V Budimpešti je po dolgotrajni bolezni umrl madžarski skladatelj in dirigent Peter Eötvös. Star je bil 80 let.
Njegovo zanimanje za vesolje že od zgodnjega otroštva naj bi bilo vplivalo na njegova dela. Njegov opus št. 1, klavirska skladba Cosmos, naj bi bil nastal v spomin na prvo potovanje v vesolje, ki ga je leta 1961 opravil sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin. Temu je kasneje sledilo deset oper in orkestrskih skladb z naslovi, kot so Psychokosmos (1993), Seven - Memorial for the Columbia Astronauts (2006) in Multiversum, ki so jo leta 2017 krstno izvedli v koncertni dvorani Filharmonije na Labi (Elbphilharmonie) v Hamburgu.
Njegova glasba je bila hkrati zakoreninjena v tradiciji ljudske glasbe iz Madžarske in Karpatov, kot je to veljalo tudi za njegovega učitelja Kodalya, ki je bil eden najpomembnejših zbiralcev in prirejevalcev te glasbene dediščine.
Eötvös se je rodil 2. januarja 1944 v Transilvaniji, ki je zdaj del Romunije. Pouk glasbe je obiskoval pri Kodalyu na Glasbeni akademiji Franza Liszta v Budimpešti in leta 1963 diplomiral iz kompozicije. Nov svet se mu je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja odprl v nemškem mestu Köln, ki je tedaj veljajo za veliko središče sodobne glasbe. Leta 1968 ga je v svoj ansambel pripeljal Stockhausen. Med letoma 1971 in 1979 je deloval v Studiu za elektronsko glasbo WDR v Kölnu. Mladi skladatelj iz Budimpešte se je začel vse bolj uveljavljati v mednarodni sodobni glasbi. Leta 1979 ga je nato Boulez povabil v skupino Ensemble Intercontemporain.
Pravi mednarodni preboj je Eötvösu uspel leta 1998 s prvo veliko opero Tri sestre po Čehovu, ki so jo krstno uprizorili istega leta v Lyonu ter nato drugod po Evropi. V naši bližini, v graški Operi so v tej sezoni uprizorili njegovo opero Nespečni, libreto je nastal po knjigi nobelovca Jona Fosseja.