Društvo ljubiteljev stare glasbe Radovljica med 6. in 22. avgustom organizira že 39. Festival Radovljica. Deset koncertov bo z glasbo od 9. do 19. stoletja in 47 glasbenikov iz 14 držav se predstavlja. Umetniški vodja festivala je že 15. sezono Domen Marinčič.
Tokrat bodo prvič v sodobnem času ponovno izvedeni samospevi in glasba za klavir Eduarda de Lannoyja (1787-1853), lastnika dvorca Viltuš pri Mariboru, ki je prijateljeval z Berliozom, Donizettijem in Lisztom. Izvedel jih bo trio armenskih in ruskih glasbenikov. "Gre za sodobno premiero glasbe de Lannoyja, ki je bil sicer belgijskega rodu, a je živel tudi blizu Maribora in bil tako povezan s slovensko zgodovino," je povedal Marinčič. Letos je pet sporedov tako ali drugače povezanih s Slovenijo.
Znova bo v Radovljici nastopila mlada mezzosopranistka, Mariborčanka Jasmina Črnčič (Carmina Slovenica, Kebataola), ki sodeluje z vodilnim svetovnim ansamblom za srednjeveško glasbo Sequentia. Ansambel bo na sklepnem koncertu festivala predstavil apokaliptične pesmi iz nemških samostanov iz 9. do 11. stoletja.
Petkov otvoritveni koncert z ansamblom Sonatori de la Gioiosa Marca iz Trevisa bo posvečen beneški glasbi 17. in 18. stoletja za godala. Dva dni pozneje bo na orglah cerkve Marijinega oznanjenja v Velesovem nastopil bruseljski orglavec Bart Jacobs. Z baročnim orkestrom Les Muffatti bo izvajal lastne rekonstrukcije Bachovih koncertov za orgle in godala.
Cikel glasbe za ljubljanskega škofa Tomaža Hrena bo letos nadaljeval Ansambel viol da gamba musica cubicularis z instrumentalno glasbo zgodnjega 17. stoletja. Na četrtem koncertu bo zazvenela baročna glasba v hebrejščini s šestčlanskim vokalnim ansamblom Profeti della Quinta. Ansambel renesančnih pihal in trobil Alta Bellezza bo nastopil z glasbo Guillauma Dufayja in njegovih sodobnikov. Violinistka Cecilia Bernardini bo s kolegoma iz Finske izvajala trie danskega skladatelja Dietericha Buxtehudeja. Predzadnji koncert bo v znamenju kvartetov G. P. Telemanna in njegovih francoskih sodobnikov.
Polovica koncertov festivala bo v cerkvi v Radovljici ali Velesovem, polovica pa v baročni dvorani radovljiške graščine.