Že osem let živi v ZDA in je ena najbolj zaželenih dirigentk v mnogih ameriških opernih in koncertnih hišah.
Kako preživljate samoizolacijo v New Yoku, kjer živite in je situacija najtežja? Med ameriškimi zveznimi državami je menda zelo različen pristop do varovanja pred koronavirusom?
"Takoj ko so bile predstave in vaje odpovedane, sva z možem (tudi glasbenikom, op. p.) prispela v Michigan, kjer čas izolacije preživljava v naravi. Res sva imela srečo, da sva se lahko tako organizirala, kajti veliko najinih kolegov žal nima te možnosti. Ta teden smo tudi tukaj dobili navodilo, da naslednje tri tedne ne smemo iti ven, razen za res nujne opravke. Mislim, da je to podobno navodilo, kot je trenutno v Evropi. Seveda sem v rednem stiku s kolegi in prijatelji, ki so ostali v New Yorku, pa tudi s tistimi, ki so v drugih trenutnih žariščih - Seattle in Kalifornija. Vsak od nas doživlja samoizolacijo popolnoma drugače. Mogoče zato, ker sem kot študentka večino časa preživela v recimo neke vrste izolaciji, ko sem vadila klavir (dnevno po šest do osem ur si čisto sam v sobi z instrumentom), mi ti trenutki tišine niso pretežki. V običajni situaciji bi zdaj bila na vajah po šest do devet ur na dan. Seveda pogrešam sodelovanje in delo s kolegi, ampak tudi zdaj vzdržujem bolj ali manj redno disciplino. Čas na vajah sem nadomestila s tem, da naprej študiram repertoar, ki me čaka, in posvetila sem se projektom, za katere prej nisem imela časa. Ogromno berem in se učim novih stvari. Vsak dan tudi grem na sprehode in poskusim izkoristiti ta čas produktivno."
Osebna izkaznica
Mariborsko-novosadska dirigentka, pianistka in skladateljica Daniela Candillari že osem let živi in dela v ZDA. V Maribor je z mamo prišla po vojni na Balkanu iz Novega Sada, kjer se je rodila, od leta 2012 živi v New Yorku. Od tam pa odhaja v mnoga pomembna ameriška glasbena središča. V svoji biografiji izpostavlja svoje slovensko obdobje. Med letoma 2009 in 2012 je bila v SNG Maribor umetniška vodja zbora Opere, asistentka dirigentov, pianistka, skladala je glasbo za uspešno predstavo Ženska, ki sem ji bral in še marsikaj. Po mariborskem šolanju so jo že petnajstletno sprejeli na graško visoko šolo za glasbo. Magistrirala je iz klavirja. Na Dunaju je doktorirala še iz muzikologije. Po prejemu Fulbrightove štipendije, bila je prva slovenska glasbenica s to prestižno štipendijo, je na univerzi Jacobs School of Music v Indiani študirala tudi jazz, dodatno je bila prejemnica TED Fellowship. Lyric Opera of Chicago, Minnesota Opera, Opera Philadelphia, Prototype Festival, Beth Morrison Projects, Arizona Opera, Trinity Wall Street, Manhattan School of Music - so glasbene institucije v ZDA, kamor je bila kot dirigentka in glasbena vodja in pedagoginja povabljena, ob mnogih drugih drugod po svetu - od Kraljeve filharmonije Liverpool do Osla, pa Montreala ...