Orkester Berlinske filharmonije je v soboto nastopil pred občinstvom po letu dni od zaprtja koncertnih dvoran v Nemčiji, da bi zaustavili širjenje koronavirusa. Koncert je bil del pilotnega projekta za vrnitev obiskovalcev. Tisoč vstopnic so pokupili v treh minutah.
"V tem pilotnem projektu, ki ga podpira berlinski senat, želimo preizkusiti pogoje, pod katerimi se bomo lahko v bližnji prihodnosti znova javno predstavili," so Berlinski filharmoniki zapisali na svoji spletni strani.
Ko je svetovno znani orkester pod vodstvom dirigenta Kirila Petrenka izvedel zaključne akorde druge simfonije Sergeja Rahmaninova, je občinstvo vstalo in mu dodelilo dolge in navdušene ovacije.
Tako kot v drugih državah po svetu je tudi nemška kultura opustošena zaradi večkratnih zaprtij, katerih cilj je zajeziti širjenje virusa. Nekatere operne hiše in simfonični orkestri so lansko poletje improvizirali in izkoristili lepo vreme, da so predstave oziroma koncerte izvajali na prostem, tudi na dvoriščih zasebnih rezidenc ali pred manjšo publiko. Z marčevskim ponovnim odprtjem trgovin pa je vzniknilo upanje, da bodo kulturne ustanove lahko spet sprejele občinstvo v živo. A število okužb se je od takrat povečalo in zdaj eksponentno narašča. Država je pripravljena na nadaljnje omejitve v aprilu. Kot je pojasnila generalna direktorica Berlinske filharmonije Andrea Zietschmann, se je njena institucija pridružila pilotskemu projektu berlinskih oblasti, da bi našli način, kako bi kulturni sektor lahko deloval kljub pandemiji.
Na koncertu so veljala stroga pravila za zmanjšanje nevarnosti okužbe. Poslušalci so morali navesti svoja imena ob nakupu vstopnic, ki niso bile prenosljive. Na dan koncerta so morali opraviti tudi test na okužbo v enem od petih centrov, ki sodelujejo s filharmonijo, ali v sami koncertni dvorani. Za brise je bilo na voljo medicinsko osebje v zaščitnih oblekah.
Vsak drugi sedež je ostal nezaseden, prizorišče so redno razkuževali in prezračevali s posebnim klimatskim sistemom. Glasbeniki so sedeli meter vsaksebi, pihalci pa meter in pol. Projektu se je pridružilo tudi nekaj gledališč, med drugimi Berliner Ensemble, ki je v petek zvečer uprizoril svojo prvo predstavo po več mesecih pred nekaj sto ljudmi.