Maks Kavčič
V Univerzitetni knjižnici Maribor so v teh dneh veseli še ene, zelo dragocene umetniške zapuščine. UKM je prejela del zapuščine akademskega slikarja, scenografa, restavratorja in pedagoga prof. Maksa Kavčiča. Gradivo je UKM podarila umetnikova hčerka akademska kiparka Metka Kavčič. Izbor iz zapuščine je na ogled v Knjižnem razstavišču v prvem nadstropju knjižnice. Gradivo sta izbrali in za razstavo uredili dr. Vlasta Stavbar iz Univerzitetne knjižnice Maribor in Metka Kavčič. Zapuščina v UKM obsega raznovrstno gradivo. Glede na obliko gre za rokopise, tipkopise, tiskovine, uradne dokumente (indeksi, različne izkaznice, diplome in priznanja), skice in fotografije. Zapuščina predstavlja vpogled v umetnikovo osebno življenje, slikarsko in scenografsko ustvarjanje, pedagoško in konservatorsko delo. Zanimiv sklop predstavlja več kot 300 pisem s sodobniki ter nekaj sto fotografij in albumov iz različnih obdobij. Zapuščina bo uvrščena v Rokopisno zbirko UKM.
V Likovnem razstavišču so na ogled še Kavčičevi gvaši iz obdobja med letoma 1954 in 1972, iz osebne zbirke. Kuratorka razstave je muzejska svetnica Meta Gabršek Prosenc. Skromen, a zato nič manj kvaliteten izbor gvašev Maksa Kavčiča v razstavišču UKM se začne z deli, nastalimi v petdesetih letih na slikarjevih potovanjih. Kljub zvestobi mimesisu že v teh zgodnjih delih odzvanja umetnikova težnja po barvnem in oblikovnem poenotenju slikovnega prostora. Najbolj plodno desetletje za Kavčičevo slikarstvo so bila šestdeseta leta. Slikar z vsem ustvarjalnim zanosom prenaša na platno ali papir svoje čutno-čustveno dojemanje krajine in človeške figure. Izjemne so upodobitve ljudi z roba. Orkestracija barv, preoblikovana predmetnost, prostor, ki se plošči, prinašajo novo poglavje v slikarjevem opusu. Maksu Kavčiču ni bilo usojeno, kljub njegovi izredni življenjski energiji, da bi realiziral vsa svoja umetniška videnja. Sredi viška ustvarjalne moči se je moral posloviti. V manj kot pol stoletja je ustvaril opus, ki sodi v vrh slovenskega slikarstva, izhajajočega iz barvnega realizma, je razstavi na pot zapisala kuratorka.
Ob razstavi bodo na ogled tudi videoposnetki iz družinskega arhiva družine Kavčič. Razstavi bosta na ogled do 16. aprila. Ko bodo epidemiološke razmere to dopuščale, bodo pripravili tudi dogodek ob razstavi.