Minuli vikend so policisti Policijske postaje Medvode na Celovški cesti v ljubljanskem Šentvidu prijeli dva državljana Bolgarije, ki sta na območju Slovenije sistematično izvrševala vlome v bankomate na tako imenovani način cashtrapping. To pomeni, da gre za napade na bankomate s pomočjo ustreznega orodja, ko poškodujejo vratca bankomata in s silo odtujijo gotovino.
Omenjeni primer je na današnji tiskovni konferenci Policijske uprave Ljubljana predstavil Martin Rupnik, vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto Sektorja kriminalistične policije Pu Ljubljana. Bolgarska storilca sta bila prijeta po tistem, ko je procesni center Bankrat, ki je bil opozorjen, da se na bankomatu dogaja nekaj čudnega, obvestil policijo, ki je bila kmalu na kraju dogodka. Kot je povedal Rupnik, policija sumi, da sta osumljenca podobne tatvine iz bankomatov januarja izvršila še po enega v Mariboru, Celju in Kranju in z vsemi štirimi tatvinami povzročila za okoli 6 tisoč evrov škode.
"Po prijetju osumljencev so kriminalisti ljubljanske policijske uprave opravili tudi ogled osebnega avtomobila, ki sta ga uporabljala med izvrševanjem kaznivega dejanja, in jima zasegli več plačilnih kartic, namenjenih za nadaljnjo kriminalno dejavnost, različne predmete, ki sta jih uporabljala pri vlamljanju v bankomate, ter okoli 120 bankovcev po 50 evrov. Po končanem predkazenskem postopku sta bila privedena pred preiskovalnega sodnika ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je po zaslišanju zanju odredil pripor," je povedal Rupnik.
Prijeta storilca sta stara znanca policije v tujini in tudi v Sloveniji. Osumljenca sta povratnika, že večkrat sta bila obravnavana za različna premoženjska kazniva dejanja, v Sloveniji in v več drugih evropskih državah. Prek mednarodnega policijskega sodelovanja so policisti o kaznivih dejanjih zato obvestili tudi vse države članice Europola, ker obstaja sum, da sta izvrševala ista kazniva dejanja kot v Sloveniji.
Policija uporabnikom bankomatov svetuje, da pred dvigom denarja preverite režo za izdajo gotovine. Reža mora biti prosto dostopna, pri čemer se ob uspešnem dvigu gotovine pomakne navznoter. Kadar
je reža zataknjena z letvijo, ostane negibna, prav tako se letev običajno zlahka odstrani. Če bankomat po odobrenem dvigu ne izplača gotovine, preverite stanje na vašem računu. Če je transakcija stornirana, mora ostati stanje na vašem računu nespremenjeno, in potem lahko ponovno poskusite z dvigom. Če je stanje na vašem računu po odobreni transakciji manjše, bankomat pa ni izplačal denarja, takoj pokličite skrbnika bankomata ali telefonsko številko na zadnji strani vaše plačilne kartice, pri tem pa ostanite pri bankomatu. Bodite tudi pozorni na morebitne neznance v bližini, saj storilci običajno spremljajo, kaj se dogaja na bankomatu. Policija še svetuje, da ob takšnih primerih takoj pokličete številko 113 ali anonimni telefon policije 080 1200.
Policija je leta 2017 zabeležila 98 napadov na bankomate, lani 39, letos omenjene štiri.