V razstavišču Društva likovnih umetnikov Maribor (DLUM) na Židovskem trgu so odprli razstavo Vabljeni mladi 2021, na kateri razstavlja 16 umetnikov. Razstava v organizaciji društva vsako leto nastane kot plod razpisa za mlade, še neuveljavljene vizualne umetnike. Del postavitve letos gostuje v Vetrinjskem dvoru, kot po navadi pa so najboljšim podelili nagrado in listino Primavera ter jim omogočili samostojno razstavo v galeriji DLUM prihodnje leto.
Razstava je tradicionalna, dvajseta po vrsti in bi morala biti že lani, a so jo zaradi specifične situacije prestavili, pravi kustosinja Kristina Prah. Med 38 prijavljenimi umetniki je strokovna žirija izbrala in razstavila dela šestnajstih na dveh lokacijah. Kustosinja izpostavi, da je razstava pisana in bogata. "Presenetilo me je, kako konceptualno kompleksni premisleki so podstati vseh del, kako resnično unikatni in samosvoji so umetniški izrazi, hkrati pa umetniki spoštujejo korenine in vse, česar so se naučili. Zgodovino in umetniški izraz iz preteklosti skušajo vključiti v svoja dela," je dejala. Na razstavi je najbolj zastopano slikarstvo, zelo veliko je tudi grafik, nekaj fotografij in instalacij. "Umetniki radi posegajo po eksperimentalnih tehnikah in mešanih medijih, opaziti pa je tudi veliko zanimanje in uspešno realizacijo instalacijskih postavitev, prav tako na razstavi pridejo do izraza umetniška dela v klasičnih, predvsem v slikarskih in grafičnih tehnikah, medtem ko kiparstva v konvencionalnem smislu pravzaprav ni opaziti. V umetnikih prihaja do zanimivih sinergij, ki pred nami razkrivajo postopno vedno bolj suvereno in drzno, predvsem pa njim lastno likovnost, ki se razkriva v prvinski moči ekspresije in v melodičnosti likovnih elementov," pa Kristina Prah zapiše v katalogu ob razstavi, ki bo odprta do 15. junija.
Nagrado Primavera je letos prejela Maruša Štibelj, ki v spodnjem delu galerije razstavlja dva kolaža v svoji značilni tehniki in izrazu. Ime opusa, ki nastaja že nekaj let, je Kronično prepozni in je po avtoričinem mnenju sopomenka za stanje današnje družbe – ki ga poimenuje prava epidemija današnjega časa. "Njena dela so meditacije o pomenu časa, ki se razodevajo skozi periodična motiva ur in oči, s katerima opozarja na minevanje, izginjanje, na strah pred zamujanjem in davek sledenja času," opiše kustosinja.
Ano Janež, prejemnico listine, pa na razstavi spoznamo v različnih delih in slikarskih tehnikah, v katerih raziskuje formacijo oblike in prostora ter odnos, ki oblikuje podobo v procesu prenosa iz imaginarnega v fizični svet. Umetničin nemir in njen občutljivi ustvarjalni svet kustosinjo spomnita na Belo na belem Kazimirja Maleviča.