Ko sanjate o lastni hiši, imejte oči široko odprte

Ba. V.
01.11.2024 06:00

Pred odločitvijo za izvajalca gradnje natančno primerjajte med seboj več ponudb, zlasti njihov drobni tisk, in se posvetujte s strokovnjaki za gradbeno pravo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Končno ste našli pravo zemljišče, da si uresničite sanje o lastni hiši, pa vas že čaka nov izziv: kako izbrati pravega partnerja za gradnjo? Na spletu je cela poplava ponudb za projektiranje in gradnjo hiš, med bleščečimi slikami in mamljivimi "ugodnimi pogoji" pa je treba izbrati tistega ponudnika, ki bo delo opravil zanesljivo in v roku. V brošurah in predstavitvah na spletnih straneh so najpogosteje navedene zgolj splošne informacije, za podrobnosti o pogojih pa je treba pridobiti konkretne ponudbe. Toda tudi te marsikdaj ne vsebujejo vseh detajlov, ki lahko na koncu pomenijo veliko razliko. Zato je nujno, da se poglobimo tudi v drobni tisk in natančno primerjamo več ponudb med seboj. Pozorni moramo biti predvsem pri zelo ugodnih ponudbah, ki veljajo zgolj kratek čas, saj silijo potrošnike k temu, da na hitro sprejmejo odločitev.

Resna ponudba mora vsebovati izčrpen opis dela in storitev, podrobne navedbe o uporabljenih materialih in poteku gradnje. Nepopolni opisi del ali manjkajoče navedbe možnih dodatnih storitev lahko povzročijo, da moramo na koncu plačati še nepredvidene stroške. Prav tako mora ponudba obsegati potrebne raziskave terena, geomehansko poročilo in potrebna dela za pripravo zemljišča za gradnjo. Če so suhoparno navedeni kot "stroški gradnje", jih mora na koncu prevzeti investitor. V ponudbo je treba natančno zapisati tudi dela, ki jih želi izvesti investitor sam. Vsekakor si je vredno vzeti čas in primerjati več ponudb za gradnjo hiše - to sicer zahteva precej truda, a je na koncu poplačano z zadovoljstvom, da smo dobro izbrali.

Shutterstock

Večina ljudi gradi hišo le enkrat v življenju, zato težko nadzorujejo ves proces projektiranja in gradnje ter ohranijo pregled nad vsemi podatki, navedenimi v ponudbah. Smiselno je nameniti nekaj denarja temu, da najamete vodjo gradnje, ki bo namesto vas nadzoroval delo. Že pred sklenitvijo pogodbe s ponudnikom pa je dobro poiskati tudi nasvet pravnika, ki se ukvarja z gradbenim pravom, da preveri popolnost ponudbe in pogodbe, poišče morebitna skrita tveganja in napake, ki bi lahko nastale pri projektu. Strokovnjak je tukaj zato, da vam pomaga sprejeti varno odločitev za prihodnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta