Na družbenih omrežjih se je razširila pretresljiva zgodba Domžalčana Martina Močnika, ki je skupaj s svojo psičko postal tarča predrzneža s petardami. "Drage moje in dragi moji! Danes sem prav besen. Zakaj? Zaradi petard!!! Zakaj? Nobena skrivnost ni, da sem slep (2% vida na dobro oko). Da imam štirinožno pomočnico slepe osebe. Da je šolana, da 'preživi' vse moteče elemente. Da me varno vodi .... vse povsod. Biba uspešno to dela že kar okoli 8 let. Upam, da še toliko časa. Toda to, kar se nama je zgodilo danes, presega vse meje človečnosti. Malo vas ve, da imamo Domžalah največji blok v SLO. Slavni SPB. Kar 160 občin nima toliko občanov, kot je v tem bloku uradno prijavljenih (2163). To za obrazložitev," je svoj zapis na Facebooku začel Močnik.
Visoke globe
Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za navedene kršitve posameznika je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov.
"Kljub vsem prizadevanjem policije se moramo zavedati, da je neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov skupni problem, zato prosimo vse, predvsem pa starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje, da z opozarjanjem na nevarnosti in možne posledice takega početja ter s svojim lastnim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic."
Petardo vrgel, da bi videl odziv
V nadaljevanju je Domžalčan pojasnil, kaj se mu je zgodilo. "V čem je bil problem? VSPB-ju je kar nekaj hodnikov - prehodov. Biba na vodilu. Vodilo/ kovinska palica, za katero se slepa oseba drži ob vodenju. Biba označena z vsemi oznakami (rdeči križi, napis vodič, kragulčjki, ni da ni). Biba me vodi že skoraj rutinirano čez vse te prehode SPB-ja. Potem se od nekje najde idiot. debil, drugače ne morem reči, ki pred Bibo vrže 'atomski udar'. Kdor ne ve, kaj je to: to je petarda ampak ima vsaj 200% močnejši zvok. In to v prehodih!? Ki že tako ali tako drugače odmevajo. Jasno, a sva se oba dva z Bibo prestrašila," je situacijo opisal Martin Močnik.
{facebookpost}https://www.facebook.com/martin.mocnik1/posts/10213734053054744:0{/facebookpost}
Kot je zapisal Močnik, je psička situacijo obvladala, sam pa se je močno ustrašil. "Kaj je rekel idiot, debil, ...,: samo preverjal sem, kako bosta reagirala. HALOOOO! Če bi ga lahko pred pobegom ujel, bi mi danes na Povšetovo lahko nosili cigarete! Kako nekomu lahko pride na misel, da preverja psa, ki ima od človeka 400% boljši sluh, kako bo slišal in kako bo reagiral na 'atomski udar'!? In to popolnoma označen, da je v službi slepe osebe!!??? Popolnoma sprevrženo!!!!"
Močnik je nad takšnim početjem razočaran, prijatelje na Facebooku pa je pozval, naj zgodbo delijo in s tem opozorijo tudi ostale, da se podobna zgodba s "preverjanjem" ne zgodi še komu. Objava ima doslej že skoraj 6.000 delitev in več kot 500 komentarjev.
Pritožbe občanov
"Policija ugotavlja, da se ob praznovanju božiča, novega leta, velike noči in ob drugih priložnostih množično uporabljajo različne vrste pirotehničnih izdelkov. Pri tem prihaja tudi do številnih telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard," je zapisano na uradni spletni strani policije.
Opozarjajo tudi policisti
Pred metanjem petard opozarjajo tudi policisti. "Ne meči petard! Če se tej izkušnji ne moreš upreti, pirotehnične izdelke uporabljaj tako, da to drugih ne moti in ne ogroža. Mnogim državljanom je namreč uporaba pirotehničnih izdelkov neprijetna in jim vzbuja strah, nelagodje in občutek nevarnosti," je zapisano na njihovi uradni spletni strani.
Kaj določa zakon?
Leta 2008 je bil uveljavljen novi Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Najpomembnejša novost na področju pirotehničnih izdelkov se nanaša na prepoved prodaje, posesti in uporabe ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok (najpogosteje so to petarde najrazličnejših oblik in moči).
Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, pa tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije 1, ki so namenjeni takšni uporabi. Izdelki so v ta namen tudi označen