Igor Samobor v dotrajani osrednji gledališki instituciji na začetku mandata
Včeraj je z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana odstopil Igor Samobor. V odstopni izjavi je povsem jasno navedel razloge za odstop: odstopil je zato, ker je ministrstvo za kulturo pod vodstvom Vaska Simonitija zaustavilo postopke, ki naj bi privedli k začetku prenove dotrajane in nevarne stavbe ljubljanske Drame.
Za odziv smo prosili nekaj igralcev v ljubljanski Drami ter nekaj direktorjev gledaliških hiš in drugih nacionalnih kulturnih inštitucij ter predsednico Nacionalnega svet za kulturo. Nekateri se sploh niso odzvali, drugi so nas zavrnili, tretji bi z odzivom še počakali, ker menijo, da za zdaj nihče ne vem, kaj se je zares dogajalo na relaciji ljubljanska Drama-ministrstvo za kulturo oziroma na relaciji Igor Samobor-Vasko Simoniti. Vseeno pa nekaj odzivov smo dobili.
Direktor Slovenskega mladinskega gledališča Tibor Mihelič Syed se je odzval tako: "Po več kot enem letu trošenja energije, znanja in časa, ki so/smo ga direktorji in kulturni producenti zapravili za poizkuse vzpostavitve vsaj minimalnega dialoga z oblastniško samovoljo na ministrstvu za kulturo, je sedaj preprosto preveč dragocena postala prav vsaka beseda, s katero bi poizkušali opisati nove neumnosti, ki jih tam počno. Igorjev odstop je simptom teh neumnosti, in ga kot takšnega seveda obžalujem. In ljubljanska Drama je nedvomno nacionalna infrastrukturna prioriteta številka ena. O tem ni več kaj debatirati."
Direktor Prešernovega gledališča Kranj Jure Novak pravi: "Nedopustno je, da ministrstvo zavlačuje postopke v zvezi z že leta kritično nujno obnovo ljubljanske Drame, simbolno in umetniško osrednje slovenske gledališke institucije. Odstop gospoda Samobora razumem, kot razumem tudi občutek nemoči v stiku z nerazumevajočimi ali ignorantskimi oblastniki. Žal pa odstop odpira vrata za še eno v seriji politično in ne strokovno motiviranih kadrovanj v državnih kulturnih institucijah."
Uroš Korenčan, direktor Lutkovnega gledališča Ljubljana in predsednik kolegija direktorjev slovenskih gledališč pravi: "Odločitev Igorja Samoborja, da odstopi z mesta ravnatelja SNG Drame Ljubljana, je zares presenetljiva. Ne zato, ker za odstop ni razloga, ampak predvsem, ker ga poznamo kot odločnega in vztrajnega.
To kaže na brezupnost okoliščin, v katerih delamo, na nezmožnost sodelovanja z ekipo na ministrstvu, ki deluje samozadostno in prevzetno.
Upravljavci javnih sredstev se obnašajo, kot da so proračunska sredstva njihova in se stvari dogajajo po njihovi milosti in po njihovi zaslugi. Vse preveč radi pozabljajo, da so gledališča delovala še pred osamosvojitvijo, še pred vzpostavljanjem ministrstva za kulturo. Sredstva državnega proračuna upravljajo slabo in zato ne odgovarjajo, z zanemarjanjem javne kulturne infrastrukture pa povzročajo nižanje vrednosti javnega premoženja in nepovratno škodo kulturnemu sektorju.
Domnevam, da gre za nepreklicen odstop in zgolj upamo lahko, da bo vlada vodila postopke imenovanja novega vodstva ustrezno in pregledno."
"Upravljavci javnih sredstev se obnašajo, kot da so proračunska sredstva njihova in se stvari dogajajo po njihovi milosti in po njihovi zaslugi"
Upravnica Slovenskega ljudskega gledališča Celje Tina Kosi je bila jedrnata: "Moje splošno mnenje je, da kmalu ne bo več nikogar pri zdravi pameti, ki bi hotel kandidirati na takšno funkcijo."
Direktor Festivala Borštnikovo srečanje Aleš Novak je povedal: "Vsi, ki imamo radi gledališče, si želimo predvsem, da bi se prenova SNG Drama čim prej začela, da bi lahko gledali dobre predstave v novih, ustreznih prostorih."
Za Večer pa sploh ne
Na ministrstvo smo poslali vprašanje, ali se bo minister Vasko Simoniti odzval na Samoborjeve obtožbe, odgovorili so, da bodo sporočilo za javnost poslali jutri, ker je danes minister na vladnem obisku v Prekmurju. V Murski Soboti sta ministra z enakim vprašanjem pričakala novinar Radia Slovenija in Večerov novinar, vendar minister - za javni radio "ne", za Večer "pa sploh ne" - ni želel odgovarjati. Pozneje je rekel, da se bo odzval, ko bo dobil enako priložnost na RTVS, kot jo je dobil Igor Samobor.
Nezaupnica, ki je ne morem sprejeti
Še enkrat povzemamo del Samoborove odstopne izjave:
"V osnutku novega Nacionalnega programa za kulturo smo zasledili spremenjeno letnico začetka prenove in nerealno oceno višine vrednosti investicije, ne da bi se snovalci posvetovali s projektno skupino. Ministra sem znova prosil za sestanek. Odgovora nisem dobil.
Zgradba je popolnoma iztrošena, kar dokazujejo preverbe statike in potresne varnosti. Kljub poročilom strokovnjakov za posamezna področja, ki jih redno pošiljamo na ministrstvo in ki bi zahtevala takojšnjo reakcijo, ministrstvo prenovo prelaga na nejasno prihodnost.
Vsa dejanja trenutne ministrske ekipe doživljam kot nezaupnico, ki je – glede na pozitivne poslovne in druge rezultate delovanja Drame – nisem pričakoval in je ne morem sprejeti. V takem okolju na žalost ni mogoče delovati.
Ker obstaja možnost, da odklonilni odnos ministra ni splošne, temveč osebne narave, se nepreklicno umikam s položaja ravnatelja SNG Drama Ljubljana," je med drugim zapisal v odstopni izjavi.
Aktiv delavk in delavcev v kulturi Simonitija poziva k odstopu
Aktiv delavk in delavcev v kulturi ministra Vaska Simonitija poziva k odstopu. Njegovo obnašanje na sejah odbora DZ za kulturo in navijanje za povsem nepotreben muzej slovenske osamosvojitve niso le farsa in norčevanje, ampak tudi ščuvanje in neposredna javna nevarnost, trdijo. Opozarjajo tudi na njegovo odgovornost za dogajanje v SNG Drama.
Kot so še zapisali v današnjem sporočilu za javnost, odstop ravnatelja SNG Drama Igorja Samoborja "kaže brati v širšem kontekstu nezaslišanega lomastenja po (živi) kulturi in umetnosti". Po njihovih besedah je čista iluzija, da se minister za kulturo Simoniti loteva zgolj najšibkejših, kot so nevladni sektor, samozaposleni in pogodbeni delavci.
Potem ko so se zamenjali vodilni kadri v Moderni galeriji, Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, Muzeju novejše zgodovine, Narodnem muzeju, Javni agenciji za knjigo in drugod, je odstop ravnatelja SNG Drama precej pričakovano dejanje v nizu, pa čeprav gre pri tem za specifičen in nemogoč položaj dotrajane gledališke stavbe in ljudi v njej, menijo v aktivu.
"Srčno upamo, da se usuje plaz in da zdaj dejansko javno spregovori in situaciji ustrezno in odločno odreagira čimveč zaposlenih v kulturi in blizu nje, v institucijah, na svobodi, med zainteresiranim občinstvom, ni pomembno," so izpostavili.
V aktivu vnovič apelirajo k takojšnji aktivaciji skupnosti, saj menijo, da ima ideološki boj, kot ga izvaja trenutna oblast, v kulturi in umetnosti neslutene in zelo hitre učinke, so zapisali. Pri tem opozarjajo, da nujna ostra in široka javna razprava.
Kot so dodali, delovanje v kulturi ni nemogoče le v nevarnih stavbah, pač pa tudi med nevarnimi ljudmi. SNG Drama je, historično vajena delovanja v najtežjih razmerah, kar dokazuje že dolgotrajen boj za osamosvojitev od Nemškega deželnega gledališča, menijo. "In kakor je to gledališče na terenu, v partizanih, preživelo čas fašistične in nacistične okupacije, tako bo nemoteno delovalo tudi zdaj," so navedli.
Opozarjajo pa, da je dotrajana stavba, ki ogroža zdravje in življenje tako nastopajočih kot obiskovalcev, simptom, minister pa da bo zdaj v maniri svojega vodje in stranke jel razlagati, da že njegovi predhodniki niso poskrbeli za prenovo. "Toda dodati velja, da je ta hip edinole on odgovoren za zdrs SNG Drama na raven lokalnega gledališča in za obrat k popolni privatizaciji pogleda na ureditev razmer za kolikor toliko normalno delovanje in začetek gradbenih del," so še izpostavili. (STA)