Olepšani verzi z jasnim sporočilom

Tina Murko Gajšek
20.02.2019 15:59

Nocoj na oder celjskega gledališča prihaja klasika izpred 300 let, ki družbi nastavlja prav nič zaprašeno ogledalo - Molièrov Ljudomrznik

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ljudomrznik izpostavlja dvoličnost in uprizarjanje lastnih življenj.
Jaka Babnik

Odločili smo se, da si bomo privoščili enega ključnih Molièrovih tekstov, ki velja za najboljšo, najzahtevnejšo in najzagonetnejšo njegovo igro. Ker se ves čas sprehaja po dveh tirih – komičnem in tragičnem," pred premiero tragikomedije pravi dramaturginja Alja Predan. "Vsi smo se zavedali, da je to magistralen tekst, genialen avtor, delo, ki ga moramo globoko spoštovati, razumeti, ga ne poskušati ignorirati, zaobiti ali bognedaj biti modrejši od teksta," trimesečne intenzivne priprave na predstavo strni Predanova.

Neolepšani podtoni

Režiserka Nina Rajić Kranjac v uprizoritvi tragikomedije, v kateri se tudi po 300 letih najde vsak, obljublja vsa izrazna sredstva, ki so gledališču na voljo. Poleg scenografije, ki ne orisuje prostora in časa, temveč notranje stanje lika in družbe, ter gibanja, ki je preplet Molièrovega in našega časa, je posebej zgovoren jezik. "Treba se je pripraviti na starokopitni jezik z ogromno olepšavami, ki nam je danes že tuj. Če kje, je tu najbolj upravičen verz. Kajti znotraj vseh cvetličenih monologov, dialogov in razvitih misli, ki so že skoraj poezija, se skrivajo podtoni, ki pa so, če bi jih prevajali v konkreten prozni tekst, zelo kratki, jasni in niti najmanj tako lepi in odišavljeni," poudarja režiserka.

Jaka Babnik

Večna dvoličnost

Čeprav dvoličnost, hinavščina in sprenevedanje v igri ponudijo odlične priložnosti za komedijo, Nina Rajić Kranjac opozarja, da bodo gledalci, če bodo pričakovali komedijo, ki jih bo hranila s pozitivnim pogledom na življenje, razočarani. "Nastavlja nam vprašanje pretvarjanja in uprizarjanja naših lastnih življenj. Problemi, ki jih igra odpira, niso problemi Molièrja, baroka ali katerega drugega časa, ampak so današnji problemi," se strinja Predanova.
Posebej izpostavljena je tudi tematika neenakopravnosti žensk, ki je še zelo aktualna. V celjski uprizoritvi so sicer glavni poudarek namenili Celimeni, mladi vdovi, s katero ljubimka Alcest, lik, ki ga je avtor oblikoval po sebi. Molière je bil namreč v času Ljudomrznika poročen z dve desetletji mlajšo igralko. Celimeno in Alcesta bosta na odru upodobila Nataša Keser in Blaž Dolenc.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta