Začelo se je sojenje. Strelec s Titove: "Srečanje je bilo naključno"

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
16.09.2019 13:53

Senad Softić je sodnico Mašo Blažeka prepričeval, da je Rada Mitrovića ubil, ne pa umoril, saj da ga tedaj ni zasledoval in zločina ni načrtoval. Orožje naj bi nosil za lastno varnost

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Senad Softić je sodišče prepričeval, da dogodka izpred skoraj dveh let ni načrtoval, ampak da je šlo za hipno odločitev.
Igor Napast

Dobra dva tedna še manjkata do druge obletnice krvavih dogodkov na Titovi cesti v Mariboru, kjer je 4. oktobra 2017 zaradi strelov mrtev obležal 52-letni Rado Mitrović, na mariborskem sodišču pa se je sojenje strelcu, 55-letnemu Senadu Softiću, danes šele začelo. To sicer ne pomeni, da je prvič sedel na zatožno klop, prav nasprotno, Softič je obsodbo za to dejanje že slišal, a jo je višje sodišče razveljavilo. Obsodbo na enotno kazen 26 let zaradi umora in povzročitve splošne nevarnosti je namreč mariborska sodnica Andreja Lukeš izrekla po maratonsko dolgem naroku za izrek kazenske sankcije. Na predobravnavnem naroku januarja leni je namreč Softič očitke tožilstva priznal, a ker se ni strinjal z višino predlagane kazni - tožilstvo je tedaj zanj terjalo 27 let zapora za obe dejanji -, je sodnica na naroku za izrek kazenske sankcije pričela izvajati dokaze, ki bi lahko vplivale na odmero kazni. A potem ko je Softić zamenjal odvetnika in ga je pričela zastopati odvetnica Tanja Kompara, je pričela obramba sodnico prepričevati o slabem psihičnem stanju obtoženega, zaradi česar naj bi bil ta priznal nekaj, česar ni storil. Zato je sodnica Lukeševa razčiščevala tudi to okoliščino. Tako je šele sredi februarja letos sodnica Andreja Lukeš le izrekla že omenjeno sodbo, pa se je na tako odločitev obramba pritožila in uspela. Višji sodniki so namreč menili, da bi moralo prvostopenjsko sodišče, če je pričelo dvomiti v priznanje obtoženega, sklep o že sprejetem priznanju krivde preklicati, dokaze, ki jih je izvajalo v okviru naroka za izrek kazenske sankcije, pa bi moralo presojati na glavni obravnavi. Višji sodniki so tako zaradi "bistvene kršitve določb kazenskega postopka" sodbo razveljavili v celoti in primer vrnili na prvo stopnjo pred drugega sodnika. Tako Softiću sedaj sodi sodnica Maša Blažeka. Ta je zdaj datume glavnih obravnav razpisala precej strnjeno, zadnji predviden dan za glavno obravnavo pa je 29. oktobra letos, le dan preden bo - v primeru, da sodbe še ne bo - Softić izpuščen iz pripora. Glede na zakonska določila sme namreč biti obtoženi v priporu dve leti od vložitve obtožnice, to pa je tožilstvo vložilo 30. oktobra 2017
.

Tožilstvo vztraja pri obtožbah

Tožilstvo, ki ga zastopa Simon Grahornik, vztraja na očitkih Softiču o storitvi umora in povzročitve splošne nevarnosti. 4. oktobra 2017 se je namreč sredi belega dne z avtomobilom zapeljal za avtom, v katerem so bili Mitrović in dva njegova sodelavca. Na križišču Titove ceste in Ulice pariške komune je avto, v katerem je bila trojica, ustavil zaradi rdeče luči na semaforju, Softić pa je tedaj ustavil svoj avto, pristopil oborožen z dvema pištolama do avta, v katerem je bil Mitrović, razbil steklo na avtomobilu in v notranjost s pištolama izstrelil 28 nabojev. Usodni za Mitrovića so bili streli v glavo. Njegovemu sodelavcu je nato strelec ukazal, naj pokliče 113. Mirno je počakal na policiste, še prej pa iz pištol vzel nabojnika in orožje postavil vsem na ogled. Povzročitve splošne nevarnosti pa je Softić obtožen, saj sta med streljanjem v avtomobilu sedela še dva sopotnika, obtoženi pa je enega od njiju s pištolo zadel v roko. Ob tem je med njegovim streljanjem iz dveh pištol eden od izstrelkov priletel tudi v mimo vozeči avtomobil.

Ne zanika, da ga je ubil

Senad Softić je danes sodnici Blažeka prebral zagovor, ki ga je imel napisanega. "Priznam, da sem 4. oktobra 2017 na križišču streljal na Rada Mitrovića," je tako dejal Softić, a nato dodal, da dejanja ni načrtoval. "Če bi to načrtoval, bi to lahko storil drugače, ne sredi ceste," so bile še besede obtoženega. Po njegovem je šlo za hipno odločitev, dogodek da je bil posledica spleta okoliščin, slabega psihičnega in fizičnega stanja, zdravstvenih težav, slabih preteklih življenjskih izkušenj in njihovih posledic, je sodnico prepričeval Softić. "Vse je izbruhnilo, ko sem ga zagledal. Še danes ne vem, kaj se je pravzaprav zgodilo," je dejal. Na Mitrovića je bil, kot je pojasnil, jezen, ker se je vtikal v njegovo družino, "pa tudi strah sem imel pred njim". Softić naj bi bil - povsem neutemeljeno - prepričan, da ima ta razmerje z njegovo bivšo ženo in da je njegovo nekdanjo soprogo prav Mitrović prepričal, naj ga prijavi zaradi orožja, ki ga je imel doma. "Verjetno sem streljal zato, da ga ubijem," je sicer dejal Softić, a zanikal, da bi ga bil tistega dne zasledoval, ter da bi dejanje storil iz maščevanja ali ljubosumja. "Srečala sva se po naključju tistega dne," je prepričeval sodišče.
Softić je sodnici Blažeka še razlagal, da je imel orožje pri sebi zaradi lastne varnosti, saj se je potem, ko so policisti pri njem opravili hišno preiskavo zaradi hrambe orožja, počutil ogroženega in zasledovanega. "Od takrat sem bil prepričan, da me vedno nekdo zasleduje." Svojo izpoved je nadaljeval z besedami, da nikogar ni hotel ogrožati tistega dne in da mu je žal, da se je vse to zgodilo. "Ko sem se zavedel, sem odložil pištole in se predal ter počakal policiste." "Zelo mi je žal, da se je to zgodilo," je svojo izpoved zaključil Softić. Odločil pa se je, da na vprašanja ne bo odgovarjal.
Sojenje se nadaljuje prihodnji teden.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta