej kar sam postregel z alkoholom. Ko je lastnik hiše opazil Drevenškove krvave roke, ga je pospremil ven. Kmalu so na to dvorišče prispeli tudi policisti in osumljenca opazili z nožem v rokah. Ko so mu ukazali, naj nož odloži, se je z njim porezal po vratu, zatem pa je na ponovni ukaz policistov nož vendarle odvrgel na tla. Aretaciji se je upiral, a so ga uniformiranci obvladali in mu skupaj z domačinom nudili prvo pomoč do prihoda reševalcev. V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so Drevenška še isti dan operirali. Tri dni po dejanju je bil že sposoben za zaslišanje na policiji in pred preiskovalno sodnico na Ptuju. Ta je zanj odredila pripor, kjer je Drevenšek 2. januarja znova poskušal storiti samomor, a mu je poskus tudi v drugo spodletel. Zaradi znakov samomorilnega vedenja je bil osumljenec trojnega umora nekaj časa priprt v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor na oddelku za forenzično psihiatrijo, kot smo izvedeli neuradno, pa je večkrat menda preverjal, ali bi lahko pripor prestajal v psihiatrični bolnišnici v Ormožu, češ da se želi ozdraviti odvisnosti od alkohola. Ali je to zgolj njegova obrambna taktika, s katero morebiti skuša prikazati, da se je na morilski pohod odpravil neprišteven ali vsaj bistveno zmanjšano prišteven, se bo pokazalo na sojenju.

Tri dni pred zločinom žrtev pisala policiji

Prav zloraba alkohola in s tem povezano vedenje sta bila sicer glavni razlog za razpad Drevenškove partnerske zveze. Težave z alkoholom je imel že dolgo, dva meseca pred brutalnim zločinom pa so se te stopnjevale do te mere, da ga je partnerica mesec pred tragedijo dokončno zapustila in se z otrokom preselila nazaj k staršem. Takrat se je par tako hudo sprl, da je Mojčina mati poklicala policijo. Ker patrulja ni ugotovila, da bi se bilo zgodilo kaj hujšega od verbalnega spora, proti Drevenšku ni ukrepala, je pa o dogodku s poročilom obvestila ptujski center za socialno delo.

Ker so se nesoglasja v družini nadaljevala, je Mojčin oče o tem po elektronski pošti obvestil ptujsko policijsko postajo. Policiji je pisal tri dni pred morijo, 22. decembra lani. Pisal je točno določenemu policistu in ga prosil za nasvet glede hčerkinega partnerja in težav, ki so se pojavljale. "Policist je nemudoma vzpostavil stik z njim in ga povabil na razgovor. Svetoval mu je, kako naj ukrepa, žal pa 61-letnik ni izpostavil nobenih takih okoliščin, ki bi narekovale takojšnje policijsko ukrepanje," je po tragediji v Gerečji vasi na tiskovni konferenci mariborske policijske uprave šef kriminalistov Beno Meglič razložil, zakaj policija ni imela pogojev, da bi osumljenemu izrekla prepoved približevanja. A v vasi jih je vsaj nekaj vedelo, da je Drevenšek napovedal, da bo na božič vso družino L. pobil. Misleč, da je mislil na božično noč, sta se Mojca in njena mati tisto noč celo umaknili v drugo občino, 25. decembra pa sta se, misleč, da Drevenšek svoje napovedi ne bo uresničil, vrnili domov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta