Od danes do nedelje, 23. aprila, bo v Unionski dvorani v Mariboru po štirih letih spet prestižno in cenjeno Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus, ki slovi kot eno izmed najzahtevnejših. Njegov zmagovalec se leto kasneje uvrsti na tekmovanje za veliko zborovsko nagrado Evrope (EGP). Prihodnje leto bo v bolgarski Varni. Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor je bilo leta 2008 sprejeto v prestižno zvezo tekmovanj za veliko zborovsko nagrado Evrope (EGP – European Grand Prix for Choral Singing), v kateri so poleg Maribora še štiri evropska mesta iz držav z bogato zborovsko tradicijo: Arezzo v Italiji, Debrecen na Madžarskem, Tolosa v Španiji in Varna v Bolgariji.
Tekmovanja, ki je lani praznovalo 30 let in ga Maribor gosti bienalno, se bo udeležilo osem pevskih zasedb, od tega šest mešanih zborov in dva moška zbora iz Evrope, Azije in Amerike. Slovenske zbore tokrat zastopata dva sestava - Komorni zbor Megaron iz Ljubljane pod vodstvom Damijana Močnika in Mešani mladinski zbor Emil Komel iz Gorice pod vodstvom Davida Bandlja, ki sta na lanskem slovenskem državnem tekmovanju Naša pesem zasedla drugo in tretje mesto.
Nastopajoče zbore bo v tokratni izvedbi spremljala in ocenjevala žirija, ki jo sestavlja pet mednarodno priznanih zborovskih strokovnjakov: predsedovala ji bo slovenska dirigentka in avtorica glasbeno-scenskih projektov Karmina Šilec, njeni člani pa bodo eden najvidnejših azijskih dirigentov Avip Priatna, večkrat nagrajeni latvijski dirigent in umetniški vodja Jaņis Liepinš, češko-ameriški ustanovitelj in umetniški vodja mednarodno priznane zasedbe The Rose Ensemble Jordan Šramek ter slovenska dirigentka in skladateljica Tadeja Vulc.
Na Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor se lahko uvrstijo samo zbori izjemne kakovosti
Izbrane pevske zasedbe se bodo drevi, 21. aprila, predstavile na netekmovalnem otvoritvenem koncertu. Po tradiciji se bodo zbori iz Baskije – Španije, Švedske, Portorika, Indonezije, Irske, Latvije, Italije in Slovenije predstavili s privlačnimi sporedi, značilnimi za dežele, od koder prihajajo. Jutri bo na sporedu tekmovalni del nastopov, ki se bo dopoldne začel z obveznim, popoldne pa nadaljeval s prostim programom. Nedelja, 23. aprila, bo dan za veliki finale tekmovanja, na katerega se bo po izboru žirije uvrstilo pet nastopajočih zasedb, ki se bodo potegovale za veliko nagrado 17. Mednarodnega zborovskega tekmovanja Gallus – Maribor 2023. Zmagovalni zbor mariborskega finala se bo v letu 2024 pomeril za veliko nagrado Evrope.
Na Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor se lahko uvrstijo samo zbori izjemne kakovosti, ki so sposobni pripraviti raznolik in zahteven program – ta v vseh treh dneh obsega za kar okrog 45 minut čiste vokalne glasbe. Zbori sicer predstavijo tri do štiri sporede: programsko zaokrožen spored, značilen za izvorno deželo (gre za netekmovalni nastop), spored iz zgodovinskih obdobij in prosti spored, pet najboljših zborov pa izvede še dodatni spored v finalu.
Tekmovanje skrbi tudi za promocijo slovenske glasbe v svetu, saj v obvezni program za vse zbore uvaja izvedbo skladbe Jacobusa Handla Gallusa po lastni izbiri in priredbo slovenske ljudske pesmi; letos je to prekmurska ljudska iz Adrijancev Godec pred peklom skladateljice Nane Forte.
Na letošnje tekmovanje so se uvrstili: moška zbora Suhar, Baskija, in ZERO8, Švedska, mešani zbori Coralia, zbor Univerze v Portoriku, Komorni zbor Megaron, Slovenija, Malang Choralart, Indonezija, Mešani mladinski zbor Emil Komel, Italija. Mešani pevski zbor Juventus Univerze v Latviji in Mornington Singers, Irska.
Prvič leta 1992
Mednarodno zborovsko tekmovanje Gallus – Maribor je bilo prvič leta 1992 ob 12. državnem zborovskem tekmovanju Naša pesem. Od takrat poteka vsaki dve leti (z izjemo dveh zaporednih dogodkov med letoma 2008 in 2009) in se izmenjuje z državnim tekmovanjem. Tekmovanje je od leta 2008 član Zveze za veliko zborovsko nagrado Evrope (EGP). Tekmovanje za veliko zborovsko nagrado Evrope (European Grand Prix for Choral Singing) je vsakoletno tekmovanje zmagovalcev šestih zelo zahtevnih evropskih zborovskih tekmovanj, združenih v zvezo za veliko nagrado Evrope. To so leta 1988 ustanovila tekmovanja Concorso Polifonico Guido d' Arezzo, Arezzo (Italija), Béla Bartók International Choir Competition Debrecen (Madžarska), Concorso C. A. Seghizzi, Gorica (Italija) in Florilège Vocal de Tours, Tours (Francija). V naslednjih dveh letih sta se pridružili tekmovanji International May Choir Competition, Varna (Bolgarija) in Certamen Coral de Tolosa (Baskija/Španija). Leta 2008 je tekmovanje v Gorici izstopilo iz zveze, namesto njega je zdaj član Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor. Kljub imenu pa tekmovanja za veliko zborovsko nagrado Evrope niso odprta samo evropskim zborom, ampak zborom vsega sveta, ki se enega od tekmovanj zveze udeležijo. Vsako leto se zmagovalci ene sezone vseh tekmovanj zveze udeležijo finala zmagovalcev za veliko nagrado Evrope.