Razgledi Maribora za jubilej

Petra Vidali Petra Vidali
16.01.2020 15:20

V Galeriji Media Nox so na ogled podobe mesta priznanih umetnikov, ki so jih izbrali študenti mariborske umetnostne zgodovine. Z razstavo je oddelek tudi proslavil svoje prvo desetletje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Študentke in študenti oddelka bodo raziskovali preteklo in sodobno umetnost ali pa bodo zanjo navduševali mlade. 
Andrej Petelinsek

Prvega oktobra 2009 se je začel študij na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Dve leti pozneje so prvi študenti tretjega letnika v okviru predmeta Praktično usposabljanje postali "mladi kustosi" Galerije Media Nox in postavili prvo skupno razstavo obeh institucij.
Mlada kustosa tokratne razstave, ki so jo odprli v sredo zvečer, sta Jure Donša in Maša Novak, pri pripravi razstave in kataloga so sodelovali tudi študenti in študentke druge stopnje Nika Duh, Alja Grašič, Ana Kristofič, Nejc Lazar, Barbara Lešnik in Peter Škrobar.
Naslov Razgledi Maribora je dopolnjen s formulacijo "odmik od ustaljene vedute", saj so študente zanimali "osebni pogledi umetnikov na mesto". Najstarejši na razstavi so barvni lesorezi Bojana Golije iz leta 1959 (serija Stari Maribor), sledijo fotografije članov Mariborskega kroga Janka Andreja Jelnikarja, Petra Lešnika in Dragiše Modrinjaka iz 70. let, iz 90. let so akvareli Ota Rimeleta, ki že napovedujejo slikarjev prehod k abstrakciji, kot zanimiv odmik od vendarle še prepoznavnih "vedut" pa razstavo zaokrožuje serija kratkih videov Nataše Prosenc Stearns (Proti soncu, zmaj) iz zadnjega desetletja. Delo ni neposredno vezano na Maribor, toda kritika zahodnega sveta, ki jo prepoznava v videih, je po mnenju mladega kustosa univerzalna. Predstojnica Oddelka za umetnostno zgodovino dr. Polona Vidmar je ob odprtju razstave izpostavila, da letošnja tema izvrstno korespondira s konceptom oddelka - spremljanje in vrednotenje sodobne likovne ustvarjalnosti (seveda pa tudi ohranjanje umetnostne dediščine) v domačem okolju.

Dr. Marjeta Ciglenečki je bila prva predstojnica oddelka in prva mentorica pri praktičnem usposabljanju za kuratorsko delo. 
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta