Obtožnica se nanaša na kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja ter pomoči k navedenima kaznivima dejanjema.
Zadeva se nanaša na več kot 250 milijonov evrov vredno odškodovanje pri gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Njegova cena je po prvotnih načrtih znašala 650 milijonov evrov, a se je projekt v poznejših letih zaradi slabega vodenja podražil na končnih 1,41 milijarde evrov.
O imenih
Po neuradnih podatkih je bilo že v sodni preiskavi osumljenih 12 fizičnih in dve pravni osebi. Prav vsi ti pa naj bi se sedaj po naših podatkih tudi znašli v obsežni obtožnici. Tako naj bi se bili, ko je v času sodne preiskave pisal portal Siol, sedaj tudi med obtoženci znašli nekdanji direktor Teša Uroš Rotnik, 'oče' projekta blok 6, nekdanji vodja projekta Teš 6 Bojan Brešar, dolgoletni tesen Rotnikov sodelavec, lobist Peter Kotar, ki je prek svojih podjetij pri pripravi projekta svetoval tako Tešu kot Alstomu, dobavitelj tehnološke opreme Boštjan Kotar, direktor podjetja CEE, ki je pripravljalo razpis za izbiro dobavitelja opreme za Teš 6 in druge podlage za projekt. V obtožnici specializiranega tožilstva naj bi bilo zapisano tudi ime uslužbenca Teša Jožeta Lenarta, člana komisije za izbiro dobavitelja, imena treh nekdanjih uslužbencev podjetja CEE (Jože Dermol, Darko Weiss, Miran Leban). Obtožen naj bi bil še nekdanji vodja prodaje elektrarn v družbi Alstom Power Frank Lehmann, Josef Reisel, nekdanji izvršni direktor Alstoma Austria, finančnik Bogdan Pušnik, ki naj bi Rotniku pomagal pri prikrivanju izvora premoženja in davčni svetovalec Darko Končan. Obtoženi pravni osebi pa naj bi bili francoska družba Alstom Power in podjetje Sol Intercontinental v lasti Petra Kotarja.
Obtožnico pisali leto dni
Generalni državni tožilec Drago Šketa je za Pop TV pojasnil, da je vsebina obtožnice razdeljena na tri sklope, in sicer je prvi del glede tehnološke opreme šestega bloka v višini 250 milijonov evrov, drugi očitek se nanaša na obnovo kotla v petem bloku in tretji na sistemsko opremo za blok 4 in 5 v višini 280.000 evrov.
Dejal je, je tožilstvo obtožnico spisalo v letu dni po končani preiskavi. Preostanek preiskave, ki je trajala osem let, pa se je po njegovih besedah med drugim zavlekel, ker je postopek na celjskem okrožnem sodišču tekel prepočasi. "Mi smo bili najbolj odzivni, v zelo kratkem času smo vložili zahtevo za preiskavo na pristojno sodišče," je dejal.
Obdolženim tožilstvo očita kazniva dejanja zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, pranja denarja in pa večjega števila pomoči pri teh kaznivih dejanjih. "Zagrožena kazen gre do 20 let in temu primerni so tudi zastaralni roki," je dejal generalni državni tožilec. Poudaril je, da gre za največjo obtožnico doslej v Sloveniji, pri njeni pripravi pa je sodelovalo pet tožilcev.
Okrožno sodišče v Celju konec junija lani končalo preiskavo domnevnih nepravilnosti pri šestem bloku Teša
Postopek v zadevi Teš 6 poteka že več let, zaradi česar je na sodišče letelo precej kritik. Nekdanji pravosodni minister Goran Klemenčič je zahteval tudi poročilo celjskega višjega sodišča, ki je ugotovilo, da je za zamude pri preiskavi v zadevi Teš odgovorno sodišče, in ne policija ali tožilstvo.
Kriminalisti so v tej zadevi konec leta 2010 začeli zbiranje obvestil, prve hišne preiskave so opravili junija 2012. Po dobrih dveh letih, oktobra 2014, so na specializirano državno tožilstvo vložili ovadbo. Že mesec dni pozneje je tožilstvo na Okrožno sodišče v Celju vložilo zahtevo za sodno preiskavo proti desetim osumljencem z nekdanjim direktorjem Teša Urošem Rotnikom na čelu. Tam pa se je začelo zapletati, saj je sodišče za sklep o uvedbi preiskave potrebovalo 27 mesecev.
Okrožno sodišče v Celju je konec junija lani končalo preiskavo domnevnih nepravilnosti pri šestem bloku Teša in obširno gradivo dostavilo Specializiranemu državnemu tožilstvu v Ljubljani. Na tožilstvu so se nato lotili priprave obtožnice, instrukcijski rok za njeno pripravo pa so večkrat podaljšali.