Z zamudo na sojenje je Fištravec pridobil še en teden za piljenje sklepne besede

čk
28.01.2019 17:31

Nekdanji župan Maribora Andrej Fištravec in nekdanji direktor občinske uprave Marko Žula sta bila danes v pričakovanju sodbe, a je nista dočakala, ker se je delovni čas na sodišču bližal koncu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Če bi na lanskem predobravnavnem naroku Andrej Fištravec in Marko Žula krivdo priznala, bi tožilstvo zanju terjalo pogojno obsodbo deset mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let.
Sašo Bizjak

"Obtičal je v prometnem zamašku," je odvetnik Emil Svetec popoldan na sodišču opravičeval zamudo nekdanjega župana Maribora Andreja Fištravca, ki ga je sodnica Andreja Lukeš na zatožni klopi pričakovala ob 14.15. Obtoženi Fištravec je v dvorano vstopil ob 14.43, čez nekaj minut pa jo je skupaj s soobtoženim nekdanjim direktorjem občinske uprave Markom Žulo že lahko zapustil.
Vse, kar se je zgodilo na sojenju, je bilo, da je sodnica po vpogledu v še zadnje listine v spisu sklenila dokazni postopek in naznanila, da je čas za sklepno besedo. Čeprav sta bila obramba in tožilstvo na zaključne govore pripravljena, jih bosta lahko pilila še dober teden. "Ura je že deset do tri," je bil argument sodnice, zakaj je za danes načrtovano sklepno besedo raje preložila na drugi datum. Nameravala jo je izpeljati že to sredo ali v četrtek, ker pa je Fištravcev zagovornik oba dneva zadržan, jo je razpisala za 7. februar.
Tožilka Katja Arnuš Fištravca in Žulo bremeni, da sta v sostorilstvu trikrat zlorabila uradni položaj s tem, ko sta v letih 2013 in 2014 na občini zaposlila Igorja Petelina in Patricijo Jankovič. Obtožena naj bi bila omenjenima s tem omogočila pridobitev nepremoženjske koristi, Petelinu pa z dodatno sklenitvijo podjemne pogodbe tudi premoženjsko korist v višini 1500 evrov. Tako Fištravec kot Žula se branita, da očitanih dejanj nista zakrivila in da sta tako ravnala tako zato, ker sta ob sebi potrebovala zaupanja vredna strokovnjaka, ki bi zagotovila učinkovitejše delo mestne uprave. A za tožilstvo sta zaposlitvi sporni zato, ker je Jankovičeva uradno zaposlitev dobila v projektni pisarn, Petelin v uradu za gospodarstvo, oba pa sta dejansko delala v kabinetu župana.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta