Katere so tiste nevarnosti, ki prežijo v kopalnici, če imamo težave z gibanjem, in kako ta prostor prilagoditi, vedo v podjetju Geberit. Tam opažajo, da se želja po varnosti in udobju pojavi šele s starostjo, ali, ko se znajdemo v neprijetni situaciji, kot so na primer nenadne poškodbe ali zdravstveni zapleti. Vsekakor je v prostoru z opremo, ki olajša gibanje, manjše tveganje, da bi se kjerkoli spotaknili in se pri tem poškodovali.
Pomoč pri vstajanju, ki je tudi obešalo za brisače
Običajna držala za brisače so lahko nevarna. Če se spotaknemo, ali nam na mokrih površinah zdrsne, se po navadi oprimemo nečesa, kar "štrli ven", to so razna klasična držala oziroma palice. Najbolje jih je zamenjati z varnostnimi držali, ki so na dveh koncih dobro pritrjena na steno in se jih lahko brez skrbi oprimemo. Če jih namestimo poleg kadi ali stranišča, se starejši lahko nanje naslonijo med vstajanjem. Nanje je mogoče tudi obesiti brisače. Na voljo so v različnih dolžinah postaviti jih je mogoče horizontalno, vertikalno ali diagonalno.
Stranišče, ki je obenem tudi prha
Stranišče naj bo dostopno, zato v Geberitu svetujejo, da namestite WC- školjko, ki je dvignjena. Gre za novejše modele stranišč, nestandardne višine. Nanje je namreč bolj preprosto sesti in z njih lažje vstati. "Sedalna višina pri standardno vgrajeni WC-školjki znaša 41 cm. Če pogledamo iz zdravstvenega vidika, je položaj v počepu najbolj koristen za dobro 'praznjenje' črevesja. V ta namen bi morala biti sedalna višina toaletne keramike nekoliko nižja. Vendar pa bi bilo dvigovanje iz tako nizkega položaja za starejše in posebno visoke osebe, brez opornih ročajev, skoraj nemogoče," opozorijo v podjetju Geberit. Zato nikakor ne pozabite na držala ob straniščni školjki, pri čemer naj bo zgornji rob držala približno 28 cm nad sedežem školjke. V ta držala je možno vgraditi tudi gumb za splakovanje stranišča, pravijo v Geberitu.
Dodatno udobje v kopalnici pa zagotavljajo denimo straniščne školjke s funkcijo prhe, ki se sproži, ko zazna padanje toaletnega papirja. Če ima vgrajeno prho, pa uporabnika po opravljeni potrebi s toplo vodo tudi oprha po intimnem predelu in ga posuši s pihanjem toplega zraka, pojasnijo v Geberitu.
Kopalna klop ali breznivojska prha
Če imamo doma kad, naj bo ta dovolj prostorna. Priporočljivo je, da se vgradijo stenska držala, katerih se je mogoče oprijeti pri dvigovanju. Biti morajo dovolj kakovostna, da vzdržijo težo odraslega človeka. V veliko pomoč pri umivanju bo tudi kopalna klop, ki se jo po potrebi zloži. Klop z naslonjalom za hrbet in podporo za roke omogoča udobno sedenje med kopanjem, po kopanju pa vsem z gibalnimi težavami, ni treba zlesti čez rob kadi, temveč se le pomaknejo proti koncu klopi, ki sega izven kadi. Tako lahko vstanejo veliko lažje in varneje.
Sicer pa je v kopalnici, ki jo uporablja starejša ali gibalno ovirana oseba, najbolje namestiti breznivojska prha. Ta je, kot pravijo v podjetju Geberit, varnejša za uporabo, saj v njo enostavno vstopimo, in to brez ovir. Z breznivojsko prho povečamo funkcionalni prostor v kopalnici, uporabniku pa daje takšna prha tudi občutek odprtosti, varnosti in umirjenosti. Vsekakor se je za breznivojsko prho priporočljivo odločiti pri novogradnjah, ali ko se lotimo sanacije dotrajane kopalnice.