Ljubljanski župan Zoran Janković bo moral v tem in prihodnjem tednu znova sesti na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča. Sojenje v zadevi Gratel se s predobravnavnimi naroki začne v četrtek, v zadevi Stožice pa 5. decembra. Janković vztraja, da ni storil očitanih kaznivih dejanj, in je prepričan, da bo to dokazal tudi na sodišču.
"Delal sem to, kar je naloga župana"
V zadevi Gratel tožilstvo Jankoviću očita sprejemanje podkupnine, ker naj bi bil leta 2007 od podjetja Gratel zahteval 500.000 evrov donacije za Ljubljanski grad v zameno za dovoljenje za prekop javnih površin pri gradnji kabelskega omrežja. Tožilske očitke je Janković zavrnil že ob hišnih preiskavah februarja 2014. Zanika, da je zahteval donacijo, po njegovem je šlo za odpravo škode, ki da jo je imela občina zaradi ravnanja Gratela. Ta naj bi bil namreč kršil pogodbo, zaradi česar je občina z družbo sklenila dogovor o plačilu škode, ki jo je naredila, ker je pri prekopu kabelske kanalizacije ponekod razširila kanal in vanj položila več cevi, kot bi jih bila smela. Janković je obtožbi ugovarjal, a je zunajrazpravni senat njegov ugovor v celoti zavrnil. "Obtožnica je nesmiselna, saj mi v njej očitajo, da sem kot župan pridobil korist za mestno občino, kar je navsezadnje tudi naloga župana," je pravnomočnost obtožbe komentiral Janković.
Na ljubljanskem okrožnem sodišču bodo 5. in 12. decembra predobravnavni naroki v tako imenovani zadevi Stožice. Na zatožno klop pred okrožno sodnico Špelo Koleta bo sedlo devet obtoženih, med njimi tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Poleg njega se bodo na sodišču znašli še nekdanji obrambni minister Roman Jakič, ki je bil v času domnevnih kaznivih dejanj direktor Zavoda Tivoli, Uroš Ogrin in Zlatko Sraka iz podjetja Gradis-Energoplan (Grep), ki je gradilo Stožice, ter nekdanji direktor Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samo Lozej, ki zadnja leta vodi družbo Energetika Ljubljana - Termoelektrarna Toplarna Ljubljana, Marko Kolenc, vodja občinskega oddelka za šport, Andrej Lavrič, direktor projekta gradnje Športnega parka Stožice, Borut Skubic in Milan Črepinšek.
Še več postopkov
Ljubljansko višje sodišče je aprila lani Jankovića pravnomočno oprostilo obtožb o zlorabi položaja v zadevi Niš, ko je bil še predsednik uprave družbe Mercator.
Še vedno potekajo sodne preiskave zaradi domnevne zlorabe položaja ter pranja denarja v zvezi s kupoprodajno pogodbo in aneksom za nakup prostorov centralne hladilne strojnice v Športnem parku Stožice, prav tako zaradi kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja, preslepitve pri pridobitvi posojila, ponareditve ali uničenja poslovnih listin v zvezi s sanacijo gramozne jame v Stožicah, ki naj bi jo bil Janković preplačal za 1,4 milijona evrov (zanjo je plačal Grepu). Tožilstvo preiskuje še navedbe, da naj bi se bil izognil plačilu davka od dobička iz kapitala pri prodaji delnic Mercatorja.
Znana tudi še ni usoda najmanj petih predkazenskih postopkov oziroma ovadb proti ljubljanskemu županu za kazniva dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in zlorabo uradnega položaja: zadeva Forming studio - prodaja oziroma menjava zemljišč, prenova Slovenske ceste, Vo-Ka oziroma razpis Rakova Jelša, Javni holding oziroma javno naročilo, postavitev gostinskega vrta Casablanca, kot jih Janković sam navaja na svoji spletni strani.
V javnosti je odmevala tudi izločitev prisluhov iz preiskave v zadevi Farmacevtka, postopek preiskave sumov kaznivega dejanja jemanja podkupnine pa je bil ustavljen, ker zbrani dokazi, ki so še ostali v spisu po izločitvi dokazov, zbranih s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, ne utemeljujejo suma, da je Janković storil očitano kaznivo dejanje. (sta)
Obtožnica šest let po hišnih preiskavah
Tožilstvo jim očita več kaznivih dejanj, med drugim zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, goljufijo v škodo EU, preslepitev pri pridobitvi posojila ali ugodnosti in ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Obtoženi so se znašli na sodišču, ker naj bi bili po mnenju tožilstva pri gradnji kompleksa športne dvorane Stožice leta 2010 podpisali domnevno sporno pogodbo v višini 1,8 milijona evrov za domnevno fiktiven najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je v NLB lahko najel več kot 50 milijonov evrov kredita. Občina pa je s tem prišla do 9,4-milijonskega sofinanciranja iz slovenskega proračuna in evropskih sredstev. Septembra 2012 so sledile hišne preiskave pri družini Janković, leto kasneje so kriminalisti opravili hišne preiskave tudi pri Ogrinu, Sraki, Lozeju in Jakiču.
Okrožno sodišče v Ljubljani je 20. aprila 2015 uvedlo preiskavo zoper Jankovića zaradi suma, da je naklepno pomagal Ogrinu in Sraki pri storitvi kaznivega dejanja preslepitve pri pridobitvi posojila družbe Grep v NLB in Factor banki ter da je kot župan MOL ministrstvu za šolstvo in šport predložil zahtevek za izplačilo sofinanciranja upravičenih stroškov stadiona Stožice, zahtevku pa priložil ponarejeno situacijo družbe Grep. Preostali obtoženi naj bi bili pri tem spornem poslu pomagali, meni tožilstvo.
Specializirano državno tožilstvo je 18. maja letos na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožnico zopet obtožene. Sledili so ugovori na obtožnico obtoženih in njihovih odvetnikov, vendar je sodišče vse ugovore zavrnilo. Zato je obtožnica 19. septembra postala pravnomočna. Glede na to, da so obtoženi ugovarjali zoper obtožnico, je na predobravnavnih narokih pričakovati, da bodo obtoženi krivdo zanikali.