Da bi našli lepe materiale za jesenski venček, zadostuje že, če se sprehodite po vrtu ali v bližnji naravi. Če živite v mestu, boste zagotovo odkrili privlačne naravne materiale v parku. Venček je lahko izdelan tudi iz cvetov hortenzije, ki pred zimo postanejo čvrsti in dovolj suhi, da so primerni za razne trajne suhe aranžmaje. Poleg hortenzije lahko uporabite še kalocefalus (Calocephalus brownii), kuštrav jesenski grmiček v sivkastosrebrni barvi.
Za izdelavo venčka boste potrebovali čvrst obod, zelen cvetličarski trak za šopke, rafijo, cvetličarsko žico, jesenska socvetja hortenzije, ki jih narežete na krajše dele, kalocefalus v lončku, cvetličarske ali vinogradniške škarje.
1. korak
Obroč iz vej ali obod iz čvrste žice ovijte z zelenim trakom za šopke. Zlasti trdno ovijte mesto stika.
2. korak
Na obroč nanizajte rafijo in jo sproti na gosto ovijte s tanko cvetličarsko žico.
3. korak
Ko je rafija enakomerno nanizana po celotnem obroču, na venček začnite nizati cvetove hortenzije. Pazite, da ne pomečkate cvetov. Z žico ovijajte zgolj steblo, cvet naj ostane na površju. Žico na koncu odrežite in zataknite pod žičko v obroču, da ne odstopi.
4. korak
Z ostrimi škarjami narežite čim daljše vejice kalocefalusa. Ker rastlina pri nas na prostem ne prezimi, jo lahko v celoti porežete in uporabite za dekoracijo.
5. korak
Sivosrebrne vejice kalocefalusa zataknite pod žičko, s katero ste pritrdili cvetove hortenzije. Obroč lahko obesite na vrata, steno ali z njim okitite teraso.
Brez začetka in konca
Venček je upodobitev kroga, ki simbolno označuje popolnost, celovitost, enost. Nima ne začetka ne konca. Stari Grki so venec iz lovorovih listov podelili zmagovalcem olimpijskih iger, cesarjem, pesnikom in učenjakom v počastitev zmage in kot znak večnosti, nesmrtnosti.
Poleg simbolike so venčki tudi nadvse dekorativni, izdelovanje tega okrasja v tišini narave pa pomirja in nam omogoča, da se povežemo s svojo notranjostjo.