17. Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus: Velika nagrada Švedom

M. H.
24.04.2023 13:18

Letošnje prestižno tekmovanje v znamenju moškega petja, slovenski mešani zbor Megaron tretji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zmagovalci so Zero8.
Jskd

Letošnje mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus v Mariboru, ki se je končalo 23. aprila v dvorani Union, je minilo v znamenju moškega petja. Po štirih letih premora je bilo letos 17. Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor, ki se ga je udeležilo osem pevskih zasedb iz Evrope, Azije in Amerike - šest mešanih in dva moška zbora.

Po tekmovalnem delu nastopov, ki je bil na sporedu v soboto, 22. aprila, in nedeljskem finalu, v katerega se je uvrstilo pet zasedb, je žirija med zbori iz Indonezije, Irske, Italije, Latvije, Portorika, Baskije – Španije, Švedske in Slovenije razglasila prejemnika velike nagrade Gallus – Maribor. Prislužil si jo je švedski moški zbor Zero8 pod vodstvom Rasmusa Krigströma, ki je s tem postal eden od finalistov tekmovanja za veliko zborovsko nagrado Evrope, napovedanega za september 2024 v bolgarski Varni. Tik za njim se je uvrstil baskovski moški zbor Suhar z dirigentom Estebanom Urzelaijem.

Letošnji žiriji je predsedovala slovenska dirigentka in avtorica glasbeno-scenskih projektov Karmina Šilec, njeni člani pa so bili eden najvidnejših azijskih dirigentov Avip Priatna, večkrat nagrajeni latvijski dirigent in umetniški vodja Janis Liepinš, češko-ameriški ustanovitelj in umetniški vodja mednarodno priznane zasedbe The Rose Ensemble Jordan Šramek ter slovenska dirigentka in skladateljica Tadeja Vulc. "Posebnost letošnjega tekmovanja je bila, da smo po letih prevlade ženskih sestavov na odrih letos v goste dobili kar dva odlična velika moška zbora. Po kakovosti sta bila precej izenačena, o zmagovalcu pa je na koncu odločal seštevek točk vseh nastopov. Predvsem bi izpostavila izredno profesionalen nastop zmagovalnega zbora, poudarila pa bi tudi dobro sodelovanje med žiranti," je povedala Karmina Šilec,.

Slovenske zbore sta tokrat zastopala Mešani mladinski zbor Emil Komel iz Gorice pod vodstvom Davida Bandlja in Komorni zbor Megaron iz Ljubljane pod vodstvom Damijana Močnika. Slednji je na tekmovanju zasedel tretje mesto in prejel priznanje za najboljšo slovensko zasedbo. Med nedeljskimi finalisti sta bila še Coralia, zbor Univerze v Portoriku in Mešani pevski zbor Juventus Univerze iz Rige v Latviji.

Tekmovanje skrbi tudi za promocijo slovenske glasbe v svetu, saj v obvezni program za vse zbore uvaja izvedbo skladbe Jacobusa Handla – Gallusa po lastni izbiri, obenem pa tudi priredbo slovenske ljudske pesmi; letos je bila to prekmurska ljudska iz Adrijancev Godec pred peklom v priredbi naše večkrat nagrajene skladateljice Nane Forte. Priznanje za najboljšo izvedbo obvezne skladbe je prejel dirigent zmagovalnega zbora Rasmus Krigström.

Kot je dejal direktor tekmovanja Matija Varl, "na dogodek vedno pridejo tudi strokovna javnost, vabljeni tuji gostje, predstavniki evropskega Grand Prixa iz Francije, Italije in Španije, predstavnik svetovnega zborovskega tekmovanja otroških in mladinskih zborov iz Hongkonga, predstavnica Evropske zborovske zveze ECA – EC in drugi ter naši dolgoletni slovenski gostje, dirigenti, skladatelji in zaslužni za organizacijo prireditve v preteklih desetletjih. Poleg več kot 400 udeležencev pa tekmovanje bogati tudi vsakokratno izjemno občinstvo v polni Unionski dvorani". Varl je izpostavil težave s financiranjem, ki se kljub dvigu cen ni spremenilo. "Zavedati se moramo, da mesto s tako pomembnim dogodkom resnično veliko pridobi. Tekmovanje Gallus – Maribor je pomembna kulturna in turistična znamka. Kjer so zbori in gostje z vsega sveta, gre tudi glas o dogodku, mestu, državi, naši kulturi po vsem svetu."

Na sklepni podelitvi priznanj in nagrad je Javni sklad RS za kulturne dejavnosti podelil še posebno priznanje. Mitja Gobec je prejel Gallusovo plaketo za nenadomestljiv ustvarjalni prispevek k slovenskemu zborovstvu z organizacijo, svetovanjem in predvsem založništvom. Mitja Gobec je bil tudi sodelavec Večera. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta