Kljub številnim novicam o priljubljenosti BookToka - gre za kotiček na platformi Tiktok, v katerem ustvarjalci delijo knjižna priporočila - poročilo družbe Nielsen BookData, ki sicer zagotavlja podatke za lestvico knjižnih uspešnic UK Bestsellers Chart, razkriva, da več oseb, starih med 14 in 25 let, novo branje dejansko še vedno išče na Youtubu, platformi, ki je v svetu vse prej kot nova. Youtube tudi v knjižnem svetu očitno kljubuje vsem vzhajajočim novim trendom - raziskava, ki so jo izvedli novembra lani, namreč dokazuje, da je vir bralskega navdiha za kar 34 odstotkov ljudi, starih med 14 in 25 let.
Nezanemarljivo je, da je na spletni strani Youtube - med anketiranci tudi sicer najpogosteje uporabljena spletna stran za kakršen koli namen - 71 odstotkov anketirancev namreč poročalo, da so ga obiskali v zadnjih štirih tednih pred izvedbo raziskave. Jackie Swope iz podjetja Nielsen BookData komentira, da "ob tako visoki splošni uporabi ni presenetljivo, da ljudje prek tega spletnega mesta odkrivajo tudi knjige". Raziskovalce so navade bralcev sicer zanimale tudi zunaj "spletnih meja" - zanimiva je ugotovitev, da sta dve glavni "zunajspletni" poti iskanja novih knjig Youtube dejansko prehiteli. Približno 41 odstotkov vprašanih nove knjige namreč odkriva prek prijateljev, 36 odstotkov pa jih novo branje najde v fizičnih knjigarnah.
Leta 2022 je starostna skupina od 14 do 25 let v Združenem kraljestvu sicer kupila približno 61 milijonov knjig v vrednosti 496 milijonov funtov, kar predstavlja 18 odstotkov celotnega knjižnega trga. Raziskava je pokazala, da 45 odstotkov vprašanih v tej starostni skupini tedensko bere za zabavo, 17 odstotkov pa vsak dan v prostem času. Družbeni mediji so bili, nasprotno, najbolj priljubljena dnevna dejavnost za kar 70 odstotkov udeležencev. Najbolj priljubljen književni žanr med mladimi predstavljajo akcijske oziroma pustolovske zgodbe, pa tudi kriminalke, zabavne zgodbe in znanstvena fantastika ter fantazija. Glavni dejavniki, ki bi po mnenju anketirance lahko spodbudili k branju, so bolj zanimive knjige (34 odstotkov), bralna rutina (30 odstotkov) in omejevanje časa na družbenih omrežjih (26 odstotkov), medtem ko so glavni dejavniki, ki vplivajo na nakup knjige, njen opis (46 odstotkov), priljubljenost avtorja oziroma serije knjig (35 odstotkov) in oblika naslovnice (31 odstotkov).
Mladi, stari med 14 in 17 let, so obenem izrazili najmanjši vpliv krize zvišanja življenjskih stroškov na njihove navade pri nakupovanju knjig, saj jih je le 17 odstotkov izjavilo, da bodo knjige v tem času kupovali v manjši meri, da bi prihranili denar (nasprotno pa je pri starostnih skupinah od 18 do 21 let in od 22 do 25 let kar 31 oziroma 29 odstotkov ljudi izjavilo, da nameravajo nakupovanje knjig v tem času omejiti).