Zahtevo utemeljuje 27 podpisnikov (od 34 zaposlenih, muzejska stroka je zastopana 100-odstotno) z argumentom, da "direktor s svojim nevestnim in nepravilnim delom osrednjemu in edinemu državnemu zavodu za moderno in sodobno umetnost povzroča večjo škodo ter hujše motnje pri opravljanju njegove dejavnosti, poleg tega pa s svojimi neustreznimi ravnanji deluje tudi v škodo zaposlenih." Vse točke podrobneje utemeljijo.
"Direktor s povsem neizdelano programsko vizijo in nepoznavanjem delovanja muzeja kot javnega zavoda, nepoznavanjem osnov tudi mednarodnih muzejskih standardov, s svojo zelo ozko vizijo vodenja in strokovno spornimi odločitvami, odsotnostjo vodstvenih in komunikacijskih sposobnosti ne zagotavlja primernih pogojev za opravljanje javne muzejske službe, so zapisali in našteli primere nepravilnega dela in krnjenja pogojev dela zaposlenim, med njimi ignoriranje strokovnih mnenj, poseganje v avtorska dela zaposlenih, samovoljno zaposlitev pomočnika direktorja za strokovno področje in nekritično favoriziranje zunanjih razstav.
Direktorju očitajo tudi nepoznavanje upravnega vodenja in finančnega poslovanja ter neprimeren odnos do zaposlenih, zapisali so, da "direktor redno in demotivacijsko posega v osebno dostojanstvo zaposlenih." Omenjajo nekompetentno ocenjevanje zaposlenih, žaljivo komunikacijo in pomanjkanje komunikacije v ključnih zadevah, prelaganje vodstvenih odgovornosti na zaposlene in nižanje ravni dela.
Historiat
Aleš Vaupotič je bil za direktorja galerije imenovan 6. aprila lani. Svet Moderne galerije je sicer podprl kandidaturo Roberta Simoniška, od decembra 2020 vršilca dolžnosti direktorja, strokovni svet pa prijavo dolgoletne direktorice Zdenke Badovinac. Ob Zdenki Badovinac in Robertu Simonišku so se na razpis prijavili še Mara Ambrožič, Ištvan Išt Huzjan, Igor Šircelj in Milojka Žalik Huzjan. Dolgoletna in neizbrana direktorica galerije Zdenka Badovinac je bila januarja letos imenovana za direktorico Muzeja sodobne umetnosti v Zagrebu.
"Pogosto neupoštevanje strokovnih argumentov zaposlenih in predvsem direktorjev odnos do zaposlenih pri krepki večini zaposlenih v Moderni galeriji povzroča izjemno nezadovoljstvo, nezaupanje in stres, pri nekaterih celo apatičnost, pregorelost ter nepripadnost ustanovi. To stanje je ponekod že težko prekoračljiva ovira za uspešno izvajanje vsakodnevnih delovnih procesov. Zaposleni smo na podlagi dosedanje izkušnje prepričani, da dr. Aleš Vaupotič ni zmožen voditi Moderne galerije, ne da bi povzročal škode njenemu ugledu, položaju njenih strokovnih delavcev in ostalih zaposlenih ter nenazadnje tudi javnemu interesu na področju javne muzejske službe. Zato zahtevamo bodisi direktorjev nepreklicni odstop bodisi njegovo razrešitev s strani pristojnega ministra," so sklenili podpisniki.