Sarajevo safari najboljši celovečerec festivala Dokudoc

Matic Majcen Matic Majcen
19.09.2022 11:37

Novi film Mirana Zupaniča je prepričal tekmovalno žirijo na festivalu dokumentarnega filma v Mariboru. Nagradi sta prejeli tudi Urška Djukić in Nika Autor.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osrednji del zmagovalnega filma Sarajevo safari temelji na izpovedih anonimnega slovenskega vira, ki je bil sam priča vojnim grozotam v Sarajevu.
Arsmedia

S projekcijo filma Izginjanje zamejske režiserke Andrine Mračnikar se je zaključila 11. edicija festivala Dokudoc v Mariboru. Organizatorji so ob tem tudi uradno sporočili nagrajence letošnje izvedbe tega festivala, namenjenega dokumentarnemu filmu. Žirija v sestavi Helle Hansen, dr. Melita Zajc in Miha Černec je nagrado Dokudoc 2002 za najboljši celovečerec podelila filmu Sarajevo safari režiserja Mirana Zupaniča o dolgo zamolčanem fenomenu turističnega ostrostrelstva med obleganjem Sarajeva v začetku 90-ih let. "To je film z zlobo, ki je ne boste pozabili," je v utemeljitvi nagrade zapisala žirija. "Čutili boste izgubo ljudi in sovražili boste, da so lahko ljudje tako okrutni. Če smo pozabili, kako nora je lahko vojna - ta film nas bo na to vedno opominjal."

Prvič v zgodovini festivala so podelili tudi nagrado Dokudoc izbrani 2022 za najboljši kratki film. Slednjo je prejela Urška Djukić za svoj večkrat nagrajeni film Babičino seksualno življenje, o njem pa je žirija zapisala: "To je zelo ustvarjalen, duhovit in močan film o tem, kako so babice doživljale spolno življenje. Je zanimiv, z inteligentno in duhovito animacijo in ima močan in osredotočen konec."

Ob obeh nagradah je žirija izpostavila tudi film Obzornik 80 - Metka, Meki režiserke Nike Autor, ki je bila deležna posebne omembe. "Film o gastarbajterjih, delavcih, ki so se po drugi svetovni vojni v iskanju boljšega življenja selili iz Sloveniji v države Severne Evrope. Na inovativen in zelo oseben način pokaže, da so Slovenci narod migrantov. Recepte za različne etnične jedi postavi v središče zgodbe in razkrije, da je mešanje kultur najbolj običajen del človeškega življenja," so zapisali v utemeljitvi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta