Otvoritveni dogodek slovenskega predsedovanja EU bo 1. julija na Bledu, ko bo na jezeru zaživel sodobni balet Povodni mož, ki ga pripravljajo mariborski baletniki pod umetniškim vodstvom Edwarda Cluga. "To je edinstvena priložnost in čast, da nam je bilo dodeljeno to dejanje, in upamo, da se bo vpisalo kot nekaj posebnega v zgodovino otoka in nasploh v našem popotovanju," so prve besede mariborskega koreografa. V predstavi bo plesalo 40 plesalcev, ob baletnikih pa sodelujejo še skladatelj Milko Lazar, scenograf Marko Japelj, kostumograf Leo Kulaš in oblikovalec luči Tomaž Premzl.
Želimo se predstaviti kot narod z določenimi arhetipskimi simboli, a ne le kulturne dediščine, ampak tudi naravne
"Povodni mož je ideja, ki se je sprožila na ministrstvu za kulturo, tam so nam naložili osrednji kulturni projekt ob prevzemu predsedovanja EU. Pozdravljam tudi pobudo, da bo premiera na Bledu in ne v Centru lepih umetnosti Bozar v Bruslju, kjer se po navadi predstavijo vse države članice EU. Seveda bomo tudi mi tam gostovali, a je povabilo diplomatov k nam, v Slovenijo, nekaj posebnega," še ocenjuje Clug. On je lani jeseni po ogledu prizorišča predlagal, da bi predstavo izvedli kar na jezeru, bistveno za njegovo odločitev pa je znamenito in mogočno stopnišče na otočku. "Župnik Janez Ferkolj me je takoj podprl z besedami, da je to res unikatna ideja. Oder bomo postavili pred starodavnimi stopnicami in tako dobili amfiteater, gledalci pa bodo predstavo gledali v smeri jezera, kjer bo oder tudi postavljen. Ta je tudi velik izziv, saj ga bodo morali sestaviti že na obali in ga potem spraviti do otoka. A prevladujeta dobra volja in želja, da projekt uresničimo."
Začetek predstave bo že na obali, kjer se bodo gostje vkrcali v pletne, ki jih bodo zapeljale okoli otoka, ko bodo nanj stopili, pa jih bodo že spremljale posamezne plesne točke. Gostje bodo nato v cerkvi na otoku tradicionalno trikrat pozvonili, potem pa se bodo spustili po stopnicah in se - simbolično - potopili v predstavo. "Zanimiv je oder, ker je okrogel in ima v sredini luknjo, premera tri metre in pol. Kot tak že sam po sebi aludira na posvečen prostor, ki se bo zbudil skozi to zgodbo, skozi ritual v poseben dogodek, ki ima sicer konotacijo Povodnega moža, vendar predstava v tem smislu ne bo narativna. Povodni mož je bolj iniciacija v projekt, ker je ta čas, obdobje, v katerem smo, inspiracija, čudovita metafora, ki se interpretira še posebej in bo na tem prostoru dobila pravo mesto. S projektom bi se radi približali širšemu evropskemu prostoru. Želimo se predstaviti kot narod z določenimi arhetipskimi simboli, a ne le kulturne dediščine, ampak tudi naravne. Blejsko jezero je biser Slovenije, tukaj sta voda in les. In kot partner na tem popotovanju se mi je zdel najbolj primeren Milko Lazar. Sodobni glasbenik raziskuje tradicionalne teme, ki zaznamujejo slovanski melos. Celotna ekipa je tako ustvarjalna, za vse nas je to krst in velika želja, da predstava ostane in živi. Imeli bomo tudi štiri ponovitve in upam, da bo balet zanimiv za vse in da jezero z otokom doživimo z neke druge perspektive vsaj za eno uro, kolikor bo predstava trajala," o procesu dela govori Clug.
Tudi glasba naj bi se izvajala v živo, a je veliko vprašanj še odprtih, tudi to, kako bodo na prizorišče vsak večer tovorili klavir in ga ščitili pred visoko vlago. Zagotovo pa bosta na odru komorni in godalni ansambel, igrali pa bodo še na harmoniko, ki je slovenski glasbeni simbol. In v bližini Bleda je navsezadnje doma tudi družina Avsenik, je zaključil koreograf.
Premiera Carmine Burane na nacionalki
V mariborskem Baletu bodo 9. aprila premierno uprizorili Carmino Burano skladatelja Carla Orffa. V koreografiji Edwarda Cluga bo nastopilo 40 plesalcev, ves orkester in zbor, a brez gledalcev. Vendar bodo premiero neposredno prenašali na nacionalni televiziji. "To je drug nivo predvajanja predstav. V tem letu smo se že malce naveličali streamingov. Carmino Burano pripravljamo že eno leto in gre za projekt, ki si takšno pozornost tudi zasluži," pravi Edward Clug.