Pogrešani otroci: 2-letnika, ki je pri nas izginil leta 1996, do danes še niso našli

A.L.
26.09.2023 13:00

Koliko otrok in mladostnikov je pri nas pogrešanih in kako se policisti lotevajo njihovega iskanja? Kaj so običajno razlogi za njihovo izginotje? Je kakšen primer še nerazrešen?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Andrej Petelinšek

V zadnjem mesecu je pri nas odmevalo izginotje mladoletnika, ki je izginil na meji med Madžarsko in Srbijo, na svoj seznam pa ga je uvrstil tudi Interpol. Kot so nam sporočili z Generalne policijske uprave (GPU), so najstnika našli. A koliko otrok in mladostnikov je pri nas pogrešanih in kako se policisti lotevajo njihovega iskanja? Kaj so običajno razlogi za njihovo izginotje?

Kot pojasnjujejo na GPU, je trenutno v evidenci pogrešanih oseb 7 mladoletnikov, vse pogrešane osebe so poleg vpisa v nacionalno evidenco pogrešanih oseb vnesene tudi v schengenski informacijski sistem in Interpolovo podatkovno bazo podatkov.

"Policija v vseh svojih postopkih, ne samo ob prijavi pogrešanja, z otroki in mladoletniki postopa še posebej obzirno, skrbno in pozorno. V našem žargonu rečemo, da gre za občutljivo kategorijo ljudi," pravijo. Vzroki za izginotje otrok ali mladostnikov so različni, kot so si različni tudi otroci ali mladostniki sami. Lahko gre za druženje s sovrstniki, uporništvo, neuspeh v šoli, zaljubljenost, velikokrat odidejo zaradi nerazumevanja, nesoglasij ali celo sporov v svoji domači okolici ali med sovrstniki. "Zato takih primerov nikoli ne moremo preiskovati šablonsko, temveč je treba oceniti stopnjo ogroženosti pogrešanega, preveriti vse okoliščine izginotja in ugotovljenim dejstvom primerno načrtovati ukrepe za izsleditev pogrešanega."

Policija

Že več kot 20 let nerazrešen primer

Primeri pogrešanih oseb se večinoma končajo srečno, sploh ko gre za otroke in mladoletnike. V več kot polovici primerov je pogrešanje otrok prijavljeno že v roku 1 ure in skoraj 90 odstotkov pogrešanih otrok je prijavljenih v 8 urah po pogrešanju. "Nekje v 4 urah po prijavi je najdenih preko 90 odstotkov vseh pogrešanih otrok do 14. leta starosti. Vsi otroci so najdeni živi in nepoškodovani," dodatno pojasnjujejo na Generalni policijski upravi. V Sloveniji beležimo zadnji nerazrešeni primer pogrešanega otroka iz leta 1996, ko je izginil dvoletnik iz okolice Ribnice. V evidenci pogrešanih otrok in mladostnikov so tudi trije otroci do 14. leta starosti, a v teh primerih po besedah policije ne gre za klasično pogrešanje, temveč za tako imenovan starševski odvzem otroka oziroma kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe in se tudi preiskuje kot kaznivo dejanje.

Ob tem na policiji poudarjajo, da ne obstaja in nikoli ni obstajal rok za prijavo pogrešanja osebe, niti 24- niti 48-urni. Policija svetuje, da je treba prijaviti pogrešanje čimprej, še posebej to velja, ko gre za otroka. Policija se na prijavo pogrešanja odzove takoj in začne izvajati svoje ukrepe za izsleditev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta