Kriminalisti in policisti celjske policijske uprave so v sodelovanju z Generalno policijsko upravo minuli teden zaključili obsežno preiskavo kaznivih dejanj trgovine z ljudmi, ki jo je je usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Celju. Štiri slovenske državljane, stare od 24 do 75 let, ter pravno osebo so kazensko ovadili zaradi storitve petindvajset kaznivih dejanj. Minuli četrtek so v sklepni akciji odvzeli prostost trem ljudem in jih pridržali, a so jih po dveh dneh izpustili na prostost, ker zoper njih niso več obstajali priporni razlogi.
Trije osumjeni iz iste družine
Po naših informacijah so bili center preiskave hotel v središču Žalca in tamkajšnji zaposleni. Ovadenih, od katerih so trije člani iste družine, policija v preteklosti še ni obravnavala. Danes je podrobnosti preiskave na novinarski konferenci predstavil Boštjan Hmelak, vodja oddelka za organiziran kriminal na celjski policijski upravi. "V kriminalistični preiskavi, ki smo jo začeli februarja lani in v kateri smo uporabili tako klasične kot tudi prikrite preiskovalne ukrepe, smo ugotovili, da so akterji kriminalne združbe s pomočjo oglasov in z osebnimi kontakti vzpostavljali stike z dekleti in poskrbeli za njihovo namestitev v enem izmed hotelov na območju celjske policijske uprave. Dekleta, stara od 24 do 40 let, večinoma je šlo za Ukrajinke, so prihajale iz socialno in ekonomsko šibkih okolij. Po namestitvi v hotelu so se bile prisiljene, pod nadzorom in s pravili, ki so jih postavili osumljenci, prostituirati v hotelskih sobah in v drugih prostorih. S strankami so prihajale v stik v nočnem klubu, ki deluje v okviru hotela. Če so se uprle nudenju spolnih storitev, so jim delovno pogodbo prekinili in jih denarno kaznovali," je razkril Hmelak in dodal, da so izkoriščana dekleta služila izključno z nudenjem spolnih storitev.
Opravili razgovor z 12 žrtvami
V času kriminalistične operacije so preiskovalci identificirali 24 žrtev trgovine z ljudmi, poleg Ukrajink še državljanki Romunije in Moldavije. V poprečju so osumljenci razpolagali z osmimi do dvanajstimi žrtvami, ki so imele mesečno okoli 250 uporabnikov spolnih storitev. V sklepni akciji so kriminalisti prejšnji teden opravili štiri hišne preiskave, eni izmed osumljenk, ki je zaposlena kot natakarica, so našli 104 tisoč evrov gotovine, denar so ji zasegli. Skupno višino protipravno pridobljene premoženjske koristi osumljencev policisti še ugotavljajo.
Od štiriindvajset oškodovank, ki so jih kriminalisti identificirali v leto trajajoči preiskavi, niso vse ves čas delale v istem lokalu. Nekatere so vmes odšle delat drugam, nekaj se jih je vrnilo v domovino. "Ob zaključku akcije smo opravili razgovor z 12 žrtvami in jih seznanili z njihovimi pravicami. Predstavili smo jim tudi program s pomočjo uslužbenk društva Ključ (gre za Center za boj proti trgovini z ljudmi, ki ima sedež v Ljubljani, op.p.). Vendar se nobena od njih ni identificirala kot žrtev kaznivih dejanj," je razložil Hmelak, a izpostavil, da so kriminalisti do glavnine dokazov prišli že med potekom preiskave, s klasičnimi metodami policijskega dela pa tudi prikritimi preiskovalnimi ukrepi. Policija celo sumi, da se je vse skupaj pričelo dogajati že leta 2017.