Strahovita nesreča, v kateri je 9. septembra 2019 na podravski avtocesti umrl 36-letni Peter P. iz Lancove vasi, je poleg njegove smrti tragična vsaj še z enega vidika. Mladega moškega je namreč tisti ponedeljek z mercedesom v smrt zapeljal njegov najboljši prijatelj Aleksander Žumer, danes star 42 let.
Glavni vzrok za nesrečo je bilo divjanje. Žumer je z mercedesom S63 AMG coupe od Ptuja proti Mariboru drvel s hitrostjo vsaj 229 kilometrov na uro. Pri odseku za Marjeto na Dravskem polju je po desnem pasu prehiteval avtomobil, nakar je treščil v tovornjak s pripetim vlečnim vozilom s takšno silo, da je tovorno vozilo odbilo v jekleno ograjo in nato še 230 metrov naprej. Motor pregrešno dragega avtomobila, vrednega okoli 200 tisoč evrov, so zajeli plameni. Prisebni očividci so ogenj pogasili in nemudoma poklicali reševalce, a za Petra P. je bila vsakršna pomoč prepozna. Še pred prihodom reševalne ekipe je nesrečnika oživljal tudi Žumer, vendar zaman. Prijatelj mu je umrl na rokah.
Ugoden dogovor s tožilstvom
Sojenje Žumru bi se bilo moralo začeti prav na drugo obletnico tragedije, a je sodnica Maša Blažeka začetek procesa preložila, saj je obtoženčev zagovornik Danijel Planinšec sodišču sporočil, da se obramba s tožilstvom pogaja o priznanju krivde. Predobravnavni narok je ponovno razpisala v tem tednu in že uvodoma je bilo jasno, da so bila pogajanja s tožilstvom uspešna, saj sta se obramba in tožilka Nevenka Brdnik dogovorila, da bo tožilstvo v zameno za takojšnje priznanje sodišču predlagalo, naj Aleksandra Žumra zaradi nevarne vožnje obsodi na kazen štirih let zapora, ki jo sme prestajati na odprtem oddelku v Rogozi.
Prepoved vožnje za dve leti
Kot je običajno v primerih, ko je nekdo pijan za volanom, nepravilno prehiteva, nenormalno divja, vozi na prekratki razdalji in na koncu še povzroči smrt udeleženega v prometu, je poleg kazni zapora tudi Aleksandra Žumra doletela še stranska kazen, prepoved vožnje vozil B-kategorije za dve leti. "Določen vam je bil najdaljši čas trajanja odvzema. Čas, ko boste v zaporu, se ne šteje," je obsojenega nagovorila sodnica. Mimogrede spomnimo, da bo Žumer kazen prestajal na odprtem oddelku, kar pomeni, da bo najbrž pri direktorju zavoda poskušal doseči, da bo med tednom hodil v službo, saj na Ptuju, na Hrvaškem in v Nemčiji vodi izjemno uspešno podjetje, v katerih ima zaposlenih 140 ljudi. Prepoved vožnje za B-kategorijo pa bo nastopila šele po prestani zaporni kazni.
"Krivdo priznam. Zelo mi je žal za to, kar se je zgodilo. Če bi lahko zavrtel čas nazaj, bi ga," se je obtoženi pokesal pred sodnico in besedo prepustil svojemu zagovorniku. "V nesreči, ki se je žal pripetila po krivdi obtoženega, je ta izgubil najboljšega prijatelja. Moj klient je že izven sodišča trajno kaznovan. Kar se tiče predlagane kazni, menim, da bo ta zadostila generalni in specialni prevenciji," je v sklepni besedi poudaril odvetnik Planinšec. Ker je Žumer krivdo priznal že na predobravnavnem naroku, sodnica višje od predlagane kazni ni mogla izreči, je pa dala obtoženemu vedeti: "S tožilstvom ste sklenili kar ugoden dogovor."
Vozil je z 2,24 promila alkohola
Nenormalna hitrost, nepravilno prehitevanje in prekratka razdalja namreč niso bili edini dejavniki za nesrečo, se je razkrilo na predobravnavnem naroku. Tisti ponedeljek, ko je Peter P. sedel v prijateljev mercedes, je bil Žumer tudi hudo pijan. Strokovni pregled v bolnišnici je pokazal, da je imel v krvi 2,24 promila alkohola. In ni bilo prvič, da je bil za volanom v takšnem stanju, zato mu je sodnica položila na srce, naj sankcija vsaj zdaj vpliva nanj, če že v preteklosti ni. S tem je ciljala na podatek, da je imel Žumer v času nesreče vozniški izpit B-kategorije v žepu pogojno. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola, pri čemer so ga policisti ujeli 22. marca 2019, ga je namreč okrajno sodišče na Ptuju 7. maja 2019 kaznovalo s trajnim odvzemom vozniškega dovoljenja, ker je s prekrškom prebil mejo 18 kazenskih točk. Žumer, uspešen ptujski podjetnik tudi v mednarodnem smislu, ki ima okoli 140 zaposlenih, je po odvzemu šoferskega izpita na sodišče vložil predlog za odlog odvzema vozniškega dovoljenja.
Mati pokojnega ne terja ničesar
Preden je sodnica Maša Blažeka Aleksandru Žumru izrekla sodbo, je na prostor za priče poklicala mater pokojnega Vido P. Preverila je, ali od odgovornega za smrt njenega sina karkoli terja. "Izgubila sem vse, več ne morem. Sprejela sem odškodnino, ki mi jo je ponudila zavarovalnica," je sodnici odgovorila oškodovanka. Njene besede so bile na neki način pričakovane. Na hodniku sodišča je namreč obtoženi za nekaj minut sedel k njej in videti je bilo, da s prijateljem svojega sina še vedno govori, kakor da je bila sprejela, da sta bila tistega usodnega dne nespametna oba.
Kot je bilo razumeti sodnico, je zavarovalnica materi pokojnika izplačala 13.600 evrov odškodnine, kar zdaj terja od povzročitelja tragedije nazaj. "Pripoznavate premoženjskopravni zahtevek, ki ga je vložila zavarovalnica?" je pri Žumru preverila sodnica, a ji obtoženi ni imel časa odgovoriti, ker ga je prehitel njegov odvetnik Danijel Planinšec. "Ne priznavamo zahtevka po višini. Predlagamo, da sodišče oškodovance napoti na pravdo," je bil kratek advokat. Sodnica je predlogu ugodila.
Obžaloval je svoje nespametno početje in v predlogu poudaril, da mu je kazen odprla oči in da česa takšnega ne bo več nikoli ponovil. Okrajno sodišče na Ptuju mu je dalo še eno priložnost in sklenilo, da se izvršitev prenehanja izpita odloži, če v preizkusni dobi 15 mesecev Žumer ne bo storil hujšega prekrška. Zaradi vožnje v pijanem stanju se je moral vključiti tudi v rehabilitacijo. Med 31. julijem in 28. avgustom 2019 je obiskoval delavnice, ki pa ga žal niso zadostno spametovale, saj je dvanajst dni kasneje za volan spet sedel pijan kot čep in prijatelja zapeljal v smrt.