(RECENZIJA KNJIGE) Položaj delavskega razreda v Franciji. Pa pri nas?

Petra Vidali Petra Vidali
15.02.2021 06:00
Nicolas Mathieu: Njihovi otroci za njimi
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prevedla in spremno besedo napisala Saša Jerele, Litera, Maribor, 2020
Litera

Štirinajstletni Anthony se med poletnimi počitnicami dolgočasi z nekaj starejšim bratrancem. Z ukradenim čolnom priveslata do jezerske plaže in tam spoznata luštni vrstnici. Očitno je, da sta iz višje družbe, da nista zanju, ampak ravno zato bi fanta naredila vse, da bi se jima lahko približala. Da bi prišla na precej oddaljeni žur, na katerem bosta zvečer punci, prekrši Anthony najhujši tabu, skrivaj si izposodi očetov motor. Sluti, da se to ne more dobro končati, precej dobro si predstavlja, kaj lahko naredi z njim nasilni permanentno naliti foter, ampak niti sanja se mu ne, kako slabo se lahko konča.

Nicolas Mathieu
Wikipedia

Ta motor postane simbol svobode, sprožilno in menjalno sredstvo, ki pripelje v roman tudi Anthonyjevega antagonista in bližnjika Hacina, sina maroških priseljencev. Dokler ne bosta fanta stara dvajset, se bodo karte nekajkrat premešale in nekajkrat se bo zdelo, da so se aduti zamenjali. Nekajkrat se bo zdelo, da bosta ubežala okolju, in še večkrat, da ne bosta ubežala smrti, neznosne količine alkohola, droge in nasilja bodo naseljevale to provincialno francosko mesto na meji z Luksemburgom, ki je nekoč potrebovalo domače in tuje delavce, da ogromni plavži ne bi ugasnili. Zdaj pa so plavži mrtvi in bolj ali manj takšni so tudi prebivalci. Usode protagonistov se bodo srečevale, obračale in iztekale v zgostitvah, sijajnih velikih freskah množice – slika klubske zabave lokalnih privilegirancev, slika navijaške evforije ob svetovnem nogometnem prvenstvu in slika praznovanja le quatorze juillet z ognjemetom (nekakšen zadnji dan Lenta tako rekoč). Bali se bomo in pričakovali najhujše, dokler ne bomo doumeli, da tisto, kar pričakujemo, verjetno sploh ni najhujše. Včasih se je treba vprašati, kaj je pravzaprav hujše – da se poti nadaljujejo ali končajo. Spremljali bomo tudi lokalne povzpetnike in njihove otroke, ki bodo tako kot otroci proletarcev oziroma lumpenproletarcev poskušali zbežati iz te kloake, in doumeli bomo, da to ni samo roman o degradiranem razredu, ampak tudi roman o degradirani periferiji. Ali kot je rekel bobu bob eden od aktualnih nominirancev, Dušan Plut: "Sedaj je žal pomembno ne samo, iz kako bogate družine izhajaš, ampak tudi, iz katere regije."

Roman je odlično prevedla Saša Jerele. Ob vsem drugem je treba občudovati, kako naravno in sveže delujejo slengovski dialogi. Ne špara s potrebnimi nizkimi legami in sočnostjo, vseeno pa se nikoli ne zazdi, da bi pretiravala. Izvrstna je tudi njena spremna beseda, v njej najdete vse, kar ste hoteli vedeti o sodobni Franciji, od rasizma do rumenih jopičev, pa o njeni umetnosti in popularni kulturi.

Podoben milje v pretežno istem romanesknem času opisuje Édouard Louis v Opraviti z Edijem. Roman Opraviti z Edijem se zdi bolj udaren, ker gre za avtobiografsko pisanje in ker mora protagonist ob vseh drugih udarcih preživeti še kot očiten homoseksualec v očitno homofobnem okolju. Razen tega Louis v svojem romanu osebno optiko večkrat potencira s skoraj althusserjevskimi razkrinkavanji ideologije, tako samoslepil delavskega razreda kot prevar, s katerimi s tem razredom opravita privilegirana srednji in višji sloj. Tudi Mathieu ponudi popoln sociološki uvid, vendar Njihovi otroci za njimi ni tezni roman. Romanoma oziroma avtorjema (Mathieu je sicer letnik 1978, Louis pa 1992) pa je skupna zmožnost, da izpišeta trenutke, ko sredi te grde in neprijazne celote zasije žarek ljubezni, dobrote, empatije ali vsaj začasnega premirja.

Saša Jerele v kontekst sodobnih francoskih romanov, ki kompleksno razkrivajo položaj najnižjih slojev ali tistih, ki gravitirajo v te lege, postavi tudi Houellebecqov Serotonin, saj je v njem problematizirano uničevanje kmetov. Houellebecq, ki fabulo kombinira z esejističnimi traktati, je v tem romanu res še najmanj ekscesen in najbližje temu, čemur bi pogojno lahko rekli socialni realizem.

Ob tem francoskem novem proletarskem valu – čisto samovoljno poimenovanje recenzentke – se bralec/bralka skoraj mora vprašati, kako je s tem v slovenski literaturi. Vesela bom, če se motim, ampak po hitrem pregledu se zdi, da tega v njenem fokusu ne najdemo. Tranzicija se je dobro znašla v romanih, ampak bolj tranzicija tajkunov, politikov in politikantov, novinarjev, umetnikov in boemov; fizikalcev in tistih, ki niti to več niso, pa nam ni izpisala. Nekakšen kolektivni fabriški subjekt recimo nastopa v Šali Boruta Goloba, ampak to je bolj cinična karikatura, bolj vzvišeni sarkazem kot kaj drugega. Posebno, ne delavsko, ampak kmetsko sliko dobimo v Primerljivih hektarjih Nataše Kramberger. Gotovo je njena pisava v čisto vsem popolno nasprotje "poetike" razvpitega Francoza, ampak eno skupno točko pa lahko najdemo: vsak na svoj način izvrstno pokaže destruktivno kmetijsko politiko Evropske unije in njene zavzete lokalne pomagače.

Več prostora kot v prozi je sodoben proletariat dobil v dramatiki, se zdi, nekoč ponosno, nenadoma pa brezposelno delavstvo nosi ajdovska burja v drami Simone Semenič Tisoč devetsto enainosemdeset, sužnjam v skladišču sodobnega megamarketa pa je izpisala posvetilo Tjaša Mislej v Našem skladišču.

Ne pravim, da je čudno, da nimamo sodobnih romanov o položaju delavskega razreda, pravim samo, da je dobro prebrati dober roman, ki to je. Ni čudno, da je Nicolas Mathieu zanj dobil leta 2018 Goncourtovo nagrado za najboljši francoski roman.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta