Pred ljubljansko okrožno sodnico Mojco Kocjančič se je z zaslišanjem treh prič nadaljevalo ponovljeno sojenje parohu Srbske pravoslavne cerkve (SPC) Peranu Boškoviću. Višji sodniki so namreč razveljavili in vrnili v vnovično presojo del sodbe prvostopenjskega sodišča, s katero je bil Bošković pogojno obsojen zaradi poneverbe oziroma protipravne prilastitve denarja, ker je med 25. januarjem 2007 in 27. decembrom 2011 s transakcijskega računa Srbske pravoslavne cerkve (SPC) plačeval račune zase in družinske člane. Julija 2017 mu je sodnica Kocjančičeva prisodila pogojno kazen šest mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let in odločila, da mora vrniti 32.355 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi. Drugi del sodbe, ki se nanaša na zlorabo položaja pri gospodarski dejavnosti in v kateri je bil obtoženi na prvostopenjskem sodišču oproščen, pa so višji sodniki potrdili.
S cerkvenim denarjem plačeval svoje stroške
Tožilec specializiranega tožilstva Boštjan Valenčič Boškoviću očita, da si je prisvojil del donacij, ki jih je SPC v Sloveniji prejela za začetek gradnje kulturno-pastoralnega centra za vernike v Ljubljani, in si s tem denarjem gradil stanovanjsko hišo. V ponovljenem postopku tožilec Boškoviću glede nezastaranih računov očita dobrih 33.689 evrov neupravičeno porabljenega denarja. S cerkvenim denarjem je domnevno plačeval svoje račune za stroške mobilne telefonije kot tudi račune svojih družinskih članov, kabelsko televizijo, naročnino za časopise, življenjsko in zdravstveno zavarovanje.
Bošković krivdo zanika. "Absolutno je nemogoče, da bi nekdo pet let zlorabljal cerkveni denar za svoje potrebe," se otepa očitkov tožilstva in poudarja, da SPC dvakrat letno opravi nenajavljeni nadzor nad finančnim poslovanjem in nikoli pri njegovem poslovanju niso odkrili nepravilnosti.
Danes zaslišana priča Aleksandar Obradović, zakoniti zastopnik ljubljanske pravoslavne cerkve, ki se je v prestolnico preselil oktobra 2013, je na sodišču pojasnil, da je v zadnjih letih njihovo poslovanje veliko bolj transparentno, kot je bilo morda v preteklosti. Sodnico je zanimalo, kako se v cerkvi zbira denar od maš, prodaje sveč, knjig, in kako denar, ki ga duhovniki dobijo ob obredih, kot so poroke, krsti in podobno. "Zbira se ves teden, nato pa se v ponedeljek položi na bančni račun cerkve. Tudi del denarja, ki ga dobijo duhovniki, se, odkar sem v Ljubljani, polaga na isti bančni račun, ker imamo večje posojilo, ki ga je treba odplačevati, del denarja pa ostane za stroške duhovnikov. Dolžnost vsake cerkvene občine je, da skrbi za plače duhovnikov, za plačevanje njihovih socialnih prispevkov in stroške stanovanja, če je cerkveni urad v istem stanovanju, kjer živi duhovnik. Povsod po Sloveniji namreč nimamo župnij. Tudi v Ljubljani je bil sedež cerkve v stanovanju paroha Boškovića, zato so se iz cerkvenega denarja plačevali stroški stanovanja, kot so najem in drugi stroški. V Ljubljani imamo zdaj že nekaj let župnijo oziroma večji kulturno-pastoralni center, zaposlenih nas je šest duhovnikov. Ker je bila finančna situacija ob mojem prihodu zelo slaba, in še danes imamo posojila za nakupe stanovanj duhovnikom, sem takrat takoj ukinil plačevanje mobilnih telefonov duhovnikov, in tako je še danes."
Letno okoli 350 tisoč evrov prihodkov
Na vprašanje tožilca Valenčiča, ali je priči Obradović znano, kakšni so cerkveni dohodki od prodaje knjig, sveč in drugega in kakšni so dohodki duhovnikov, ko prejmejo zaslužke za poroke in krste, je priča dejala, da je to odvisno od velikosti cerkvene občine. V Sloveniji je največja v Ljubljani, zato ima tudi največ dohodkov. Po njegovih podatkih se letno v Ljubljani zbere okoli 350 tisoč evrov tako imenovanega cerkvenega denarja, koliko se ga zasluži s porokami in krsti, pa ni vedel. "Vse to imamo zapisano in lahko sporočim naknadno," je rekel sodnici in dodal, da je danes drugače, kot je bilo pred leti, ko je bil v Ljubljani le paroh Bošković in je sam skrbel za poroke in krste in je lahko razpolagal s tem denarjem. Danes je v Ljubljani šest duhovnikov in se njihovo delo, in tudi denar, ki ga dobijo od vernikov, porazporedi med njih.