V četrtek je bil v Umetnostni galeriji Maribor (UGM) prvi pravi dogodek v živo po zaprtju galerij oziroma po zgolj spletnih prenosih pogovorov. Predstavili so Risbe Saše Bezjak, monografijo z izbranim umetničinim risarskim opusom zadnjih dveh desetletij. Izšla je pri Umetniškem kabinetu Primož Premzl, v njej je 156 risb, ki so nastale v obdobju med letoma 1996 in 2017.
Galerista Primoža Premzla je ob umetnostni dediščini ves čas zanimala tudi sodobna umetnost, kot založnik pa se z njo ukvarja zlasti v zadnjem obdobju, pred to je izšla monografska predstavitev dela Anke Krašna. Premzlova argumentacija: tako kot umetniki imajo tudi založniki različna obdobja, zdaj, ko je dobil nagrado za življenjsko delo na področju založništva, pa lahko poseže tudi na nove teritorije.
Saša Bezjak posega marsikam - prav v UGM je bila pred kratkim razstava njenih Vezenk (vezenih risb na tekstilu manjšega formata) - izhodišče avtoričinega ustvarjanja pa je ves čas risba, je povedala v pogovoru, ki ga je usmerjala direktorica UGM in večkrat kustosinja razstav Saše Bezjak Breda Kolar Sluga. Ob primatu risbe sta za njen opus značilni tudi neposrednost in navidezna preprostost. Oboje je povezano, je povedala umetnica: "Ustvarjanje risbe je hitrejše od slike. Za zajemanje iz podzavesti pa je zelo pomembno, da lahko to storiš hitro."
V svojih delih se Saša Bezjak loteva tem, ki so v zgodovini umetnosti najbolj obtežene z žensko izkušnjo: družina, erotika, izgube ... Te teme so največkrat pomenile za ženske zoževanje možnosti. Vendar se jih Saša Bezjak loteva izredno neposredno, z veliko poguma. "Ne gre samo za intimo, ki jo razpira, ampak se mi zdi izjemno dragoceno slišati osebno izkušnjo ženske. Je ena redkih, ki si upa tako daleč," je rekla Breda Kolar Sluga.
Saša Bezjak je leta 1999 pri mentorju za kiparstvo Darku Goliji diplomirala na oddelku za likovno pedagogiko na mariborski pedagoški fakulteti, leta 2001 pa pod mentorstvom profesoric Metke Krašovec in Nadje Zgonik iz slikarstva na akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Tam je zaključila tudi magistrski študij kiparstva pri profesorju Luju Vodopivcu. Nekaj časa je redno poučevala likovni pouk, od leta 2013 pa je "čista samostojka". Pedagoškemu delu se v tem času posveča tako, da v Muzeju norosti izvaja likovne delavnice z ljudmi s posebnimi potrebami.
Spremno besedilo k Risbam je napisala Nina Jeza. Na predstavitvi je povedala, da je posebnost ustvarjanja Saše Bezjak predvsem v "primitivni, preprosti risbi". Naivni primitivizem je za prezentacijo odnosov, ki se jih loteva, nadvse primeren, saj s tem pokaže, da to ni nekaj vulgarnega, temveč vsakdanjega, je še povedala Nina Jeza.
Monografija je na prodaj v Umetniškem kabinetu Primož Premz, v Umetnostni galeriji Maribor in v nekaterih knjigarnah, in ima za likovno monografijo dostopno ceno, 29 evrov.