Ko je minister za kulturo Vasko Simoniti sporočil odločitev vlade, da se "čez noč", kot so se zaprla, znova lahko odprejo vrata knjižnic, galerij in muzejev, saj je kljub zaprtemu prostoru storitev možno organizirati tako, da je onemogočen stik med obiskovalci ali je ta le minimalen, je v hipu nastala kolosalna zmeda. Odgovorni in zaposleni so novico namreč izvedeli iz medijev, še preden so o tem prejeli kakršnokoli uradno sporočilo, navodilo, usmeritev, kako naj to izvedejo. Kaj šele, da bi imeli čas ustrezno pripraviti se na novosti.
Ostro iz knjižnic
Nacionalni svet za knjižnično dejavnost denimo bo usmeritve za ponovni zagon knjižnic, ki jih je pripravilo Združenje splošnih knjižnic, dokončno obravnaval šele na jutrišnji seji. Tako "v knjižnicah o teh še nismo bili obveščeni, nimamo nobenih informacij, katerih zaščitnih ukrepov se moramo držati, kaj narediti z vrnjenimi knjigami, kako poskrbeti za varno razdaljo med obiskovalci, za zaščito zaposlenih, razkuževanje oziroma karanteno knjig," vladno ad hoc odločitev komentira dolgoletna direktorica Mariborske knjižnice Dragica Turjak.
Zakaj so smernice pomembne
Smernice določajo tehnične ukrepe (oznake, obvestila obiskovalcem ali uporabnikom o varnem ogledu oziroma uporabi knjig, namestitev razkužil, steklenih pregrad na pultih pred zaposlenimi ...), organizacijske ukrepe (v knjižnicah ločene poti za vračanje gradiva, karanteno za gradivo, pultni pristop, kontrolo števila hkratne prisotnosti uporabnikov v prostoru), fazno odpiranje knjižničnih enot (najprej osrednja knjižnica, potem postopno druge enote, postopen prost pristop) ali muzejskih zbirk, varnost zaposlenih.
V galerije in muzeje po praznikih
Da ne morejo odpreti kar "čez noč", po tem, ko to izvejo v večernih novicah, so si edini tudi direktorji galerij in muzejev. Kot je povedala predsednica Skupnosti muzejev Slovenije Aleksandra Berberih Slana, tudi oni niso prejeli nobenih uradnih navodil, kako pri ponovnem odprtju zaščititi uporabnike in zaposlene. Smernice so zato pripravili kar sami, vendar jih na NIJZ še niso potrdili. "Slovenska javnost je skupaj z muzealci težko pričakovala odprtje muzejev in spremembe odloka smo se iskreno razveselili. Žal pa o njej predhodno nismo bili obveščeni, zato muzejev danes še ne moremo odpreti. Poskrbeti moramo namreč za varnost zaposlenih in obiskovalcev, prostore ustrezno pripraviti in sprejeti zaščitne ukrepe," na odločitev vlade enotno odgovarjajo muzealci. Ti so v času, ko muzeji niso mogli sprejemati obiskovalcev, kljub vsemu opravljali svoje delo naprej, od posredovanja gradiva, informacij, priprave projektov do digitalizacije ter ob tem z informacijami in objavami gradiva na spletnih omrežjih aktivno sodelovali z uporabniki.
Sporočilo z ministrstva za kulturo
"Vlada Republike Slovenije je dne 28. 4. 2020 izdala Odlok o spremembah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki omogoča odprtje knjižnic, muzejev in galerij. Poudarjamo, da ta odlok ne pomeni, da se morajo muzeji, galerije in knjižnice obvezno odpreti, ampak da se skladno z njihovim načrtom o zagotavljanju varnosti zaposlenih in obiskovalcev lahko začnejo postopki za ponovno delovanje. Direktorji omenjenih zavodov so v skladu s svojo funkcijo in pristojnostmi edini odgovorni za pripravo in izvedbo takega načrta. Vsak zavod je namreč prostorsko in vsebinsko specifičen, zato mora biti načrt prilagojen vsem posebnostim posameznega zavoda. Glede na to, da smo pozive za odprtje muzejev in galerij s strani nekaterih muzejev prejeli že pred štirinajstimi dnevi, so nekateri take načrte že pripravili," so denas sporočili z ministrstva za kulturo. Dodajajo, da bo jutri, 30. aprila, odprla vrata Narodna in univerzitetna knjižnica. "Možna bo izposoja gradiva, čitalniški prostori do nadaljnjega ostajajo zaprti. O drugih storitvah in spremembah bomo uporabnike obveščali sproti."