Kot smo poročali, so včeraj pozno popoldne operativno-komunikacijski center v Kopru obvestili, da so neznanci iz vozila izpustili zvezanega starejšega moškega, ki naj bi mu pred tem ukradli vozilo in odvzeli ključe zidanice v Beli krajini. Moški se je po tem zatekel k bližnjim stanovalcem, ti pa so obvestili policijo in svojce.
Kaj so o dogodku povedali na policiji?
Peter Skerbiš, vodja oddelka za upravljanje meja, je na novinarski konferenci povedal, da je Slovenija do 6. maja letos beležila 3022 ilegalnih prehodov države, kar je v primerjavi z enakim obdobjem lani skoraj 100 odstotkov več. Lani so v tem obdobju beležili nekaj več kot 1500 ilegalnih prehodov meje. Najpogosteje obravnavana državljanstva so alžirsko, pakistansko in maroško. Najbolj obremenjene policijske uprave pri nas pa ljubljanska, koprska in novomeška.
Žrtev spregovorila
Moški, ki je bil včeraj tarča ugrabitve, je v policijskem zapisniku, kot navaja portal 24 ur pojasnil, kaj se je dogajalo. Kot je povedal, sta do vinograda prišla moški in ženska iz Ljubljane, ki ju od prej ni poznal. Prosila sta ga, če lahko pogledata malo naokrog po vinogradu, saj iščeta starine. "Okoli pol ene popoldan je do mene v vinograd iz smeri kleti z dvema steklenicama prišel neznanec (tisti, ki je kasneje vozil moj avto) in mahal s steklenicama ter govoril voda, voda. Pokazal sem mu, da pitne vode nimam, nakar je moški odšel v smeri kleti," je opisoval.
Kot opisuje, sta se kmalu pojavila še dva druga moška, eden od njiju je proti njemu mahal z nožem. Govorili naj bi "v jeziku, ki ga ne razumem (podobnem turškem, ki sem ga slišal iz medijev), nekaj govoril, med besedami pa sem slišal tudi besedo panika. Obrnil me je in mi roke dal na hrbet. Drugi moški pa je odšel v klet, iz katere je prinesel zeleno debelejšo vrv, ki jo imam tam, nakar sta mi z njo zvezala roke na hrbtu," piše 24 ur.
Med drugim moški opisuje, da so se moški kasneje preoblekli v črna oblačila, ki so jih imeli s seboj. "Nato so me dvignili in me dali v prtljažnik. Obrnili so me tako, da sem sprva gledal nazaj, torej proti zadnjemu delu vozila. Pokrili so me z odejo, ki sem jo imel na zadnjih sedežih avtomobila. Moški so se usedli v avto, po tem, ko so že speljali, pa se jim je v vozilu pridružil še četrti moški, ki sem ga že prej videl daleč pri ograji, a je bil predaleč, da bi ga lahko videl bolje," je v policijskem zapisniku kot poroča 24 ur opisovala žrtev.
Dodal je, da je mislil, da ga bodo napadalci vrgli v reko. "Eden od storilcev je ves čas pazil name in me sproti pokrival, ko sem se malo odkril," poroča 24 ur.
Kot je še opisaval moški, se je bal, da so storilci pod avtom pustili kaj eksplozivnega. "Nekako sem se uspel rešiti vrvi in traku ter uspel rešiti iz prtljažnika. Šel sem dalje po poti v smeri, kot so šli moški, in na poti našel eno svojih rokavic in kapo. Vzel sem se palico, če bi moške še kje srečal," še piše 24 ur.
Župan Kavšek: Ljudem ob meji je treba vrniti občutek varnosti
Črnomaljski župan Andrej Kavšek je državo in ministrstvo za notranje zadeve pozval, naj okrepita tehnično varovanje meje s Hrvaško, hkrati pa je opozoril, da se je treba ob teh trenutkih izogibati populizmu. Sam dogodek obžaluje in meni, da se ne bi smel zgoditi.
Je pa po njegovem mnenju zdaj ključno ljudem ob schengenski meji povrniti občitek varnosti. Sodelovanje s policijo ocenjuje kot dobro, pri tem pa pravi, da so policisti pri varovanju meje in odkrivanju nedovoljenih prehodov pogosto tudi preutrujeni in da bi morali tehnično varovanje meje okrepiti v tem smislu, da migranti ne bi mogli priti tako daleč od meje. Do omenjenega dogodka je namreč prišlo približno osem kilometrov od državne meje, je pojasnil.
