Zoper zlorabo jugo dediščine

27.08.2021 06:15
Razstava, ki so jo zasnovali slovenski kustosi v sodelovanju s kolegi iz nekdanjih jugoslovanskih republik, zdaj v Zagreb, sledila bodo še druga mesta nekdanje države
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Spomenik pri Treh žebljih, avtor je Slavko Tihec. 
Andrej Petelinšek

V Galeriji Miroslava Kraljevića (GMK) v Zagrebu so sinoči, 26. avgusta, odprli razstavo "Arhitektura. Skulptura. Sjećanje - Umjetnost spomenika Jugoslavije 1945-1991". GMK je neodvisna in neprofitna platforma ter prostor za sodobno umetnost, posvečen razvoju, raziskovanju in predstavljanju ter dokumentiranju sodobnih umetniških in intelektualnih praks, ki analitično in kritično presprašujejo sedanjost, posebno odnose med politiko in estetiko. Razstava Arhitektura. Skulptura. Spomin. Umetnost spomenikov Jugoslavije 1945-1991 je nastala v organizaciji Galerije Dessa iz Ljubljane in soorganizatorjev lani. Odprli so jo 9. marca lani, tik pred pandemijo.

Kljub pandemiji je bila razstava zelo odmevna, gostovati namerava po mestih nekdanje Jugoslavije. Zagreb je prva postaja po Kopru, kjer so jo marca letos predstavili v skladišču solin Libertas. V galeriji Dessa ter uredništvih revije AB - Arhitektov bilten in platforme Architectuul so sredi marca 2019 pričeli pripravljati razstavo in publikacijo. Kustosi so na podlagi visoke arhitekturno-umetniške vrednosti objektov in izjemne kontemplativnosti prostorskih zasnov izbrali 33 spomenikov oziroma spominskih kompleksov iz vseh republik in avtonomnih pokrajin nekdanje Jugoslavije. Naloga je bila zahtevna, saj je izjemnih spominskih stvaritev na tem območju še mnogo več. Razstavo so pripravili v sodelovanju s strokovnjaki - pisci, fotografi in institucijami iz nekdanje Jugoslavije in tudi širše, s katerimi so položili temelje sodelovanja v prihodnje. Z razstavo želijo pokazati in ovrednotiti izjemnost arhitekture jugoslovanskih spomenikov, ki jo poleg estetske in konstrukcijske inovativnosti nadgrajuje samosvoj umetniški izraz.

Spomenik pri Treh žebljih, avtor je Slavko Tihec. 
Andrej Petelinšek

​Izstopajo spomeniki žrtvam NOB

Po skoraj tridesetih letih od razpada Jugoslavije se lahko z distanco sprehodimo skozi del skupne arhitekturne zgodovine. Dediščine jugoslovanske arhitekture so se pred skoraj desetletjem lotili v Udruženju hrvatskih arhitekata v sodelovanju z Umetnostno galerijo Maribor, in sicer z regionalno zasnovanim projektom Nedokončane modernizacije - Med utopijo in pragmatizmom - Arhitektura in urbanizem v nekdanji Jugoslaviji in državah naslednicah, predlani pa z globalno razstavo v newyorški MoMA-i z naslovom H konkretni utopiji: Arhitektura v Jugoslaviji 1948-1980.

V arhitekturi in umetnosti nekdanje Jugoslavije izstopajo spomeniki žrtvam narodnoosvobodilne vojne, ki nas skozi izjemno umetniško govorico spominjajo in opominjajo na dostojanstvo človeškega življenja in smrti. Močno so zaznamovali javni odprti prostor nekdanje skupne države. Njihova unikatna arhitekturno-umetniška zasnova jih je postavila v polje brezčasnosti, ki ni omejeno z geografskimi in kulturnimi mejami, starostjo, raso ali političnimi nazori. Snovali so jih najprepoznavnejši arhitekti in kiparji iz vseh jugo republik, kot so Bogdan Bogdanović, Edvard Ravnikar, Vojin Bakić, Dušan Džamonja in mnogi drugi. Ti so namesto režimske simbolike v svojih stvaritvah prepletali sodobnost, preteklost, mistiko, elemente antičnih nekropol, etnografijo in prostorsko poetiko.

Spomeniki so večinoma zasnovani kot kiparsko-arhitekturni objekti, abstraktne arhitekturne skulpture. Mnogi so bili zgrajeni iz betona, ki so ga z oblikovanjem in obdelavami povzdignili v plemenit material. Postavljeni so na avtentičnih lokacijah, na zgodovinskih prizoriščih, oblikovanih kot komemorativne poti. Vsak od spomenikov pripoveduje zgodbo, povezano z dogodki in žrtvami, ki jih obeležuje.

Spomenik bitki na Sutjeski na Tjentištu, avtor je Miodrag Živković. 
Dado Ruvić

​Politična umetnost in hipsterski artefakti

Spomeniki so tudi politična umetnost. A pri predstavljenih spomenikih to niti ne zmanjšuje niti ne povečuje njihove umetniške vrednosti. V njih se zrcali nekaj drugega: so brezkompromisen poklon človečnosti, pieteti do žrtev, podani skozi individualni umetniški izraz avtorjev.

Z razpadom Jugoslavije na posamezne samostojne države leta 1991 je začela - kot da - izzvenevati tudi potreba po spoštovanju spomina, ki ga izražajo spominska obeležja. Zato so spomeniki danes po posameznih območjih različno obravnavani in v različnem stanju. Ponekod ohranjajo spoštljiv spomin na preteklost in prizadevanja minulih generacij, drugod so zapuščeni in prepuščeni propadu ali pa celo oskrunjeni. Zaradi njihove abstraktnosti jih danes izkoriščajo v takšne ali drugačne namene: od snemanja reklam in glasbenih videospotov do modnih pist. Postali so ponekod hipsterski artefakti. Takšna (zlo)raba spomenikov - privoščijo si jo tisti, ki s preteklostjo ne čutijo oziroma je ne poznajo in je zato tudi ne morejo spoštovati - je omalovaževanje dostojanstva žrtev ter spomina nanje.

Z razstavo načrtujejo gostovanja v vseh nekdanjih jugoslovanskih republikah. Spodbuditi želijo zrelo in spoštljivo presojo umetniško arhitekturne vrednosti spomenikov nekdanje države, opozoriti na njihov kulturni in kontemplativni pomen ter s tem prispevati k vzdrževanju in ohranjanju spominskih območij. Prav tako želijo predstaviti izjemno, napredno in še vedno sodobno umetniško govorico njihovih ustvarjalcev, ki presega površnost iskanja drugačnega, eksotičnega, slikovitega in nepoznanega. Spomeniki so vezi s preteklostjo, opominjajo na dostojanstvo človeškega življenja in smrti. In spomina.

Zemljevid 33 yu-spomenikiov na razstavi 
Dessa

Od slovenskih spomenikov so na razstavi Bukovško polje, 1950, Jože Plečnik, Draga, 1953, Edvard Ravnikar, Boris Kalin, Kampor, Hrvaška, 1953, Edvard Ravnikar, Marij Pregelj, Podljubelj, 1954, Boris Kobe, Osankarica, 1959, Slavko Tihec, Gradec, Avstrija, 1961, Boris Kobe, Ilirska Bistrica, 1965, Janez Lenassi, Živa Baraga, Dražgoše, 1976, Boris Kobe, Ive Šubic, Stojan Batič, Pst, pot, Ljubljana, 1957-1962, 1972-1985, 1985, 2016, Vlasto Kopač, Božo Pengov, Mitja Omersa, Franc Kastelic, Jože Štoka, Janez Koželj. Največ spomenikov je v avtorstvu srbskega arhitekta, nekdanjega beograjskega župana in disidenta, Bogdana Bogdanovića. Njegovi so spomeniki Kruševac v soavtorstvu pa samostojna dela - Jasenovac, Hrvaška, Mitrovica, Kosovo, Štip, Makedonija, Dudik, Vukovar, Pupina, Štulac, Garavica, Bihać. Avtor mnogih je tudi Miodrag Živković (Tjentište, Sutjeska, Kadinjaća), intervju z njim so posneli za razstavo. Dušan Džamonja je zasnoval Moslavino, Podgaršić (skupaj z Vladimirjem Veličkovićem) in Kozaro.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta