Ali tudi vi trpite za sindromom spuščene glave?

J. M.
31.01.2022 04:00

Mednarodna raziskava Spuščeni pogledi razkriva skrb vzbujajoče posledice prikovanosti pred zaslone in izgube stika z naravo. Čeprav hrepenimo po naravi, pa večino časa preživljamo v zaprtih prostorih in sklonjenih glav nad zasloni. Tudi po 13 ur dnevno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Izsledki obširne raziskave o navadah in življenjskem slogu Evropejcev, ki jo je skupina Velux izvedla tudi v Sloveniji, med anketiranci, niso spodbudni. Kažejo jasno sliko razdvojenosti med tehnologijo in naravo, saj kar 89 odstotkov Slovencev meni, da so odnosi med ljudmi postali plitvejši, kar je posledica tehnologije, civilizacijski napredek pa je človeka ločil od narave. Kljub hrepenenju po naravi pa v vsakdanjem življenju ohranjamo kontradiktorne navade, večino časa namreč preživljamo v zaprtih prostorih in sklonjenih glav nad zasloni – številni tudi po 13 ur dnevno.

Postali smo ljudje spuščenih pogledov. Kot kaže zadnja raziskava Spuščeni pogledi 2021 (Head downers 2021), razmeroma močna potreba po bližini narave in poznavanje njenega vpliva na zdravje in počutje ne gresta z roko v roki s tem, kar izjavljajo anketiranci in kar vsakodnevno opažamo. Čeprav Slovenci trdimo, da cenimo naravo in se zavedamo prednosti preživljanja časa na prostem in v družbi, smo tudi tedaj le redko pozorni na okolico.

Tudi po 5000 ur na leto pred zasloni

Ena od številnih zdravstvenih težav, ki pestijo sodobnega človeka, je degeneracija vratu, ki je posledica slabe drže in nenehnega upogibanja vratu, ko uporabljamo telefone in prenosnike. Ta sindrom se imenuje grbast vrat ali sindrom spuščene glave (ang. head down, dropped head syndrom' ali text neck). Z nagibanjem nad zasloni namreč spreminjamo naravno ukrivljenost hrbtenice, to pa vodi v dolgotrajne poškodbe. Povzroči lahko bolečine v mišicah hrbta ali ob strani vratu, v ramenih ter tudi v spodnjem delu hrbta. Prizadene celo najstnike in majhne otroke. Nekateri od nas preživijo skoraj 5000 ur na leto pred zasloni, torej ​​telefoni, prenosniki, televizorji, igralnimi napravami ali bralniki e-knjig. To pomeni, da povprečna odrasla oseba pred zasloni preživi 34 let.

Pri tem 67 odstotkov Slovencev meni, da preveč časa preživijo pred zaslonom telefona ali računalnika, medtem ko 94 odstotkov vprašanih pravi, da je treba čas, ki ga otroci preživijo pred zasloni, nadzorovati. Prepričanje, da nam tehnologija nekaj jemlje, je precej močno, saj 89 odstotkov vprašanih Slovencev meni, da so z leti odnosi med ljudmi postali plitvejši, in se strinjajo, da je civilizacijski napredek človeka ločil od narave.

(v okvirček: Povabite naravo v svoj dom)

Foto: Shutterstock

Skoraj polovici Slovencev primanjkuje vsakodnevni stik z naravo

Štiriindevetdeset odstotkov Slovencev pravi, da jim je narava pomembna in da je zanjo treba skrbeti. Ta visoki delež je najbrž posledica vse pogostejšega pojavljanja teme podnebne ogroženosti in potrebe po sistemskih spremembah v javni razpravi pa tudi občutka oddaljenosti od narave. Kar 49 odstotkom anketirancev primanjkuje vsakodnevnega stika z naravo, je pa ta delež v primerjavi s sosednjimi državami najnižji (Madžarska 82 odstotkov, Hrvaška 79). Hrepenenje po naravi pa je močnejše med ljudmi, ki živijo v mestih, kar je lahko povezano z življenjskim slogom njihove skupnosti pa tudi z dostopom do zelenih površin v urbaniziranih območjih. Čeprav se zavedamo pomembnosti preživljanja časa v naravi, večino svojega življenja preživimo za štirimi stenami. Osemindvajset odstotkov Slovencev na prostem preživi manj kot uro, medtem ko tretjina Slovencev na prostem preživi eno do dve uri na dan. Rezultati pa so med tednom še slabši.

Poleg tega so anketiranci (94 odstotkov) prepričani, da otroci in mladostniki zdaj preživijo manj časa na prostem kot starejše generacije. Zanimivo je, da to mnenje izražajo tako starejši kot mlajši od 35 let. Starši otrok do 18. leta v veliki večini (93 odstotkov) menijo, da je bilo njihovo otroštvo bolj osredotočeno na naravo kot otroštvo njihovih otrok. Še višji delež (97 odstotkov) se kaže v skupini staršev otrok, starih 15 do 18 let. Torej danes se zdi, da se je igra otrok z dvorišč skoraj v celoti preselila na splet.

V času prehoda na delo od doma in v mnogih primerih na hibridni način dela se je poleg fizične spremembe zgodila še ena - zabrisala sta se začetek in konec delovnika.
Profimedia

"Pomanjkanje časa, uporabnost in privlačnost novih tehnologij, naše navade, sprememba načinov komuniciranja pa tudi presežek informacij povzročajo, da ne opazimo in nismo pozorni na to, kaj je okoli nas. Posledično zanemarjamo prednosti vsakodnevne hoje, ne vidimo svoje okolice, zelenja in drugih ljudi. Živeti v svetu algoritmov ne pomeni, da je treba nenehno gledati v zaslon. Včasih je dovolj pogledati v nebo, pogledati drevesa, mimo katerih gremo v šolo ali službo, jih začutiti in takoj se bomo počutili bolje ter bolj sproščeno," pravi Vojko Golmajer, direktor Veluxa Slovenija.

Kolikokrat ste danes pogledali v nebo?

Skrb vzbujajoči so podatki, da je tudi takrat, ko smo zunaj, naša pozornost usmerjena na naprave in ne okolico. Nekaj ​​več kot polovica anketirancev (54 odstotkov) je v zadnjem tednu pogledala v nebo in opazovala oblake, ptice ali sonce, medtem ko vsak deseti anketiranec iz Slovenije zna prepoznati le eno ali dve vrsti ptic od 10.000 vrst, ki živijo na svetu. Podobno je z drevesi, okoli 40 odstotkov jih zna prepoznati samo do pet vrst. Največ težav pa imamo pri prepoznavanju vrst oblakov in ozvezdij.

O pomenu bližine narave je napisanih veliko knjig, strokovnjaki pa nas še vedno pozivajo, naj v tem vidimo priložnost za boljše počutje in razvoj otrok. Velika večina nas verjame, da tesen stik z naravo omogoča počitek (93 odstotkov) in boljše zdravje (92 odstotkov). To prepričanje je močno tako med starši otrok do 18. leta starosti kot med drugimi anketiranci.

"Poročilo Head downers 2021 je del kampanje, katere cilj je spodbuditi ljudi, da so blizu narave in vidijo njeno vrednost vsak dan. Prepričani smo, da bomo le tako lahko skrbeli zanjo in si prizadevali za njeno prisotnost v našem življenju. Vredno je zavestno usmerjati svoje dnevne odločitve, pogledati navzgor in spremeniti svojo perspektivo," še sklene Golmajer.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta