Ohranjanje spomina na čase, ko so bile literarne revije pomemben družbeni dejavnik

kr
24.03.2022 21:00

Beletrina na čelu treh razvojnih evropskih projektov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V antologiji so pesmi 60 avtorjev, ki pišejo v 25 jezikih.
Arc Publication

Založba Beletrina je v začetku marca uspešno pridobila podporo na kar treh evropskih razpisih, in sicer za projekte ArtACT, LITMAG in Versopolis. Prva dva projekta je kot vodilni partner prijavila prvič, Versopolis pa vodi že osem let in je bila z njim na razpisu znova uspešna.

Projekt LITMAG (East European Literary Magazines 1945-2004: Testing the Boundaries and paving the way to democratization) bo financiran iz evropskega programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (Citizens, Equality, Rights, Values - CERV), njegov cilj pa je odpraviti pomanjkljivost dokumentacije na področju evropskih literarnih revij, njihova analiza in ozaveščanje javnosti o vlogi, ki so jo nosile. Osredotočal se bo zlasti na vzhodnoevropske literarne revije, ki so v obdobju po drugi svetovni vojni izražale nasprotovanje avtoritarnim in totalitarnim režimom. Združuje osem partnerjev iz Slovenije, Poljske, Avstrije, Madžarske, Litve in Italije. Namero projekta bodo partnerji izvajali z zbiranjem izvirnega gradiva, ustnih pričevanj in oblikovanjem pridobljenega v interaktivno potujočo razstavo. Del projekta bosta tudi tridelna serija predavanj o tematiki in izdaja knjižne publikacije, namenjene akademski in strokovni javnosti.

Beletrina bo vodila tudi projekt ArtACT (Art Activism in post-COVID Europe: A new agenda on methodology, artistic practices and stakeholder relations), ki ga bo podprl mehanizem Ustvarjalne Evrope za projekte sodelovanja. "S pomočjo aktivizma lahko preko umetnosti vplivamo na družbene spremembe - to načelo je osnova projekta ArtACT."

Realiziral ga bo konzorcij petih kulturnih in umetniških organizacij iz Slovenije, Nemčije, Švedske, Belgije in Španije, ki bodo izvedle pilotne multidisciplinarne vseevropske umetniško-aktivistične projekte. V sodelovanje bo vključenih več kot 500 umetnikov z različnih področij, "ki bodo vsak na svoj način prispevali k iskanju rešitev za osrednje družbene izzive našega časa".

Za Versopolis je Beletrina pridobila financiranje še za nadaljnja tri leta. Za namene negovanja evropske poezije in umeščanja poezije v kulturno in družbeno okolje bo znova združila 30 kulturnih izvajalcev iz 21 držav EU in sedmih držav zunaj EU. Projekt je od leta 2014 podprl že 321 pesnikov iz 39 držav, ki pišejo v 32 jezikih. Baza izbranih vzhajajočih pesnic in pesnikov, prevajalcev in pridruženih festivalov je dostopna na spletni strani projekta, ki je tudi spletna revija, osredotočena na sveže evropske glasove in avtorske pristope. Izdali so tudi zbirko evropske poezije Europe in Poems: Versopolis Anthology (Arc Publications, 2020), v kateri so zbrane pesmi 60 avtorjev, ki pišejo v 25 jezikih. Leta 2020 in 2021 sta potekali dve spletni ediciji Festivala upanja, v začetku letošnjega leta pa festival Krasne nove literature. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta