Običajno jajca kuhamo tako, da jih damo v lonček, čez nalijemo vodo in kuhamo deset do 15 minut. Če pa kuhate jajca za pirhe, uporabite drugačen način kuhanja, da lupina ne bo počila. Jajca dajte v posodo, ne smejo biti naložena ena čez drugo, prelijte mrzlo vodo in počasi kuhajte do vrelišča. Nato odstavite, pokrijte in pustite v vreli vodi še dobrih deset minut. Še topla pobarvajte.
Če se boste lotili kuhanja na opisan način, bo rumenjak v jajcu ostal na sredini (pogosto se zgodi, da zaradi premikanja jajc, ki ga povzroči vrenje vode, rumenjak ne ostane na sredini), ta bo sicer nekoliko mehkejši, a ne bo imel zelene opne, ki je znak preveč kuhanega rumenjaka.
Da jajčka ne počijo
Stari trik je še vedno v veljavi. Dodajte vodi, v kateri jih boste kuhali, žlico soli ali deciliter alkoholnega kisa. Namesto soli lahko dodate tudi sodo bikarbono, ki bo pomagala tudi, da se bo lupina lažje lupila.
Lahko jih spečete v pečici
Ste vedeli, da lahko jajca, ki jih potrebujete za pirhe, tudi spečete? Ta nasvet je primeren zlasti za tiste, ki pripravljajo večje količine pirhov. Jajca, pečena v pečici, imajo bolj kremasto strukturo in lažje se lupijo. Pečico segrejte na 160 stopinj Celzija, ko je dovolj ogreta, jajca zložite na mrežo pečice ali pa v model za mafine. Pecite jih pol ure, nato jih dajte v mrzlo vodo.
{embed_youtube}https://youtu.be/aRFodXUulK8{/embed_youtube}
Kuhajte starejša jajca
Jajca za pirhe ne smejo biti sveža. Uporabite sedem do deset dni stara jajca, takšna se bodo veliko lažje olupila.
Velikost jajc
Če ste vedno kuhali le kokošja jajca, letos naredite drugače. Na izbiro imate jajca različnih živali in različnih velikosti. Dodajte v svoj pehar še nekaj prepeličjih jajc, ta so lepa in posebna tudi brez barvanja. Račja jajca so podobne velikosti kot kokošja, imajo pa tršo in popolnoma belo lupino. Barva bo na njih intenzivnejša. Gosja jajca so večja.