Zoran Janković: "Nedolžnega ne morejo obsoditi"

Damijana Žišt Damijana Žišt
29.11.2018 12:58

Ljubljanski župan Zoran Janković na sodišču ni priznal krivde za očitke tožilstva, da naj bi bil od podjetja Gratel zahteval pol milijona evrov podkupnine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ljubljanski župan Zoran Janković in njegov odvetnik Janez Koščak na današnjem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču.   
Robert BALEN

"Krivde po obtožnici absolutno ne priznavam. Ker menim, da bi bil kriv, če ne bi storil tega, kar mi očitajo. Čeprav mi danes na predobravnavni narok ne bi bilo treba priti, sem prišel iz spoštovanja do sodišča, in zaradi tega nisem šel na pomembno srečanje županov v škotski Edinburg," je na današnjem predobravnavnem naroku pred ljubljansko okrožno sodnico Vladislavo Lunder povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Tožilka Blanka Žgajnar iz Specializiranega državnega tožilstva Jankoviću v obtožnici očita kaznivo dejanje prejemanja podkupnine v zadevi Gratel.
V ospredju tožilskih očitkov se je znašlo pol milijona evrov, ki jih je ljubljanska občina dobila od gradbene družbe Gratel. Janković naj bi marca 2007 od Gratela zahteval 500.000 evrov, v zameno pa naj bi podjetju znova dovolil prekop javnih površin pri gradnji kabelskega omrežja, kar mu je z odpravo prej izdanega dovoljenja prepovedal kmalu po izvolitvi.
Gratel je nato ljubljanski občini v dveh obrokih nakazal 250.000 evrov kot donacijo za obnovo Ljubljanskega gradu in dela nadaljeval skladno z novo izdanim dovoljenjem.

​Obramba zahtevala izločitev dokazov

Jankovićev odvetnik Janez Koščak iz Čeferinove odvetniške pisarne je na današnjem naroku zahteval izločitev listin oziroma dokazov iz sodnega spisa, pridobljenih v hišnih preiskavah leta 2014. Meni, da je sodišče izdalo nezakonito odredbo za hišne preiskave v prostorih Mestne občine Ljubljana. Obtožba namreč po odvetnikovih besedah temelji na dokazih, pridobljenih s kršenjem človekovih pravic, saj naj bi bile hišne preiskave opravljene na podlagi nezakonite odredbe ljubljanske preiskovalne sodnice, odredba pa ni vsebovala obrazložitve suma očitanih kaznivih dejanj prejemanja podkupnine, ki se očita Jankoviću. 
Zato je odvetnik sodnici predlagal izločitev vseh listin in izjav tistih prič, ki so bile seznanjene z dokazi, pridobljenimi v nezakonitih hišnih preiskavah februarja 2014 v prostorih Mestne občine Ljubljana. 
"Zoran Janković je moral ukrepati, da so odpravili dovoljenje Gratelu za prekop mestnih ulic, da mestni občini ne bi nastala škoda," je še dejala odvetnik Koščak.

Robert Balen

Janković meni, da škode ni

Ob odhodu s sodišča je ljubljanski župan dejal, da ne razume, kaj želi tožilka Blanka Žgajnar doseči z obtožnico. "Zasebno podjetje je plačalo odškodnino, ker je ocenilo, da je položilo preveč kablov. Podjetje je nato dalo donacijo javnemu zavodu, s tem pa ni nič narobe, saj so se sami tako odločili. Zato v tem primeru ni nastala nobena škoda, nihče ničesar ne zahteva nazaj. Razen tožilke Žgajnarjeve," je dejal Janković. Sam je namreč prepričan, da je z ravnanjem, ki ga tožilstvo ocenjuje kot kaznivo,  v mestu naredil red pri prekopavanju cest. "Verjamem, da bom dokazal svojo pravico. Nedolžnega ne morejo obsoditi," je še dodal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta