V Ljubljani policisti razstavili ponarejene umetnine

Damijana Žišt Damijana Žišt
07.02.2019 15:36

Z zagrebške policijske akademije so na ogled v Ljubljano prinesli ponarejene slike in skulpture, ki služijo za preventivno dejavnost in za učenje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slike ponarjenih hrvaških slikarjev.
Robert BALEN

Na Fakulteti za varnostne vede v Ljubljani je od 5. februarja do 5. marca na ogled razstava muzeja zagebške Policijske akademije z naslovom Lepota lažnega sijaja. Kot je povedal dekan fakultete Andrej Sotlar, na fakulteti že nekaj let pred slovenskim kulturnim praznikom pripravljajo različne razstave. Letos so povabili muzej z zagrebške policijske akademije z njihovo razstavo ponaredkov. Fakulteta namreč že več let spodbuja sodelovanje slovenske policije in znanstvenikov pri odkrivanju ponarejenih umetnin in odkrivanju črnega trga z umetninami in pri tem tudi aktivno sodeluje. 

Hrvaški vladi ponudili ponarejeno sliko

Iz Zagreba v  Ljubljano so iz muzeja prinesli 38 ponarejenih slik hrvaških slikarjev in dve skulpturi hrvaških kiparjev. Omenjeno razstavo je zagrebška policijska akademija prvič pokazala leta 2016 na hrvaškem notranjem ministrstvu v Zagrebu, nato še v devetih hrvaških mestih. Zunaj Hrvaške zdaj razstavljajo prvič, je na današnji otvoritvi povedala vodja muzeja Helena Biočić. Namen razstave je preprečevati in izobraževati, pravi Biočićeva, saj je pomembno, da policija odkriva kazniva dejanja, povezana s trgovanjem z umetninami.
Za kupce je zelo pomembno, da vedo, kako lahko s pomočjo strokovnjakov ugotovijo, ali so na primer kupili ponarejene slike, ki so običajno zelo drage. Znanje o ponarejenih slikah in drugih umetninah ter kaznivih dejanjih, ki so povezana z njimi, pa je zelo pomembno za policiste, ki odkrivajo nelegalno trgovino z umetninami.

Razstava Lepota lažnega sijaja na Fakulteti za varnostne vede v Ljubljani.
Robert BALEN

Pranje denarja skozi slike

Pri trgovanju z umetninami gre lahko za več kaznivih dejanj, kot so tatvine, ponarejanje, vandalizem in drugo, zato je zelo pomembno odkrivanje storilcev kaznivih dejanj ter sodelovanje policij povsod po svetu. Slovenska in hrvaška policija že leta zelo dobro sodelujeta na vseh področjih. Pri omenjeni nelegalni dejavnosti lahko gre za več vidikov kriminalite, je opozoril Bojan Dobovšek s Fakultete za varnostne vede. "Nekateri delajo kopije originalnih slik in jih prodajajo kot originalne, pogosto za velike zneske. Spet drugi kupujejo umetnine zato, da bi oprali denar, ki izvira iz nelegalnih poslov, na primer zaradi trgovine z drogo, orožjem ali drugimi kaznivimi dejanji. Zato na naši fakulteti že leta sodelujemo s policijo, saj je zelo pomembno, da kriminalisti v hišnih preiskavah iščejo tudi umetnine, ki bi lahko izvirale iz kaznivih dejanj," dodaja Dobovšek. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta