(INTERVJU) Dobro teraso odlikuje udobje dnevne sobe

Tina Recek Tina Recek
10.11.2019 01:13

Sodobnega domovanja brez terase si danes skorajda ne moremo predstavljati. Iz katerega notranjega prostora naj vstopamo nanjo, kako jo opremimo, osvetlimo, osenčimo in še o marsičem smo se pogovarjali z arhitektkama Marjetko Lužovec Hrvatin in Matejo Lužovec iz biroja Detajl in celota.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Blaž Zupančič za biro Detajl in celota

Za udobje na prostem poskrbi terasa, ki povezuje notranjost z zunanjim svetom. Kam jo je najbolje umestiti? Naj se do nje dostopa iz dnevne sobe?
"Osnovna izhodišča za zasnovo terase ob hiši so arhitektura objekta, oblika in velikost parcele okrog hiše, smeri neba in s tem sončna in senčna lega, želene dejavnosti v vrtu in umestitev dovolj velike terase v oblikovno celoto s potmi okoli hiše. Pomembni so tako prava pozicija terase kot tudi prehodi med notranjim in zunanjim prostorom. Teraso je najbolje umestiti ob osrednji bivalni prostor hiše. Velike steklene površine in širša steklena panoramska drsna vrata dajejo občutek, da se notranji bivalni prostor podaljša na teraso."

Arhitektki Mateja Lužovec in Marjetka Lužovec Hrvatin se od leta 2003 ukvarjata z notranjo arhitekturo, oblikovanjem ambientov bivalnih in poslovnih prostorov ter s krajinsko arhitekturo in oblikovanjem zunanjega prostora. www.detajl-celota.si
Miran Kambič za biro Detajl in celota

Prikladen prehod na teraso

Tisto, kar povezuje notranji in zunanji svet, so vrata. Kateri prehod se izkaže za najbolj prikladen?
"Tip vrat je odvisen od arhitekture hiše. Drsna vrata so sicer dobrodošla, če je taka možnost, saj ko so vrata odprta, ne motijo prostora in so 'pospravljena' ob stekleni površini. Pri drsnih vratih imamo tudi možnost širšega odprtega prehoda."

Suhi tudi v dežju

Preidimo od tal k strehi. Iz katerega materiala naj bo nadstrešek, ki varuje pred pripeko ali dežnimi kapljicami in tako omogoča posedanje na prostem tudi ob kislem vremenu?
"Nadstreški so ponavadi iz prašno barvane jeklene konstrukcije. Kot kritina se vedno bolj uporabljajo vrtljive lamele, ki jih lahko odpiramo ali zapiramo. S tem si lahko prilagajamo količino senčenja, si zagotovimo zračenje. Prav tako lahko lamele popolnoma zapremo ob padavinah. Boljši nadstreški imajo tudi možnost vgraditve stranskih rolojev ali drsnih panelov v konstrukcijo, če se želimo zakriti pred pogledi ali si od strani osenčiti teraso. Proizvajalci nadstreškov delajo tudi po naročilu, če se oblikuje unikaten nadstrešek, se lahko lamele ali drsni paneli naredijo tudi iz lesa. Kritina pri nadstrešku je lahko prav tako iz kaljenega stekla. V tem primeru se senčenje zagotovi s platnom pod nadstreškom."

Velike steklene površine in širša steklena panoramska drsna vrata dajejo občutek, da se notranji bivalni prostor podaljša na teraso.
Blaž Zupančič za biro Detajl in celota

Od jutra do večera in v vseh letnih časih

Brez umetne svetlobe ne moremo ravno posedati zunaj dolgo v noč. Kako pravilno poskrbimo za romantično osvetlitev ali za svetlobo, ki omogoča bodisi večerno branje bodisi druženje na terasi?
"Zunanja osvetlitev je ravno tako pomembna kot notranja. Terasa je lahko osvetljena s svetili na fasadi ali preko nadstreška. Za prijetno vzdušje pa so zelo pomembna premakljiva zunanja svetila na vtičnico, ki zagotavljajo ambientalno svetlobo ali poseben svetlobni efekt. Te svetilke lahko premikamo glede na trenutno zunanjo dejavnost: enkrat lahko osvetlijo jedilno mizo, drugič letno kuhinjo, tretjič naredijo prijetno vzdušje ob ležalnikih ali pa samo lep svetlobni efekt na delu terase, ki ga vidimo iz dnevne sobe. Zaželena je tudi diskretna osvetlitev v vrtu, ko osvetlimo zgolj določeno drevo ali kaj drugega, kar imamo kot poudarek zunanjega prostora. S tem dobimo občutek večjega zunanjega prostora, ker se v temi velikost vrta ne vidi. Ne smemo pa pozabiti tudi na osvetlitev poti, stopnic, bazenov ..."

Pred načrtovanjem zasnove terase je treba poznati arhitekturo objekta, obliko in velikost parcele okrog hiše, smeri neba, sončno in senčno lego ter dejavnosti, ki se bodo dogajale v vrtu.
Jernej Prelac za biro Detajl in celota
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta