Škodljive gosenice objedajo liste in druge dele rastlin, nekatere se lahko zavrtajo tudi v notranjost glav zelja ali drugih kapusnic in poleg objedanja rastline tudi onesnažijo z iztrebki. Zato je treba nasade kapusnic redno pregledovati.
Kapusova sovka
Kapusova sovka je med več vrstami sovk najbolj nevarna. Sovke so nočni metulji rjave barve. Gosenice so mesnatega videza, zrastejo do štiri centimetre in s starostjo spreminjajo barvo, od sivozelenkaste in rjave do črne. Gosenice prvega rodu junija in julija objedajo listje, gosenice drugega rodu pa se od avgusta naprej zavrtajo v glave. Proti sovkam pomaga, če tla okrog rastlin škropimo s pelinovim ali vratičevim čajem. Pomagajo tudi mešani posevki. Jajčeca pobiramo redno s spodnje strani listov. Za preprečevanje odlaganja jajčec je dobro, da preko nasada kapusnic napnemo mrežo proti insektom.
Kapusov belin
Metulji kapusovega belina prvega rodu letajo v aprilu in maju, julija in avgusta pa metulji drugega rodu. Gosenice obžrejo liste do listnih žil. Uporabimo enak način varstva kot pri sovkah. Sicer pa velja, da ko boste sadili zelje, je koristno, če v bližino posadite ali tla zastrete z zelišči, ki odganjajo kapusovega belina. Mednje spadajo: koper, žajbelj, rožmarin, timijan, poprova meta, listi paradižnika.
Kapusov molj
Kapusov molj prvič leta maja, drugič julija in tretjič avgusta. Gosenice so velike do 1,2 cm, so zelene barve, v začetku s črno glavo, kasneje pa z rjavo. Gosenice obžirajo listje s spodnje strani, gornja povrhnjica vsaj na začetku ostane. Največ škode povzročijo v obdobju, ko ima zelje že oblikovane glave, in sicer zaradi poškodb in iztrebkov gosenic, ki znižajo tržno vrednost zelja. Pomagamo si tako, da kapusnice sadimo bolj zgodaj, redno odstranjujemo plevele.