(RAZSTAVA) V Belvederu IN-SIGHT: Georg Eisler

STA
23.08.2022 15:21

V dunajskem muzeju Zgornji Belvedere je še do 25. septembra na ogled razstava del avstrijskega slikarja Georga Eislerja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Georg Eisler: Avtoportret, 1989 
Pixelstorm © Bildrecht, Vienna, 2022

Pod naslovom IN-SIGHT: Georg Eisler - Sledeč življenju predstavi kritični um in bistrega opazovalca, umetnika, čigar slike so še danes tako aktualne kot nekoč.

Biti umetnik je za Eislerja pomenilo biti očividec časa. V svoje podobe je ujel tako brezskrbne kot dramatične trenutke v življenju. Upodobil je tako potnike v tramvaju in plesalce v klubu kot politično motivirano nasilje v Belfastu. A čeprav so bile njegove teme sodobne, se slogovno ni nikoli približal avantgardi in je desetletja ostal zvest figurativnemu, realističnemu slogu slikarstva, piše spletni portal Art Daily.

Z vedno pripravljeno skicirko je ujel življenje, kjer ga je videl, ter prizore, ki so ga ganili in mu dali misliti. Njegova poteza s čopičem je bila svobodna in živahna, izogibal se je nepotrebnim podrobnostim in se osredotočal na bistvene elemente.

Razstava v muzeju Zgornji Belvedere se osredotoča na včasih kontroverzne teme v njegovi umetnosti, ki pričajo o slikarjevem kritičnem ukvarjanju s političnimi in družbenimi vprašanji. Umetnik je v mladosti tudi sam doživel politične sankcije, kar je trajno zaznamovalo njegovo ustvarjanje.

Georg Eisler (1928-1998) se je rodil na Dunaju. Kot sin skladatelja Hannsa Eislerja in pevke Charlotte Eisler, ki sta bila oba člana komunistične partije, se je v obdobju pred drugo svetovno vojno pogosto srečeval z nasilnimi konflikti. Do vrnitve na Dunaj je mladost preživel v takratni Sovjetski zvezi (Moskva) in na Češkoslovaškem (Praga), nazadnje pa v izgnanstvu v Veliki Britaniji (Manchester, London).

V središču njegovega ustvarjanja je bila človečnost. Kritično se je ukvarjal s človeškim značajem in odnosi znotraj družbenega tkiva. Tenkočutno je raziskoval identitete in mentalitete: plasti osebnosti, polarnost posameznika in družbe, posameznika in množice, še piše spletni portal Art Daily.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta