Letošnji, 20. Pravljični dan, tradicionalna prireditev Mariborske knjižnice, bo zaradi epidemije potekal drugače. Prireditve so prenesli v virtualno okolje in na splet. Obiskati jih je mogoče na spletni strani in socialnih omrežjih Facebook in Instagram Mariborske knjižnice, prisluhniti pa jim bo možno tudi na programu Radia Maribor, ki bo med 10. in 12. novembrom, torej danes, jutri in v četrtek, del programa namenil zgodbam, pravljicam in umetnosti pripovedovanja.
Dvajseti Pravljični dan je v znamenju slogana V zenitu zgodb in pripovedovanj. Danes bosta potekali pripovedovanje in virtualno druženje mladinske pisateljice Majde Koren z osnovnošolci OŠ Ludvika Pliberška (v aplikaciji Zoom), jutri, 11. novembra, pa pesnika in pisatelja Andreja Rozmana Roze z osnovnošolci OŠ Janka Glazerja Ruše (prav tako v aplikaciji Zoom). V četrtek, 12. novembra, bo prireditev 20 let Pravljičnih dni (na omrežjih Facebook in Instagram Mariborske knjižnice), na spletu bodo pripovedovale Zdenka Gajser, Agica Kovše in Lea Hedl. Na ogled bo tudi razstava 20 let Pravljičnih dni v Mariborski knjižnici - na pločniku pred Knjižnico Rotovž.
Negovanje preteklega in spodbujanje prihodnjega
"V naši knjižnici umetnost pripovedovanja gojimo že od leta 1971 in jo v Službi za mlade bralce nadgrajujemo s sistematičnim delom za različne ciljne skupine. Pravljične ure, bibliopedagoško delo za otroke in mladostnike, prepleteno z umetnostjo pripovedovane besede, ter začetke pripovedovanja za odrasle smo v letu 2001 prvič strnili v Pravljični dan. Leta 2008 smo kot pobudniki in povezovalci zasnovali Pravljične večere za odrasle, ki so najprej združili pripovedovalke in pripovedovalce slovenskih splošnih knjižnic, nato pa smo skupaj z njimi pripovedovalske dogodke ponesli na vse konce Slovenije.
Pravljični dnevi s pravljičnim jutrom za otroke, večerom za odrasle ter izmenično s pravljično šolo ali simpozijem so danes ena pomembnejših in prepoznavnejših dejavnosti Mariborske knjižnice. Z njimi ohranjamo in negujemo vse, kar je bilo postavljeno v preteklosti, v središču so sotočje časov, ljudska pravljica in slovenska slovstvena folklora, v premikih pa so iskanja, vedenja in znanja, ki bi želela življenje in hrepenenje objeti v celovitost, razumevanje in razmisleke.
Slovenija je majhna, a zgodbeno zelo bogata, kakor so tudi njeni ustvarjalci izrazno inovativni in raznovrstni, včasih tesno povezani z dediščino, drugič z mnogimi pogledi in občutenji v pogumnem odmiku odstirajo drugačne svetove in nove zgodbe. Veliko v teh svetovih se preliva, predeluje, prenaša, prebira, preizprašuje, pa tudi nastaja. Nastaja na tistih zgodbah, ki so kot korenine zasidrane v nas in nas dramijo, ki to najmanj pričakujemo." Tako so uvodu v zbornik Prenos pravljic v raznotere pojavne oblike in umestitve razmišljale urednice Meta Blagšič, Lea Hedl in Maja Logar iz Službe za mlade bralce Mariborske knjižnice. (kr)
Pravljični dan je projekt Mariborske knjižnice, ki neguje umetnost pripovedovanja, promovira pripovedovanje avtorskih zgodb in ljudskega slovstva. Namenjen je različnim starostnim skupinam (otrokom, mladostnikom in odraslim) in tudi strokovni javnosti. Zaradi izrednih razmer, povezanih z epidemijo, bo letošnji festival potekal na daljavo, del projekta bo zamaknjen v naslednje leto. Prireditev 20. Pravljični dan uresničujejo s pomočjo Javne agencije za knjigo RS. Projekt poteka kontinuirano od leta 2001, vzporedno s pripovedovalskimi dogodki je festival že od začetka razvijal izobraževanja, pravljične šole za odrasle in občasno za mlade ter strokovne posvete. V dveh desetletjih so se s tujimi gosti kar nekajkrat povezali v mednarodni pripovedovalski prostor (Folke Tegetthoff, Giovanna Galimberti Casarin, Sarah Kane, Tom Muir, Lawrence Tulloch, Alexandria Patience, Jerker Fahlström, Chris Cooper) ter razvijali umetnost pripovedovanja z domačimi strokovnjaki (Irena Cerar, Ana Duša, Špela Frlic, Zdenka Gajser, Lilijana Klemenčič, Agica Kovše, Ljoba Jenče, Anja Štefan) in se povezovali z drugimi sorodnimi ali prekrivajočimi področji. Vseskozi so svojo pripovedovalsko moč predstavljali in ubesedovali tudi pravljičarke in pravljičarji Mariborske knjižnice. Projekt pušča trajno sled s tremi strokovnimi monografijami: Sedi k meni, povem ti eno pravljico (2006), Za pravljice odklenjene ključavnice (2012), Prenos pravljic v raznotere pojavne oblike in umestitve (2018).
V zadnjih letih so tesneje sodelovali z Dramo SNG Maribor in Lutkovnim gledališčem Maribor, letos festival podpira Radio Maribor. V dvajsetih letih so našteli več kot 7000 obiskovalcev.
Pravljični dan je projekt Mariborske knjižnice, ki neguje umetnost pripovedovanja, promovira pripovedovanje avtorskih zgodb in ljudskega slovstva