Glazerjeve nagrade so priznanja Mestne občine Maribor za življenjsko delo ali za posamične vrhunske dosežke zadnjih treh let na področju kulture. Vsako leto se lahko podelijo Glazerjeva nagrada za življenjsko delo ter tri Glazerjeve listine za pomembne dosežke v krajšem časovnem obdobju. V Mestni občini Maribor podeljujejo te nagrade od 1987. leta, odtlej smo dobili celo stotnijo dobitnikov - spoštovanja vredno množico ustvarjalcev, ki pričajo o velikem kulturnem bogastvu mesta.
Letošnja podelitev Glazerjevih nagrad je bila zaznamovana s korono, namesto 21. marca je bila podelitev v omejenem obsegu 5. oktobra v Pokrajinskem muzeju Maribor. Spomnimo - letošnji Glazerjevi nagrajenci so bili: za življenjsko delo lutkarja, zakonca Breda in Tine Varl, Glazerjeve listine za dosežke v kulturi v zadnjih letih pa so prejeli fotograf Miran Mišo Hochstätter, filmski režiser Matjaž Ivanišin ter literarni urednik in založnik Orlando Uršič.
Letos je potekel mandat dosedanjim članom odbora za podelitev Glazerjevih nagrad in predsednici Zdenki Križanič. Novi predsednik je dr. Miran Štuhec, literarni zgodovinar, literarni teoretik in univerzitetni učitelj. Doktoriral je na zagrebški filozofski fakulteti. Je redni profesor za književnost na oddelku za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete v Mariboru. Članstvo odbora za podelitev Glazerjevih nagrad je delno spremenjeno: Irena Gajser, Branislav Rajić, Janez Ujčič, Mateja Dover Emeršič, Jelka Vrečko, dr. Karmen Teržan Kopecky, Jure Žnidarič in Klemen Brvar.
Od začetka nagrade so bili predsedniki ugledni Mariborčani s strokovnim ali umetniškim pedigrejem. Po vmesnem obdobju, ko ni bilo tako, je vnovič na vrhu univerzitetnik najvišjega ranga. Po vsaki podelitvi Glazerjevih nagrad in listin se postavlja cela vrsta vprašanj, pa ne le o nagrajencih in njihovi izbiri, kar je samoumevna folklora. Ob izteku mandatov se postavlja vprašanje o principu imenovanja članov tega telesa. Ali je izključno političen? Kdo predlaga člane strokovnih komisij in po kakšnih kriterijih? Je vodilo profesionalnost? Ali ni dosedanja delitev nagrajevanih umetniških disciplin preživela in bi bilo nujno dodati nova umetniška polja?
Okrepiti aktivno vlogo odbora namesto čakanja, da na razpis pride, kar pač pride
Pred štirimi leti je nekdanji predsednik odbora za Glazerjeve nagrade Franci Pivec, tudi vodja skupine, ki je zasnovala zadnji mestni kulturni program, opozoril na probleme upravljanja Glazerjevih nagrad. Temelji na odloku, o katerega spremembi so pred leti že razmišljali. Kot je dejal Pivec, so se zavzemali za večjo avtonomnost odbora do politike. "Morali bi okrepiti aktivno vlogo odbora namesto čakanja, da na razpis pride, kar pač pride. Zato je treba zagotoviti sestavo, ki je bolj vključena v kulturno dogajanje mesta, to mora biti prvi pogoj za članstvo v odboru, strankarska pripadnost pa je drugotnega pomena. Z drugo spremembo se je treba, sledeč Prešernovim nagradam, povsem osredotočiti na umetnike. Zdaj so Glazerjeve nagrade odprte za vse, ki so tako ali drugače povezani s kulturo, to zmanjšuje občutljivost za nova dogajanja v umetnostih in odvrača pozornost od mlajših ustvarjalcev z izjemnimi dosežki, pri katerih ni treba čakati, da se postarajo," je menil Pivec. Očitno pa ni nikoli pravi trenutek za odpiranje odloka o Glazerjevih nagradah, mestni svetniki pa so že pred leti očitali umetnikom, da uživajo neutemeljen privilegij v primerjavi z drugimi področji. Zanimivo bo, kako se bosta novih izzivov lotila novi predsednik in odbor. 21. december je zadnji rok za oddajo predlogov za Glazerjeve nagrade in listine 2021.
Edina resna grožnja 2014.
Doslej si še nobena mestna oblast ni drznila odpraviti Glazerjevih nagrad, so pa prve na udaru, kadar se sesuva mestni proračun. Prva in edina resna grožnja je bila pred šestimi leti, ko je tedanji župan Andrej Fištravec s tedanjim šefom mestne uprave Damjanom Lahom zagrozil z ukinitvijo Glazerjevih nagrad ob sesutju mestnih financ.
Komu Glazerjeva nagrada, komu listina
Glazerjeva nagrada se podeljuje posameznikom ali skupinam ustvarjalcev za življenjsko delo na področju kulture, izjemoma tudi za posamične vrhunske umetniške dosežke, s katerimi je bila mariborska kultura uveljavljena v širšem prostoru. Glazerjeva listina se podeljuje posameznikom, skupinam ustvarjalcev, podjetjem in zavodom, organizacijam in društvom:
• za kulturne stvaritve na različnih področjih ustvarjalnosti in poustvarjalnosti (leposlovne, gledališke, glasbene, plesne, likovne, arhitekturne, kulturološke, oblikovalske, fotografske, filmske, televizijske in radijske ter intermedijske) v obdobju zadnjih treh let;
• za posamezne dosežke na področju varovanja in ohranjanja ter prezentacijo naravne in kulturne dediščine v MOM v zadnjih treh letih;
• za posebej uspešno večletno delo pri posredovanju splošnih kulturnih vrednot občanom Maribora;
• za posebej uspešno večletno organizacijsko delo pri spodbujanju in razširjanju kulturnega življenja in dela v MOM;
• za pomembne prispevke k razvoju sodobne teorijske misli v kulturi v obdobju zadnjih treh let.