Župan se je odzval tudi na napoved protesta, ki ga je za v soboto popoldne v Črnomlju napovedala Civilna pobuda Bela krajina, katere pobudnica je tudi njegova protikandidatka na zadnjih županskih volitvah iz vrst SDS Maja Kocjan. Župan je dejal, da je pravica ljudi, da povejo svoje mnenje. To morajo sicer po njegovem storiti miroljubno in se pri tem izogibati populizmu. "Treba je biti miren in realen, saj to niso populistične, temveč resne teme, resnost in mirnost pa sta ključ vsake resne komunikacije," je poudaril.
Glas ljudstva se mora po njegovih besedah slišati tudi širše, hkrati pa Kavšek upa, da bo protest pozitivno prispeval k reševanju problema nedovoljenega prehajanja meje.
Grims prepričan, da ilegalni migranti postajajo vse bolj agresivni
Poslanec SDS mag Branko Grims je na današnji novinarski konferenci spregovoril o pozivu SDS k ukrepanju v zvezi z varnostno situacijo in ugrabitvijo na južni meji. "Zgodba, ki se je odvila včeraj in ki smo ji priča od novega leta dalje, kaže, kako zelo so se motili tisti, ki so mislili, da je tema z ilegalnimi migranti končana in da so te stvari rešene in urejene. Seveda niso. Za Slovenijo so se šele začele," je dejal mag. Grims in dodal, da je z včerajšnjo ugrabitvijo skoraj 80-letne osebe v Beli Krajini »vrag dokončno odnesel šalo.« Po besedah poslanca mag. Grimsa je ugrabitev jasno kriminalno dejanje. "Ne vem, če se zavedamo, kakšno srečo je imel ta gospod, da se mu nič ni zgodilo," je dodal poslanec Grims in dodal, da je tudi z včerajšnjo ugrabitvijo jasno, da postajajo ilegalni migranti vse bolj agresivni.
"Stvari se zaostrujejo. V celotni Zahodni Evropi ilegalni migranti niso več tako dobrodošli kot so bili prej, po drugi strani padec ISISa in propad islamskega kalifata pomeni, da prihajajo v Evropo tisti, ki so se tam borili," je dejal Grims.
"Vlada je odgovorna za aktualno stanje in ne more se ljudem predlagati, naj se obnašajo samozaščitno," je bil jasen poslanec, ki je ob tem še dejal, da je prav vlada dolžna poskrbeti za varnost vsakega državljana in državljanke. "Vlada ima navsezadnje pooblastila, moč in aparat, da vse to uresniči, ljudje pa imajo vso pravico, da takšno ravnanje od vlade tudi zahtevajo. Če ne, bo samo vprašanje časa, kdaj se bodo začeli vrstiti pozivi in konkretni koraki, da se ljudje samozaščitno tudi organizirajo," je povedal Branko Grims.
Opozorilo pred ustvarjanjem panike in širjenjem strahu
Glede ugrabitve se je oglasila tudi Alternativna akademija, ki opozarja "pred vnovično eskalacijo ksenofobno motiviranega ustvarjanja panike in širjenja strahu".
"V trenutnem dogajanju, ki sovpada tudi s prihajajočimi evropskimi volitvami, vidimo pretirano in v ničemer utemeljeno politično reakcijo na dogodek z elementi kaznivega dejanja, v katerem so storilci tudi že priprti. Popolnoma neutemeljeno in zgrešeno bi bilo v posamičnem primeru uzreti dober razlog za posplošeno sklepanje, žal pa ravno na tej gesti temelji taktika tistih, ki bi radi kovali svoje politične dobičke s širjenjem stereotipov, hujskaštva in docela poenostavljenih ocen o beguncih in migracijah.
Svarimo tudi pred neodgovornimi pozivi, da se ljudstvo samo organizira skozi vaške straže in zavaruje mejo pri nekaterih strankarskih krogih, kar lahko hitro pripelje do popolnega nespoštovanja demokratičnega reda in neslutenih razmer moralne panike in splošnega kaosa. Če kdaj, potem je tudi po tem dogodku potrebno širiti strpnost med ljudi in zavedanje, da niso nastopili nikakršni razlogi za izredne razmere – sploh zato, ker so bili storilci tega enkratnega izoliranega kaznivega dejanja že ujeti in ker policija obvladuje situacijo glede povečanega vstopa beguncev. Pričakujemo, da se bo slovenska vlada odzvala trezno, pomirjujoče in spoštujoč vso mednarodno zakonodajo, pri tem pa ne bo sledila pritiskom politične opozicije in zahtevanim ukrepom o pošiljanju vojske na mejo ali posebnih pooblastilih," je zapisal predsednik Alternativne akademije Darko Štrajn.