Mlada prostitutka je po nekaj letih ukvarjanja s to dejavnostjo in prav tako nekaj letih, v katerih jo je zlorabljal zdaj obtoženi Hajzer Muzliukaj, ki naj bi bil po mnenju tožilstva dnevno od nje za "zaščito" terjal 400 evrov, kar je bil njen dnevni zaslužek, pomoč vendarle poiskala v društvu Ključ, centru za boj proti trgovini z ljudmi. Na sojenju Muzliukaju zaradi kaznivega dejanja zlorabe prostitucije je kot priča nastopila strokovna sodelavka društva Manca Raušl in povedala njeno zgodbo. Ta je, kot je v takih zadevah žal skoraj vedno, žalostna in pretresljiva.
V društvo Ključ je prišla januarja lani, potem ko se je mesec prej zatekla v krizni center Karitas. Pomagali so ji s psihosocialnim svetovanjem, terapijami, zdravstveno oskrbo, spremljali so jo na policijo, sodišče. Seveda je bivala v njihovi varni hiši. "Ko je prišla k nam, je bila v hudi stiski. Nezdravo se je prehranjevala, motila jo je nespečnost, strah jo je bilo vsega. Imela je težave sploh povedati, kaj se je z njo dogajalo. Ta proces lahko traja več let," je povedala Raušlova. Pa vendar se je nekaj dalo izluščiti. Že proti koncu srednje šole se je zapletla z bratom obtoženega, z njim zanosila, a je bil partner do nje nasilen, na njegovo željo je tudi splavila. Potem je bila zaposlena, a ji je zaradi nakupa avta in nekaj telefonov začelo zmanjkovati denarja in odločila se je za prostitucijo.
Moteče geste obtoženega
Med pričanjem strokovne sodelavke društva Ključ je obtoženi Hajzer Muzliukaj ves čas vneto kimal ali odkimaval, nakar je začel gestikulirati še z rokami, z njima mahati in tako pritrjevati ali pa nasprotovati izrečenim besedam priče. Sodniku Srečku Škerbcu je bilo na neki točki tega dovolj, zaukazal mu je, naj preneha mahati, sicer ga bo poslal ven. Obtoženi se je razburil, vstal in trdil, da mu je čisto vseeno, češ da je scenarij tako ali tako že napisan in da gre za konstrukt policije in tožilstva. Seveda pa je to pogrelo tožilca Mitjo Kozoleta in je glasno zatrdil, da ima dovolj obtoževanja, da so si na tožilstvu obtožbo kar izmislili.
Nekaj časa se je že ukvarjala s to dejavnostjo, ko jo je neka stranka brutalno oropala. Takrat je "na pomoč" priskočil Hajzer Muzliukaj in ji bolj v šali kot zares ponudil zaščito. Izkazalo se je, da je mislil resno, in kmalu od nje začel terjati po 400 evrov na dan, vsak dan razen nedelj, ko je "služila zase". Vse dokler ni imela dovolj in je poiskala pomoč.
"Bila je res prestrašena. Ni upala na sprehod. Zdaj je bolje. Je v programu reintegracije, udeležuje se psihoterapij," je še povedala Raušlova. Odgovarjati je morala tudi na vprašanja o zlorabi drog (ves čas, ko je bila v društvu Ključ, je bila "čista") in kaj se je dogajalo z njenimi elektronskimi napravami, na katerih so bili, vsaj tako je mogoče razbrati, obremenilni dokazi. Obramba (obtoženčev odvetnik je Miha Kunič) je skušala dokazovati oškodovančino neverodostojnost, vse pa kaže, da bo morala na tem procesu pričati še enkrat (enkrat je že v preiskavi).
Nedostojen stik odvetnika s porotnico?
Še pred začetkom obravnave je sodnik Srečko Škerbec ostro opomnil odvetnika Miho Kuniča na domnevno neprimeren stik odvetnika z eno od sodnic porotnic. "Po zadnji obravnavi ste se obrnili na porotnico, češ da sodnik dela v tem postopku napake. Tega ne bom dovolil! Če to storite še enkrat, vas bom prijavil na odvetniško zbornico," je bil oster. Kunič je pojasnil, da je šlo za slučajen vljudnostni pogovor o hribih, ki da jih imata oba s porotnico rada. "Je pa res, da ste dva dni po predobravnavnem naroku razpisali že glavno obravnavo, in se mi zdi, da gre za kršitev pravice do obrambe. Morda sem to porotnici res omenil, in če misli, da je s tem kaj narobe in je okrnjena njena nepristranskost, naj se izloči." To se ni zgodilo, sojenje se je nadaljevalo naprej.