Dnevi slovenskega filma v Sombotelu

sta, mmaj
10.10.2022 16:00

V madžarskem mestu nedaleč od naše meje od danes do srede predstavljajo tri slovenske filme iz leta 2019

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Film Jaz sem Frenk Metoda Pevca je odprl 5. Dneve slovenskega filma v Sombotelu.
SFC

Dnevi slovenskega filma v Sombotelu na zahodu Madžarske potekajo že peto leto zapored, tamkajšnje občinstvo pa si lahko med ponedeljkom in sredo ogleda tri slovenske filme: Jaz sem Frenk scenarista in režiserja Metoda Pevca, Zgodbe iz kostanjevih gozdov režiserja Gregorja Božiča in Polsestra režiserja Damjana Kozoleta. Vsi trije omenjeni filmi so nastali s finančno podporo Slovenskega filmskega centra in so sicer že imeli madžarsko premiero na lanskih Dnevih slovenskega filma v Budimpešti, ki pa so zaradi takratnih ukrepov za zajezitev pandemije covida-19 prvič v celoti potekali na daljavo. Ob otvoritvi dogodka je občinstvo nagovorila generalna konzulka RS v Monoštru Metka Lajnšček.

Vsi trije filmi tako ali drugače naslavljajo aktualne teme. Jaz sem Frenk je tranzicijska zgodba o najdenih milijonih in politični ideologiji, ki razdvajajo tudi najtesnejše družinske vezi. Film spremlja Frenka Mavriča (Janez Škof), ki na zapuščinski razpravi po očetu ugotovi, da je pokojniku, ki je bil svojčas pomembna oseba v ozadju slovenskega osamosvajanja, na švicarskem bančnem računu ostalo nekaj milijonov pomanjkljivo opranega denarja. Zgodbe iz kostanjevih gozdov je slovensko-italijanska koprodukcija, ki skozi lirični preplet podob iz sanj, prividov in spominov film pripoveduje o razpadu majhne skupnosti na slovensko-italijanski meji po drugi svetovni vojni. Prvenec mladega režiserja Gregorja Božiča je bil na Festivalu slovenskega filma v Portorožu nagrajen z 11 vesnami, med drugim za najboljši film, najboljšo režijo in najboljši film po izboru občinstva. Film Polsestra pa pripoveduje o odtujenih polsestrah iz Izole, ki sta zaradi osebnih in družbenih okoliščin prisiljeni živeti skupaj v majhnem najetem stanovanju v Ljubljani.

Dneve slovenskega filma v Sombotelu pripravljajo v sodelovanju katedre za slovenski jezik in književnost v Sombotelu, Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik, Slovenskega filmskega centra - javne agencije RS, TV AS, kina Agora-Savaria, slovenskega generalnega konzulata v Monoštru, Državne slovenske samouprave - lokalna samouprava v Sombotelu in Zveze Slovencev na Madžarskem, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta