Spremljevalcev nerazumljivo dolgo trajajočega naroka za izrek kazenske sankcije morilcu Senadu Softiću, ki se na mariborskem okrožnem sodišču vleče že več kot leto, ne preseneča, da sodišču že drugič zapored ni uspelo izpeljati še zadnjega dokaza, za katerega se je sodnica Andreja Lukeš odločila po zaslišanju komisije za fakultetna izvedenska mnenja.
Ko je novembra lani v sodni dvorani napovedala, da bo soočila vse sodne izvedence, ki so se ukvarjali z obtoženčevo psiho, je bilo slutiti, da se bo rekordno dolg narok za izrek kazenske sankcije še dodatno zavlekel. To pa zato, ker je teh strokovnjakov kar šest. Zato ni nobeno presenečenje, da se je pri usklajevanju njihovih urnikov zapletlo. Prvič je sodišče soočenje šestih zdravnikov načrtovalo za konec novembra, a se ni izšlo, ker sta se dva izvedenca opravičila. Iz istega razloga je narok odpadel tudi pred tremi tedni.
Ustrelil ga je vsem na očeh
Tretji poskus soočenja je sodišče razpisalo za 13. februar. Ali bo takrat napočil tudi čas za epilog, pa se še ne ve. Edino, kar je gotovo v tem procesu, je obsodilna sodba za Softića. Ta je namreč že zdavnaj priznal, da je 4. oktobra 2017 vzel življenje 52-letnemu Radu Mitroviću. To je storil vsem na očeh, sredi belega dne, na Titovi cesti v Mariboru, ko je nesrečni Mitrović s sodelavcema v avtomobilu čakal, da se na semaforju prižge zelena luč. Proti žrtvi je izstrelil 28 nabojev, potem pa pištoli postavil vsem na ogled in na prizorišču počakal na policiste.
Narodnost kot olajševalna okoliščina
Čeprav je obtoženi 4. januarja lani zatrjevani umor priznal in odločno prikimaval tudi, ko ga je sodnica Lukeševa vprašala, ali se zaveda, da priznanja ne more več preklicati, je z zamenjavo zagovornika poskrbel za to, da se je narok za izrek kazenske sankcije, ki običajno ne traja več kot nekaj minut, razvlekel na več kot eno leto. Odvetnica Kompara je namreč poskrbela za novo obrambno taktiko in sodišču predlagala, naj Softića pregleda psihiater. Lukeševa je predlogu ugodila, s tem pa namesto izreka kazni po hitrem postopku povzročila veleproces. Najprej je obtoženega pregledal psihiater Mladen Vrabič in v mnenju ocenil, da je bila pri Softiću sposobnost imeti v oblasti svoje ravnanje zmanjšana, vendar ne bistveno. Ko je sodišče v postopek pritegnilo tudi klinično psihologinjo Ivno Bulić, pa je njeno pričanje vplivalo na to, da je psihiater Vrabič dopustil možnost, da je bila Softićeva sposobnost imeti v oblasti svoje ravnanje na strelskem pohodu, bistveno zmanjšana. In ne samo to. Psihiater Vrabič je v zadnji verziji svojega mnenja za olajševalno okoliščino pri Softiću navajal celo njegovo črnogorsko narodnost in šokiral s tezo, da je za Črnogorce iz zgodovinske perspektive značilno in razumljivo, da nosijo orožje.
Tožilec Simonič je to nenavadno oceno psihiatra označil za sramotno in sodišču predlagal, naj psiho obtoženega v oceno zaupa komisiji za fakultetna izvedenska mnenja. Lukeševa je predlogu ugodila. Predstojnik Inštituta za sodno medicino Jože Balažic je v komisijo imenoval kliničnega psihologa Bojana Zalarja in psihiatre Blanko Kores Plesničar, Majo Rus in Petra Preglja. Ocenili so, da je bil Softić v času morilskega pohoda v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, kar pa pričakovano odvetnici Kompara ni bilo povšeči. Zato je po njihovem zaslišanju sodišču predlagala, naj k pričanju še enkrat povabi psihiatra Vrabiča. Lukeševa je predlogu ugodila, a se hkrati odločila, da ne bo zaslišala samo njega, ampak bo soočila vse izvedence, ki so sodelovali v postopku zoper Softića. Poleg Vrabiča tako sodišče 13. februarja pričakuje še klinično psihologinjo Buličevo in strokovnjake iz komisije za fakultetna izvedenska mnenja, ki so pričali na novembrskem naroku.